תואר ראשון בלימודי ביולוגיה

תואר ראשון
3 שנות לימוד
חד חוגי/דו חוגי
0455

תואר ראשון בלימודי ביולוגיה: זה החיים שלך 


אי פעם תהית איך הגעת לפה? אם כן, ביולוגיה היא המדע בשבילך. ביולוגיה היא העבר והעתיד של כל החיים בכדור הארץ (ואם יש חיים גם על כוכבי לכת אחרים – גם שלהם). מנגיף הקורונה על טיפת הרוק הזעירה ביותר ועד לווייתני הענק במעמקי האוקיינוס, משיערה הג'ינג'י של המלכה אליזבת' הראשונה ועד אליך ממש – כולנו כתובים בספר הגנים. ואם רק נדע לקרוא ולכתוב בו, נדע גם לתקן את כל השגיאות הגנטיות שגורמות לחיים לסבול. ברפואה, בחקלאות, בהייטק, באיכות הסביבה או באבטחת מזון, ביולוגיה היא גם מוצא החיים וגם ההבטחה הגדולה שלנו לפלא הזה.

 

למה אצלנו?


אצלנו בפקולטה למדעי החיים יש כמה מהחוקרות והחוקרים המובילים בישראל, והסטודנטיות והסטודנטים שלנו לוקחות ולוקחים חלק במחקרים פורצי דרך ברמה עולמית. אצלנו יחשפו אותך לידע תיאורטי ויקנו לך כלים מעשיים בכל תחומי הביולוגיה – גם במעבדות וגם בסיורים. כי אנחנו מאמינים שכל מגע עם הטבע מקרב אותנו צעד אחד נוסף אל הלא-נודע, אל סוד החיים.

 

מה אפשר לעשות עם זה?


ומה אחר כך? את הבוגרות והבוגרים שלנו אפשר למצוא בתעשיות המתקדמות ביותר במשק: בחברות התרופות והקוסמטיקה, בחברות הייטק ובמוסדות הרפואה, במכוני המחקר ובארגוני הסביבה.

 

איך אפשר ללמוד את זה?


עם מה אפשר לשלב ביולוגיה (במסלול דו-חוגי)? עם מדעי הרפואה כמובן, אבל גם עם מדעי המחשב, עם כימיה, עם סטטיסטיקה, עם ניהול ואפילו עם משפטים. הבחירה שלך. ואפשר גם ללמוד אך ורק ביולוגיה, בין אם במסלול חד-חוגי מורחב, במסלול חד-חוגי מחקרי, בדגש על אקולוגיה ואבולוציה או בדגש על ביוטכנולוגיה. תוכניות הלימוד שלנו מגוונות (כמעט) כמו מיני החיים. רוצה להסתכל בקטן ולהבין בגדול? רוצה להסתכל על החיים שסביבך ולגלות שהכול נראה אחרת? מקומך איתנו. 

 

התואר המוענק:

B.Sc בביולוגיה

מספריית המקצועות

תחום הביולוגיה עוסק בחקר התהליכים והמנגנונים השונים האחראיים להיווצרותם, התפתחותם ומאפייניהם של יצורים חיים (צמחים, בעלי חיים ובני אדם) ויחסיהם עם הסביבה שבה הם חיים, וכן בנסיון למצוא להם יישומים מעשיים.

 

אופי הלימודים - מה לומדים בתואר בביולוגיה?

לימודי הביולוגיה הם בני 3 שנים, ומטרתם להקנות בסיס ידע רחב בענפי הביולוגיה השונים. כמו כן, הלימודים מקנים כלים הדרושים לעיסוק בבעיות בתחום, בכל הרמות, החל ברמה המולקולרית, דרך רמת התא והאורגניזם וכלה ברמת הסביבה.

תוכנית הלימודים כוללת לימודי יסוד במתמטיקה, סטטיסטיקה, כימיה ופיזיקה לצד מקצועות היסוד הביולוגיים  - גנטיקה, ביולוגיה מולקולרית, ביוכימיה, ביולוגיה של התא, מיקרוביולוגיה, פיזיולוגיה, זואולוגיה ואקולוגיה. בשלב מאוחר יותר מוצעים קורסים מתקדמים בתחומי הביולוגיה השונים, וניתן לבחור מתוכם. במסגרת הקורסים מושם דגש הן על עקרונות ותיאוריות והן על השימוש המעשי בהם לפתרון בעיות בתחומים כמו רפואה, חקלאות, טכנולוגיה ואיכות הסביבה.

מלבד הלימודים העיוניים כוללת תוכנית הלימודים גם סיורים לימודיים ומעבדות, במסגרתן נלמדות שיטות העבודה הבסיסיות בתחום.

בנוסף ללימודי התואר הכלליים ניתן להתמחות באחד הענפים של מדעי החיים כגון מדעי המוח, ביוטכנולוגיה, מדעי הסביבה ועוד.

 

אפשרויות תעסוקה
  • עיסוק במחקר מדעי ופיתוח יישומים במוסדות אקדמיים, מכוני מחקר ותעשיות רפואיות וביוטכנולוגיות
  • עבודה במעבדות רפואיות בבתי חולים ובקופות חולים
  • עבודה בארגונים ומוסדות העוסקים בשמירת הטבע ואיכות הסביבה
  • עבודה בגנים בוטניים וזואולוגיים, אקווריומים ושמורות טבע
  • הדרכת סיורים בדגש טבע ובעלי חיים
  • תועמלנות רפואית
  • הוראה

 

מתענינים בלימודים באוניברסיטת תל אביב

אולי יעניין אותך גם

לייעוץ ולפרטים נוספים
יועץ אקדמי: פרופ' ניר אוהד
ימי קבלה: בתיאום מראש
אחראית מזכירות הסטודנטים: רווית ויתקין
03-6405852
ימי קבלה: בתיאום מראש