תואר ראשון בלימודי כימיה

תואר ראשון
3 שנות לימוד
חד חוגי/דו חוגי
0351

תואר ראשון בבית הספר לכימיה: החומר ממנו עשויים חלומות


האם אי פעם חשבת איך דינוזאורים הפכו לנפט לאחר מותם, איך הנפט הופך לפלסטיק ואיך הפלסטיק הופך לשקית בסופר או לכיסא במרפסת? אם כן, גם בך יש ניצוץ של כימאי/ת! החומר נמצא בכל מקום כולל בנו, בני האדם. במדע הכימיה אנו חוקרים את תכונות החומרים השונים, כיצד הם מגיבים לסביבה ואיך ניתן לתכנן ולהכין חומרים חדשים למגוון שימושים – מחקלאות ועד לרפואה.


 
למה אצלנו?


בית הספר לכימיה באוניברסיטת תל אביב משלב יותר התנסות מעשית, במגוון רחב של מעבדות הוראה ומחקר, מכל אוניברסיטה אחרת בישראל. המחקר בבית הספר נמצא בחזית המדע העולמי, בדגש על יצירתיות ורב-תחומיות. אצלנו מחכה לך כל המנעד של הכימיה העכשווית: ננו-חומרים וננו-טכנולוגיה, ביו-פיזיקה, כימיה של פולימרים, כימיה ביולוגית,כימיה תרופתית, כימיה של חומרי טבע ואקולוגיה ימית, אינטראקציה של אור וחומר בעזרת לייזרים, אלקטרוניקה מולקולרית ואפילו מחשבי-על שמחשבים את התכונות וההתנהגות של חומרים.


 
מה עושים עם תואר ראשון בכימיה?


הידעת שתעשיית הכימיה היא התעשייה הגדולה ביותר בעולם? רק בישראל לבדה התעשייה הכימית ותעשיית התרופות מייצרות מוצרים בשווי של כ-5 מיליארד דולר מדי שנה! במשק הישראלי פועלות כ-200 חברות לכימיה וסטרטאפים בתחומי הננו-טכנולוגיה, הפארמה, הביוטכנולוגיה, הדפוס הדיגיטלי והתלת-ממדי, החקלאות, התרופות, איכות הסביבה, האנרגיה הירוקה, המזון, הצבעים והפלסטיקה, הדיאגנוסטיקה הרפואית, הסוללות ותאי הדלק והתעשיות הביטחוניות. אם נקודת ההתחלה שלך תהיה בית הספר לכימיה באוניברסיטת תל אביב, לא תהיה לך שום בעיה להתברג בעמדות מפתח במחקר, בפיתוח וביישום בכל אחד מהענפים הללו.


 
איך לומדים את זה?


הלימודים בביה"ס לכימיה באוניברסיטת תל אביב הם גמישים ומגוונים. ניתן ללמוד כימיה כחוג ראשי (חד-חוגי) וניתן לשלב לימודי כימיה כמעט עם כל מקצוע אחר (כן, כן – אפילו עם קולנוע) במסגרת המסלול הדו-חוגי. ישנם מספר שילובים פופולריים במיוחד כגון התואר הכפול בכימיה ובהנדסת חומרים, והמסלולים הדו-חוגיים בכימיה וביולוגיה ובכימיה ופיזיקה. בנוסף, לתלמידים המצטיינים במיוחד אנו מציעים את המסלול המחקרי היוקרתי והמאתגר, ממנו ניתן לעבור היישר ממעבדות ההוראה למעבדות המחקר עוד במהלך לימודי התואר הראשון – כתף אל כתף עם הסגל האקדמי המוביל של בית הספר.

 

התואר המוענק

B.Sc בכימיה

 

 

מספריית המקצועות

לימודי הכימיה הם בני 3 שנים ומטרתם להקנות רקע נרחב בכל ענפי הכימיה ולהציג את ההיבטים השונים של המחקר בתחום, כמו גם את הכלים הדרושים לעיסוק בו.
תוכנית הלימודים כוללת לימודי יסוד במתמטיקה, פיזיקה ומחשבים לצד מקצועות הכימיה הבסיסיים – כימיה אנליטית, אורגנית, אנאורגנית, פיזיקלית, ביופיזית, חישובית, כימיה של חומרים וביוכימיה.

 

בשלב מאוחר יותר מוצעים קורסים מתקדמים בתחומי הכימיה השונים, וניתן לבחור מתוכם. מלבד הלימודים העיוניים, כוללת תוכנית הלימודים גם עבודה במעבדות, במסגרתה ניתן להתנסות באופן מעשי בשיטות העבודה והמחקר בתחום.

 

אפשרויות תעסוקה

•    ניטור ובקרת איכות/תהליך באמצעות מכשירים אנליטיים, ספקטרוסקופיים, אלקטרוניים וכו'. 
•    מחקר ופיתוח שיטות וטכנולוגיות במגוון רחב של תעשיות כגון: תעשיית התרופות, הכימיקלים, מוליכים למחצה, אנרגיה סולארית וביו-אנרגיה, דפוס (D3 + D2), תעשיית המזון, פלסטיקה ופולימרים, קוסמטיקה, טקסטיל, פיתוח רכיבי אלקטרוניקה, ביוטכנולוגיה, איכות הסביבה ועוד.
•    עבודה בתעשיות מערכת הביטחון והתעשיות הצבאיות.
•    עבודה בחברות הזנק (start-up companies) המפתחות מוצרים מוחשיים
•    מכוני מחקר לאומיים
•    מעבדות שירות מגוונות: מניטור זיהומים, דרך גילוי תרופות מזויפות ועד זיהוי פלילי
•    השתלבות במחקר מדעי בתחומי הכימיה השונים 
•    הוראת הכימיה והוראת המדעים 

מתענינים בלימודים באוניברסיטת תל אביב

אולי יעניין אותך גם

לייעוץ ולפרטים נוספים
יעוץ אקדמי יו"ר ועדת קבלה: פרופ' שרלי פליישר
רכזת ניהולית: צילה רוט בלוך
03-6409283
מזכירת סטודנטים: שרית ברטוב
03-6408761