לימודי בלשנות תואר ראשון

לימודי בלשנות תואר ראשון

כל מה שרצית לדעת על שפה וידע לשוני
משוייך ל:
  • אודות
  • איך מתקבלים?
  • לוח זמנים
  • מסלולי הלימוד
  • תעסוקה
כרטיס ביקור
שנות לימוד: 3
מתכונת לימודים: חד/דו חוגי
פתוח לרישום:
תואר ראשון בבלשנות (0627)

 

התואר המוענק:

B.A בבלשנות

בלשנות תואר ראשון
בלשנות תואר ראשון
 

השפה – מפלאי המוח האנושי

״מהרגע שהבלשנות הכירה במושא המחקר שלה והיקפו, היה ברור כי מדע זה יכול לתרום למגוון מחקרים שיעניינו כמעט כל אחד״. פרדינן דה-סוסיר (1913-1857), בלשן שוויצרי 

האם יש חוקים אוניברסליים התקפים לכל השפות של בני האנוש? כיצד ילדים לומדים לדבר –  האם הם נולדים עם תבניות לשוניות מוכנות מראש, או רוכשים את כל הידע באמצעות הקשבה וחיקוי? האם האופן שבו אנו מדברים משפיע על הדרך שבה אנו מבינים את העולם? האם טקסט מתורגם יכול להעביר את מלוא המשמעות של המקור, או שתמיד משהו ממנו הולך לאיבוד? האם מחשבים יוכלו אי פעם להבין את שפתם של בני האדם? כיצד מילים נודדות משפה לשפה? האם שפת בני האנוש היא המבדילה בין האדם והחיה?

 

אם שאלות אלו מענינות ומאתגרות אתכן ואתכם – הרשמו לחוג לבלשנות באוניברסיטת תל אביב. כאן תכירו לעומק תיאוריות המסבירות תופעות לשוניות בשפות מבוגרים ובשפות ילדים, תוך התייחסות לעקרונות המערכת הקוגניטיבית האחראית על ידע לשוני; הצטרפו למחקר הבלשני, המחפש ומציע הסברים למהות השפה והתפתחותה, ובתוך כך – לאופן הפעולה של המוח האנושי.

מערכות הידע הלשוני

במסגרת התואר הראשון בבלשנות נלמד את כל היבטיה ומרכיביה של השפה האנושית. תחילה, נתמקד בליבה של המערכת הלשונית: תפישה והפקה של צלילים לשוניים (פונטיקה), מערכת הצלילים הלשוניים (פונולוגיה), מבנה המילה (מורפולוגיה), מבנה המשפט (תחביר) ומשמעויות של ביטויי השפה (סמנטיקה). בהמשך נתקדם ונחקור את השפעתם של גורמים חוץ-לשוניים על התקשורת הלשונית (פרגמטיקה), נבחן את היכולת הלשונית באמצעות מבדקים התנהגותיים (פסיכו-בלשנות), נחקור את הבסיס המוחי של היכולת הלשונית (נוירובלשנות), נתחקה אחר התפתחות השפה אצל ילדים (רכישת שפה), ונפתח מודלים חישוביים המדמים עיבוד ורכישה של שפות טבעיות (בלשנות חישובית)

במהלך לימודי התואר הראשון בבלשנות, תרכשו רקע תיאורטי רחב בתחומי הבלשנות השונים, עם התמקדות בתת-תחומים לפי בחירתכםן; כמו כן, תקבלו כלים חיוניים לחשיבה אנליטית ומחקר מדעי – תיאורטי, ניסויי וחישובי. מעבר לכך, הידע שתרכשו במהלך הלימודים תומך במקצועות השונים העוסקים בשפה: בינה מלאכותית, חקר המוח,  תקשורת, קלינאות תקשורת, הוראת שפות, כתיבה, תרגום, מילונאות, פרסום ועריכת דין.

 

לימודי בלשנות מתקיימים במסלול חד-חוגי (החל מהשנה השנייה ללימודי התואר) ובמסלול דו-חוגי, שבו תשלבו לימודי בלשנות עם חוג אחר באוניברסיטה, אם בפקולטה למדעי הרוח (למשל: החוג לערבית, החוג למזרח אסיה, החוג לפילוסופיה) או בפקולטות אחרות (למשל: מדעים מדויקים, מדעי החברה). במסלול בלשנות חישובית תשלבו לימודי בלשנות ומדעי המחשב (עם תכנית מובנית); במסלול פסיכובלשנות תשלבו לימודי בלשנות ופסיכולוגיה (עם תכנית מובנית); ובמסלול נוירוביולוגיה של השפה (במסגרת בית הספר סגול למדעי המוח) תשלבו לימודי ביולוגיה ובלשנות, בהדגש מדעי המוח.

 

מלגות

 

מלגות

לבדיקה זכאות למענק הצטיינות »

 

אנשי סגל

דר' אירנה בוטוויניק, פרופ' אותי בת-אל, פרופ' ג'וליה הורבט, דר' אוון-גרי כהן, פרופ' פרד לנדמן, פרופ' איה מלצר-אשר, פרופ' טל סילוני, פרופ' רוני קציר, דר׳ עזר ראסין, דר' עינת שיטרית

 

קבלה ללימודי בלשנות ללא פסיכומטרי

לייעוץ ולפרטים נוספים

ייעוץ אקדמי: דר' אוון-גרי כהן
שעות קבלה:
יום ב' 15:00-14:00 ובתיאום מראש
בניין ווב, חדר 403
03-6405054
מזכירת החוג : גב' רותי זוסמן
ימי קבלה:
ימים א', ג',ד',ה' 13:00-09:00 יום ב' 15:00-9:00
בניין ווב חדר 405
03-6409685
מה לשלב עם בלשנות?
צירופים דו-חוגיים אפשריים
x
X

לפרטים נוספים >>

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>