לימודי ספרות תואר ראשון

לימודי ספרות תואר ראשון

לב התרבות - מהטרגדיה היוונית ועד לתרבות דיגיטלית
משוייך ל:
  • אודות
  • איך מתקבלים?
  • לוח זמנים
  • מסלולי הלימוד
  • תעסוקה
שנות לימוד: 3
מתכונת לימודים: חד/דו חוגי
פתוח לרישום:
תואר ראשון בספרות - סמסטר ב' (0680)

 

התואר המוענק:

B.A בספרות

ספרות תואר ראשון
ספרות תואר ראשון

לכתוב, לפני שניעלם

"לא מעניין אותי אם איוואן איוואניץ' מפסיד אלף רובל ברולטה, והולך ויורה לעצמו כדור בראש. מעניין אותי אם איוואן איוואניץ' מרוויח אלף רובל ברולטה, והולך ויורה לעצמו כדור בראש". אנטון צ'כוב

 

הידעתם כי כתב היד המקורי של הספר "על עכברים ואנשים" נקרע לגזרים, לא על ידי המבקרים – אלא בשיני כלבו של הסופר ג'ון סטיינבק? הידעתם כי הרומן הנמכר ביותר בכל הזמנים הוא "דון קיחוטה" מאת סרוואנטס – עם יותר מ-500 מיליון עותקים? כי זוכה פרס נובל לספרות, ז'וז'ה סרמאגו, היה בצעירותו מכונאי רכב – וכי 30 שנים עברו בין פרסום ספרו הראשון לספר הבא אחריו? כי דבורה בארון, הסופרת העברית הראשונה, היתה בתו של רב, שהתיר לה ללמוד עברית מבעד לווילון של עזרת הנשים, בניגוד למקובל באותה עת? כי תמורת הרומן הראשון שכתב על שרלוק הולמס קיבל ארתור קונאן דויל רק 25 לירות שטרלינג? וכי הסופר היהודי-צרפתי ז'ורז' פרק כתב רומן בן 300 עמודים בצרפתית, מבלי להשתמש ולו פעם אחת באות E?

 

מרגע שבני האדם יצרו לעצמם שפה, הם נעשו למספרי סיפורים. ומרגע שידעו לכתוב, הם העלו את סיפוריהם על האבן, הפפירוס והנייר, בשם הדחף האנושי כל כך להותיר חותם, לספר את סיפוריהם האישיים והקולקטיביים לדורות הבאים. בתחילה חוברו המיתולוגיות, שהסבירו לנו איך נוצרנו, מיהם האלים שלנו ומה הם רוצים מאיתנו. אחר כך הגיעו הפילוסופים היוונים, שלפי כתביהם שהתגלגלו עד ימינו דיברו על כל חלקי החוויה האנושית – אלה המעסיקים אותנו גם כיום. ביוון התפתחו גם המחזות והשירה העלילתית, על האיליאדה והאודיסיאה. במקביל הציע המקרא גרסה משלו על בריאת העולם וסיפר את סיפור היווצרותו של עם ישראל. מאז מצא האדם היוצר בנייר ובדיו את המרגוע לנפש סוערת, את המפלט לרעיונות מוזרים, יפים ומכוערים, ואת הקול שמאפשר לו להגיע לכל רחבי העולם.

 

אם אתם מרגישים שהקריאה עושה אתכם חכמים ואנושיים יותר; אם עולמכם מורכב ממילים ומדימויים; אם אתם נמשכים לסיפורים ולפירושיהם; אם אתם רוצים לדעת יותר על המשוררות והמשוררים, הסופרות והסופרים הנערצים עליכם, להבין את נסיבות חייהם ולהעמיק לחקור את יצירתם; אם ספרים גורמים לכם להתרגש, אבל גם לחשוב; ואם אתם כותבים בעצמכם שירה או פרוזה או חולמים להתחיל לכתוב יום אחד – הצטרפו ללימודי ספרות באוניברסיטת תל אביב. הלימודים לתואר ראשון בספרות יאפשרו לכם להפוך את אהבת המילים והספר למקצוע ולהשתלב בענפים רבים הכרוכים ביצירה, כתיבה, קריאה, תרגום, עריכה וביקורת.

 

בעקבות היצירות שעוד לא גילינו - לימודי ספרות באוניברסיטת תל-אביב

 

הבנת הנקרא למתקדמים

בלימודי ספרות תעסקו במחקר בתחומי תורת הספרות, הספרות העברית לדורותיה, הספרות הכללית והקשרים ביניהן. תכניות הלימודים המגוונות של החוג נועדו לאפשר לכם להשתתף במעשה הספרותי בארץ – בין אם כיוצרים וכותבים, ובין אם כקוראים מיומנים, מתווכים ומשתתפים בשיח הספרותי. המשך לימודים לתואר השני בחוג יכשיר אתכם גם כחוקרים בתחום הספרות.

