תואר ראשון בלימודי עבודה

תואר ראשון
3 שנות לימוד
דו-חוגי
1051

תואר ראשון בלימודי עבודה: להבין את עולם העבודה של מחר 


מתי הפכנו לאנשים ניידים יותר? כיצד טכנולוגיות משנות את האופן שבו אנו עובדים? מדוע מסלולי הקריירה של ההורים שלנו הם נחלת העבר ומה התפקיד של הכלכלה המודרנית בשינוי הזה?
 
עולם העבודה משתנה כל הזמן. התפתחויות טכנולוגיות, כלכלה גלובלית, שוק עבודה שמנסה להתאושש ממכת הקורונה. מסלולי הקריירה שהיו מקובלים פעם כבר הופכים נדירים. מודל תעסוקה שבו עובדים ועובדות נשארים אצל אותו מעסיק לאורך שנים ארוכות כבר פחות מקובל. כולנו הפכנו לניידים וניידות - אנחנו עוברים  בין מעסיקים, בין עיסוקים, בין מדינות, ובין צורות העסקה.  
 
לכל התמורות האלה משמעויות רבות הנוגעות לכל תחומי החיים: החברה בה אנו חיים, ניהול ארגונים ועובדים, כלכלה, משפטים ועוד. יש עובדים ועובדות שעבורם השינויים האלו מהווים הבטחה, אבל עבור רבים מדובר בסביבת עבודה קשה, לא מוגנת, שאין ביטחון בצידה.
 
בעולם העבודה שמשתנה מהר, כאן ועכשיו, וזאת ההזדמנות שלך להוביל שינוי בארגונים ולהשפיע על החברה בה נחייה. 

 

למה אצלנו?


החוג ללימודי עבודה באוניברסיטת תל אביב הוא הראשון והיחיד מסוגו בארץ. החוג קיים כבר למעלה מ-40 שנה, ומרצים בו מבכירי החוקרים והמומחים בתחומי העבודה בישראל. אנחנו מציעים לך ללמוד לעומק את עולם העבודה מנקודות מבט שונות – הכלכלית, הניהולית, הפסיכולוגית, משפטית, חברתית והיסטורית. רק החוג ללימודי עבודה מספק התבוננות רב מימדית על העבודה והעובדים כתופעה משמעותית וכוללת. 

 

מה אפשר לעשות עם זה?


לימודי עבודה נועדו לאפשר לך להוביל בהמשך בכל תחום. דוגמאות? בבקשה: ניהול משאבי אנוש, פיתוח ושינוי ארגוני, פעילות בארגוני עובדים ובחברה האזרחית, יזמות אישית ועבודה במרכזי מחקר במגזר העסקי והציבורי.
וכמובן תחום מרתק מבחינה אקדמית, שניתן להשתלב בו במחקר לתארים מתקדמים -לתואר שני ולדוקטורט.

 

איך אפשר ללמוד את זה?


תואר ראשון בלימודי עבודה באוניברסיטת תל אביב הוא תואר דו-חוגי, כלומר תואר שמשלבים אותו עם לימודים מחוג אחר. את התואר אפשר לשלב כמעט עם כל תחום אחר, מניהול, דרך סוציולוגיה ואף עם מסלולים חד חוגיים כגון משפטים. לחוג מסלול מובנה למנהיגות ומשאבי אנוש ביחד עם החוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה. כמו כן יש ממשק ותיאום  בין הלימודי בחוג לבין התמחות במשאבי אנוש בחוג לניהול. 

 

התואר המוענק:

B.A בלימודי עבודה 
 

מספריית המקצועות

תחום לימודי העבודה עוסק בחקר תופעת העבודה על רבדיה השונים, מרמת העובד ועד רמת הארגון והחברה, במטרה להבין באופן בין-תחומי את משמעותה, ההקשרים הרבים בהם היא מתרחשת (ניהול, כלכלה, משפטים, היסטוריה, פסיכולוגיה וסוציולוגיה) והשפעתם ההדדית על תחומי העבודה. 

 

אופי הלימודים - מה לומדים בלימודי עבודה 

לימודי עבודה נמשכים שלוש שנים ומטרתם להציג בפני התלמידים והתלמידות מושגי יסוד, תיאוריות וכלי מחקר וניתוח של עולם העבודה, תוך שימת דגש על מערכת יחסי העבודה הישראלית ומגוון היחסים והקבוצות שבה. הלימודים כוללים התייחסות מעמיקה להשפעת תופעות כגון הקידמה הטכנולוגית, הגלובליזציה, עבודה זמנית והגירת עבודה על עולם העבודה החדש והמורכב. 

בתחילה נלמדים קורסי מבוא העוסקים בהיסטוריה ובתיאוריה של התחום – יחסי עבודה, שוק העבודה, דיני עבודה, ניהול עובדים, תהליכים ארגוניים, יחסי אנוש והתנהגות חברתית וכן שיטות המחקר האופייניות לתחום. בשלב מתקדם יותר נלמדים קורסי בחירה העוסקים ביישום התיאוריות שנלמדו במצבי עבודה שונים.

 

אפשרויות תעסוקה
  • משאבי אנוש (גיוס כוח אדם, ניהול הדרכה, ניהול רווחה)

  • ייעוץ ופיתוח ארגוני

  • מתן ייעוץ לעובדים ומעסיקים וייצוגם

  • עבודה במשרדי ממשלה, ארגונים ציבוריים ופרטיים ועמותות חברתיות

  • עבודה במכוני מחקר 

מתענינים בלימודים באוניברסיטת תל אביב

אולי יעניין אותך גם

לייעוץ ולפרטים נוספים
יועץ אקדמי: ד"ר לילך לוריא
ימי קבלה: בתיאום מראש
מזכירות החוג: כרמל ורכולס
03-6409987
ימי קבלה: בתיאום מראש