תואר ראשון בחוג לגיאופיזיקה

תואר ראשון
3 שנות לימוד
דו-חוגי
0341

הפיזיקה של כדור הארץ חותרת להבנת הכוחות המחוללים תופעות טבע ממרומי האטמוספירה ועד לגלעין כדור הארץ. כיצד נוצרים סלעים, ולמה הם חשובים לאיכות החיים על הכוכב שלנו? מהם הגורמים לגשם אירופי קל ולסופות הוריקן בדרום ארצות הברית? במה נבדלת תנועת הגלים בחוף הים מתנועתם של גלי הצונאמי? וכיצד שני אלה מושפעים מרעידות אדמה בגבול לוחות טקטוניים או ממחזור הגיאות והשפל באוקיינוס? 
הלימודים בחוג לגיאופיזיקה יאפשרו לך להצטרף לקהילה של חוקרים וחוקרות שמנסים להסביר מה קורה היום לכדור–הארץ, ומכך לחזות מה יקרה לו מאות שנים קדימה. חוקרים שמעוניינים להתריע על רעידת האדמה הבאה, או לחזות את את ההוריקן הבא, ואולי להציל רבבות.

הלימודים בחוג הם ההזדמנות שלך לעזור לנוסעי ספינת החלל כדור הארץ, באמצעות הבנה מעמיקה של הפיזיקה של כוכב הלכת ושל שאר כוכבי הלכת במערכת השמש.


 
למה אצלנו?

החוג לגיאופיזיקה באוניברסיטת תל אביב הוא בעל שם בינלאומי, בזכות השילוב בין פיזיקה, סביבה וחלל והדגש החזק שאנחנו שמים על יסודות פיזיקליים ומתמטיים, שרק באמצעותם אפשר להגיע ראייה רב-מערכתית של כדור הארץ, מליבת כוכב הלכת, דרך האטמוספרה, ועד למערכת השמש. היתרון שלנו הוא טמון בשילוב של כלים פיזיקליים ומתמטיים, כישורי תכנות וביג דאטה ונתוני לוויין מהחלל – והכול במטרה להבין את הדינמיקה המורכבת של תופעות הטבע. אבל בניגוד לנושא המחקר שלנו, אנחנו חוג קטן, משפחתי ואינטימי. בין אם במעבדות ובין אם בסיורי השטח, אצלנו יפנו אליך בשם הפרטי מהיום הראשון. בנוסף, אנחנו מציעים תרגול אישי נוסף לקורסים הקשים בפיזיקה ובמתמטיקה.


 
מה עושים עם תואר ראשון בגיאופיזיקה?

לגיאופיזיקה יש ביקוש בכל נקודה על פני כדור הארץ – ומחוצה לו: בחיפושי נפט וגז, בחיזוי מזג האוויר (למשל, במכון המטאורולוגי או בחיל האוויר), בסקרים סיסמולוגיים לפני בנייה, חפירה או סלילה, בייעוץ סביבתי לתעשייה, במשרדי הממשלה ובתעשיית החלל.


 
איך לומדים את זה?

תואר ראשון בחוג לגיאופיזיקה באוניברסיטת תל אביב נמשך שלוש שנים ומקיף 153 ש"ס. השנה הראשונה של התואר מוקדשת לקורסי חובה בפיזיקה ובמתמטיקה, יחד עם בית הספר לפיזיקה – כי החוג שלנו הוא קודם כל חוג לפיזיקה. בשנה השנייה יש קורסי חובה במדעי כדור הארץ – וזאת ההתמחות שלנו כגיאופיזיקאים. ובשנה השלישית והאחרונה אנחנו מציעים מגוון קורסי בחירה, שיאפשרו לך להתמחות בכל תחום שמעניין אותך בתוך מדעי כדור הארץ – מתהום צ'לנג'ר במעמקי האוקיינוס ועד כוכב הלכת הננסי פלוטו. ויש לנו גם מסלול מיוחד, עם רף קבלה גבוה במיוחד, הכולל התמחות במחקר כבר בשנה השלישית ללימודים.
חוץ מהמסלול החד-חוגי (מורחב), אנחנו מציעים גם תוכניות משולבות עם יחידות אחרות בקמפוס (דו-חוגי), בין אם במדעים מדויקים כמו פיזיקה וכימיה ובין אם בפקולטות אחרות כמו מדעי החיים וכלכלה – לבחירתך. בנוסף, אנחנו מציעים תואר כפול בהנדסה מכנית ומדעי כדור הארץ, עם הדגש בלימודי סביבה. זה תואר תובעני מאוד, שאורך ארבע וחצי שנים ומטרתו לשמור על הסביבה באמצעות תכנון המשאבים בצורה חכמה יותר.


 
התואר המוענק:

B.Sc  במדעי כדור הארץ
 

מספריית המקצועות

תחום הגיאופיזיקה עוסק בחקר המבנה והתכונות הפיזיקליות של כדור הארץ, בחקר התהליכים שמתרחשים בתוך ומעל פני השטח (הרי געש, רעידות אדמה) ובהשפעתם על התפתחות הנוף. מלבד המחקר התיאורטי עוסק תחום זה גם בניצול הידע שנצבר לצורך פיתוח יישומים מעשיים שונים.

 

אופי הלימודים - מסלול לימודי גיאופיזיקה

לימודי הגיאופיזיקה הם בני 3 שנים ומטרתם להקנות ידע בסיסי לגבי כדור הארץ ולהציג בפניהם את שיטות העבודה הדרושות לעיסוק ומחקר בתחום זה. תוכנית הלימודים שמה דגש על ניתוח התופעות הנלמדות במונחים פיזיקליים ועל השימוש במודלים מתמטיים לצורך הפקה, ניתוח ופענוח של נתונים. לכן בשלב הראשון היא כוללת קורסי יסוד במתמטיקה ובענפי הפיזיקה השונים. בשלב מאוחר יותר נלמדים קורסים מתקדמים המרחיבים ומעמיקים בתחום עצמו. לצד הלימודים העיוניים כוללת תוכנית הלימודים גם עבודה במעבדות וסיורים בשטח, להכרה והמחשה של התופעות והתיאוריות שנלמדו בשיעורים ולהתנסות מעשית בשיטות העבודה והמחקר בתחום.

 

אפשרויות תעסוקה

עיסוק במחקר מדעי, עבודה יישומית, ייעוץ ותכנון במוסדות אקדמיים, עבודה במכוני מחקר, במשרדי ממשלה, במוסדות ציבוריים, במערכת הבטחון ובחברות פרטיות בתחומים הבאים:

  • גיאולוגיה
  • סיסמולוגיה (חקר וחיזוי של רעידות אדמה)
  • חיפושי אוצרות טבע - מים, מחצבים, נפט וגז
  • אוקיאנוגרפיה (מחקרים תת-ימיים, חקר קרקעית הימים והאוקיינוסים)
  • עיסוקים הקשורים לאיכות הסביבה (זיהום אויר, מים וקרקע)
  • המתמחים בגיאולוגיה יכולים לעסוק גם בהדרכת טיולים בדגש זה בארץ ובחו"ל

 

מתענינים בלימודים באוניברסיטת תל אביב

אולי יעניין אותך גם

לייעוץ ולפרטים נוספים
יועץ אקדמי: ד"ר אסף ענבל
שעות: בתיאום מראש
מזכירות תלמידים
03-6406962
ימי קבלה: בתיאום מראש
בניין קפלון, חדר 306