 

החוג מבקש להעניק לתלמידי התואר הראשון השכלה ומיומנות בתחומים השונים של תורת הספרות; בספרות ובתרבות העברית; ובתקופות, בז'אנרים וביצירות הקאנוניות של הספרות הכללית. כדי להרחיב את היריעה, תלמדו גם פרקים נבחרים בתולדות ספרות המערב ותערכו היכרות עם יוצרים ויוצרות מרכזיים ועם נושאי דיון עיקריים בעולם העכשווי. במסלול הכתיבה הייחודי תוכלו לקבל הכשרה מעשית בכתיבה, עריכה, תרגום וביקורת, ולפתח את כישרונותיכם בחממה יצירתית, בהנחיית טובי המשוררים והסופרים בישראל. התכנית מקיימת שתי מגמות לימוד: מגמת ספרות עברית וספרות כללית, מגמת מקצועות הכתיבה הספרותית: המסלול לכתיבה יוצרת בשירה ובפרוזה והמסלול לתרגום ספרות.

כבוגרי תואר ראשון בספרות אמנם תכירו את אמנות הכתיבה על בוריה, אך לרשותכם יעמדו כישורים ומיומנויות נוספים הנדרשים במגוון מקומות עבודה – כמו ניהול מוסדות תרבות, עבודה בגופי תקשורת ועיתונות, תפקידים שונים בהוצאות ספרים וכן תרגום, עריכה, הוראה ותחקירנות. משרדי הפרסום זקוקים לאנשים יצירתיים, בעלי דמיון ויכולת כתיבה מושחזת, ממש כמוכם; חברות הפועלות בעולם הדיגיטלי – או במילים אחרות, הרוב המכריע של החברות כיום – זקוקות לאנשים בעלי ידע נרחב, יכולת כתיבה על כל נושא שבעולם ומחשבה מהירה, כדי ליצור קשר עם הקהל שלהן; וגופים עסקיים ומסחריים רבים אחרים שמחים תמיד לקבל לשורותיהם עובדים בעלי כושר מילולי גבוה, הן בכתיבה מבריקה ומעניינת והן בקריאה מעמיקה ויסודית, שאינה מחמיצה ולו גם פרט אחד. לימודי ספרות יפתחו בפניכם את כל האופציות הללו ועוד רבות אחרות.

סגל החוג

ראש החוג: פרופ' עירן דורפמן

סגל החוג כולל חוקרי ספרות מובילים, ובהם ד"ר דנה אולמרט, פרופ' יוחאי אופנהיימר, ד"ר עידית אלפנדרי, ד"ר דינה ברדיצ'בסקי, פרופ' מיכאל גלוזמן, פרופ' עירן דורפמן, ד"ר אייל דותן, פרופ' אבנר הולצמן, ד"ר רן הכהן, ד"ר אריאל זינדר, פרופ' אורי ש. כהן, פרופ' איריס מילנר, מר דרור משעני, ד"ר חנה פולין-גלאי, פרופ' מישל קאהן, פרופ' גלילי שחר, ד"ר סמדר שיפמן, פרופ' ישעיהו שן.

במסלול כתיבה יוצרת בחוג מלמדים בין השאר שרון אס, ד"ר דרור בורשטיין, ד"ר מיכל בן נפתלי, ליאת קפלן, ויובל שמעוני, ובמסלול לתרגום ד"ר אלמוג בהר וד"ר זהייה קונדוס

מלגות

ציון ההתאמה שלך גבוה מ - 680? הינך זכאי/ת למענק הצטיינות >>

 

קבלה ללימודי ספרות ללא פסיכומטרי

 

תעודת הוראה במקביל ללימודי תואר ראשון >>

לייעוץ ולפרטים נוספים

יועץ אקדמי: פרופ' אורי ש. כהן
יועץ אקדמי: ד"ר אריאל זינדר
עוזרת מינהלית: מיקה שחר
מזכירת תלמידים: חוה שמואלי-רוזנברג
ימי קבלה:
ימים א' ג' ד' 10:00-13:30 ויום ב' 10:00-15:00
בניין גילמן, חדר 358
03-6409689 03-6409502
מה לשלב עם ספרות?
צירופים דו-חוגיים אפשריים
x
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive