תואר ראשון בלימודי סוציולוגיה ואנתרופולוגיה

תואר ראשון
3 שנות לימוד
מורחב
1041

תואר ראשון בלימודי סוציולוגיה ואנתרופולוגיה: זאת הזהות שלך


אי פעם עצרת לחשוב מה משפיע עליך? מאיפה הגיעו המחשבות האמונות והפעולות שמעצבות את חייך? אם כן – כנראה שמקומך אתנו - בחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה. זה המקום שלך לשאול את כל השאלות הגדולות והנפיצות ביותר: איך קבעו מה מכוער ומה יפה? איך החליטו מה טוב ומה רע, מה מצחיק ומה עצוב? מדוע תכונות כמו רוך, עדינות ודאגה לזולת נחשבות בעינינו לתכונות נשיות – וקשיחות ונחישות לתכונות גבריות? מה גורם לנו להרגיש שייכים לישראל, ולברזילאים שייכים לברזיל, עד כדי נכונות להקריב את עצמנו למען המולדת?

 

למה אצלנו?


כי החוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת תל אביב הוא המוביל מסוגו בישראל, הנמצא בחזית המחקר הסוציולוגי והאנתרופולוגי בארץ ובעולם. המחקר בחוג שלנו עוסק בחקר החברה ממגוון זוויות: חקר ארגונים ושוק העבודה, המעבר לאנרגיה ירוקה ושאלות כמו מדוע ישראלים רצים להוציא דרכונים זרים אבל מחפשים כל הזמן את ה"בית". החוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה יודע להציע הסברים מפתיעים לתופעות חברתיות שונות, ולהעניק לך את הכלים לחקור את שלל התופעות הללו בכוחות עצמך – באמצעות שיטות מחקר כמותיות ואיכותניות.

 

מה עושים עם תואר ראשון בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה?


מה לא? העולם משתנה במהירות, ושוק העבודה משתנה במהירות שיא. אנחנו יכולים להציע כלים שישמשו אותך במהלך הקריירה ולאורך כל החיים, כמו יכולת למידה, ראייה מקורית וגמישות מחשבתית. עם תואר ראשון בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה אפשר להשתלב בניתוח מערכות מידע, בניהול משאבי אנוש, בייעוץ אסטרטגי, בניהול פרויקטים, בפיתוח משאבים, בניהול מוצרים, בריכוז סקרים, בריכוז מדיניות ובפוליטיקה.

 

איך לומדים את זה?


תוכנית הלימודים בחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה כוללת מספר קורסי יסוד, כמו מבוא לסוציולוגיה, מבוא לאנתרופולוגיה, תיאוריות סוציולוגיות ושיטות מחקר. עם הבסיס הזה אפשר לבחור בהמשך משלל קורסי הבחירה שלנו, ולהתמקד בשאלות שהכי מעניינות אותך. רוצה טעימה? בבקשה: "מיהו יהודי?" "מדינת הלאום בעידן הגלובליזציה", "אנתרופולוגיה דיגיטלית", "משבר האקלים בראי מדעי החברה" ו"אקטיביזם 2.0: #MeToo".


אנחנו מציעים שני מסלולי לימוד עיקריים: תואר ראשון מורחב (חד-חוגי) הכולל 77 ש"ס ועוד חטיבות הרחבה לבחירה, או תואר ראשון דו-חוגי, המשלב את הלימודים בחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה (60 ש"ס) עם לימודים בחוג נוסף כמו תקשורת, חינוך או מדע המדינה. ויש לנו גם שני מסלולים מיוחדים: מסלול למנהיגות ומשאבי אנוש, שמשלב את הלימודים בחוג (61 ש"ס) עם לימודי עבודה – ומתאים במיוחד כהכנה לתפקידי ניהול ומנהיגות במגזר הציבורי, ומסלול לחקר חברה דיגיטלית, שמשלב את לימודי הסוציולוגיה והאנתרופולוגיה (62 ש"ס) עם לימודי תקשורת, תוך התמקדות בחקר החברה הדיגיטלית והשפעותיה. 

 

התואר המוענק:

B.A בסוציולוגיה אנתרופולוגיה

מספריית המקצועות

הסוציולוגיה עוסקת בחקר תהליכים בקבוצות ובמוסדות חברתיים, בבחינת דרכי התהוותם של מוסדות אלה והשפעתם על המציאות החברתית. האנתרופולוגיה עוסקת בחקר של תרבויות אנושיות, מחברות פרימיטיביות ועד חברות מודרניות. מטרתה לבחון את הדפוסים השונים של חברות אלה, את אורחות חייהן, תפיסות העולם שלהן והדרך שבה הם מעוצבים ומתפתחים.

 

אופי הלימודים - מה לומדים בתואר בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה

לימודי הסוציולוגיה והאנתרופולוגיה נמשכים 3 שנים ומטרתם להציג מושגי יסוד, תיאוריות וכלי מחקר וניתוח של המבנה החברתי ודפוסי יחסי הגומלין בין בני אדם, תוך התייחסות מיוחדת לחברה הישראלית. בשנה הראשונה ללימודים נלמדים מבואות כלליים העוסקים ביסודות הסוציולוגיה והאנתרופולוגיה - התנהגות חברתית, מבנה ותפקוד של מסגרות חברתיות, הכוחות המעצבים אותן וכיווני התפתחותן. בשנה השנייה והשלישית נלמדים קורסים העוסקים בתופעות חברתיות כפי שהן באות לידי ביטוי בתחומים שונים כגון כלכלה, פוליטיקה, חינוך, מגדר, משפחה, בריאות, דת ועוד.

 

אפשרויות תעסוקה
  • ביצוע מחקרים שימושיים ועריכת סקרים עבור מכוני מחקר, משרדי פרסום, חברות העוסקות ביעוץ פוליטי, משרדי ממשלה וארגונים ציבוריים
  • ניהול משאבי אנוש
  • ניהול הדרכה
  • עבודה במסגרות חינוך בלתי פורמליות
  • יעוץ ארגוני
  • מינהל ציבורי
  • הוראה

מתענינים בלימודים באוניברסיטת תל אביב

אולי יעניין אותך גם

לייעוץ ולפרטים נוספים
ייעוץ אקדמי: פרופ' אלכסנדרה קלב
ימי קבלה: בתיאום מראש
שעות: בתיאום מראש
מזכירת תואר ראשון: שיראל בן חיים
03-6409934
ימי קבלה: בתיאום מראש
ייעוץ בענייני קבלה: תמי יערי
03-6409730
ימי קבלה: בתיאום מראש