לימודי בלשנות תואר ראשון

לימודי בלשנות תואר ראשון

כל מה שרצית לדעת על שפה וידע לשוני
משוייך ל:
  • אודות
  • איך מתקבלים?
  • לוח זמנים
  • מסלולי הלימוד
  • תעסוקה
שנות לימוד: 3
מתכונת לימודים: חד/דו חוגי
פתוח לרישום:
תואר ראשון בבלשנות - סמסטר ב' (0627)

 

התואר המוענק:

B.A בבלשנות

בלשנות תואר ראשון
בלשנות תואר ראשון
 

השפה – מפלאי המוח האנושי

"השפות היחידות שלא משתנות הן השפות המתות". דיוויד קריסטל, סופר ועורך בריטי

 

האם יש חוקים אוניברסליים התקפים לכל השפות של בני האדם? כיצד ילדים לומדים לדבר –  האם הם נולדים עם תבניות מוכנות מראש של השפה, או רוכשים את כל הידע באמצעות הקשבה וחיקוי? האם האופן שבו אנו מדברים משפיע גם על הדרך שבה אנו מבינים את העולם? האם טקסט מתורגם יכול להעביר את מלוא המשמעות של המקור, או שתמיד משהו ממנו הולך לאיבוד? איך התפתחו השפות המדוברות כיום מתוך השפות העתיקות? האם מחשבים יוכלו אי פעם להבין את שפתם של בני האדם? כיצד מילים נודדות משפה לשפה? והאם העובדה שהמין האנושי המציא שפה מדוברת וכתובה, היא המבדילה אותו מיתר החיות?

 

אם אתם אנשים של מילים; אם אתם מתעניינים בדרכי תקשורת; אם אתם סקרנים לגבי התהליכים הקוגניטיביים בעיבוד שפה; אם אתם חושבים שהשפה משקפת, או אולי אף קובעת את התודעה;– הצטרפו ללימודי בלשנות באוניברסיטת תל אביב. כאן תכירו לעומק תיאוריות המסבירות תופעות לשוניות בשפות מבוגרים ובשפות ילדים, תוך התייחסות לעקרונות שלהם מצייתות שפות טבעיות; הצטרפו למחקר הבלשני, המחפש ומציע הסברים למהות והתפתחות השפה, ובתוך כך – לאופן הפעולה של המוח האנושי.

בעקבות השפות שעוד לא חקרנו - בלימודי בלשנות

לדבר כמו מחשב או עורכת דין?

במסגרת תואר ראשון בבלשנות תלמדו את כל צדדיה של השפה האנושית: תחילה, נתמקד ביסודות השפה - תפישה והפקה של צלילים לשוניים (פונטיקה), מערכת הצלילים הלשוניים (פונולוגיה), מבנה המילה (מורפולוגיה), מבנה המשפט (תחביר) ומשמעויות של ביטויי השפה (סמנטיקה); בהמשך נתקדם ונחקור את השפעתם של גורמים חוץ-לשוניים על התקשורת הלשונית (פרגמטיקה), נבחן את היכולת הלשונית באמצעות מבדקים התנהגותיים (פסיכו-בלשנות); נתחקה אחר הדרך שבה ילדים רוכשים שפה, נלמד שיטות מחקר אמפירי (בלשנות ניסויית) וכיצד מפתחים מודלים חישוביים לשפות טבעיות (בלשנות חישובית). מרכיב נוסף בחוג הוא חקר הבסיס המוחי של היכולת הלשונית (נוירובלשנות).

 

כבוגרי תואר ראשון בבלשנות, תחזיקו ברקע תיאורטי נרחב בתחומי הבלשנות השונים; ובנוסף, יהיה לכם ניסיון רב בחשיבה אקדמית ובמחקר מדעי (תיאורטי, ניסויי וחישובי). מעבר לכך, תרכשו ידע חיוני התומך במקצועות השפה השונים: בינה מלאכותית, חקר המוח,  תקשורת, קלינאות תקשורת, הוראת שפות, ספרות, תרגום, מילונאות ועוד. התמחות זו תקנה לכם יתרונות גם במקצועות נוספים, המבוססים על ידע והבנה מעמיקים של השפה - כמו פרסום ועריכת דין

 

לימודי בלשנות מתקיימים במסלול חד-חוגי (החל מהשנה השנייה ללימודי התואר) ובמסלול דו-חוגי, שבו תשלבו לימודי בלשנות עם חוג אחר באוניברסיטה כמו החוג לפילוסופיה, החוג למזרח אסיה או החוג לאנגלית. במסלול בלשנות חישובית תשלבו לימודי בלשנות ומדעי המחשב; ובמסלול נוירוביולוגיה של השפה (במסגרת בית הספר סגול למדעי המוח) – תשלבו לימודי ביולוגיה ובלשנות, בהדגש מדעי המוח.

 

מלגות

לבדיקה זכאות למענק הצטיינות »

 

אנשי סגל

פרופ' מירה אריאל, פרופ' אותי בת-אל, פרופ' ג'וליה הורבט, דר' אוון-גרי כהן, פרופ' פרד לנדמן, דר' איה מלצר-אשר, פרופ' טל סילוני, דר' נירית קדמון, דר' רוני קציר, דר' עינת שיטרית.

 

קבלה ללימודי בלשנות ללא פסיכומטרי

לייעוץ ולפרטים נוספים

ייעוץ אקדמי: דר' אוון-גרי כהן
שעות קבלה:
יום ב' 15:00-14:00 ובתיאום מראש
בניין ווב, חדר 403
03-6405054
מזכירת החוג : גב' רותי זוסמן
ימי קבלה:
ימים א', ג',ד',ה' 13:00-09:00 יום ב' 15:00-9:00
בניין ווב חדר 405
03-6409685
מה לשלב עם בלשנות?
צירופים דו-חוגיים אפשריים
x
X

לפרטים נוספים >>

אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive