תואר ראשון בלימודי בלשנות

תואר ראשון
3 שנות לימוד
דו-חוגי
0627 מסלול 0000

תואר ראשון בלימודי בלשנות: למה אין כחול בתנ"ך?


אי פעם עצרת לחשוב האם למדת או נולדת עם השפה שלך? אי פעם חשבת איך נראים השמיים בשפות שאין בהן את המילה "תכלת"? אם כן – מזל טוב, מקומך איתנו בחוג לבלשנות. זה המקום שלך לשאול את כל השאלות הגדולות על היכולת המופלאה ביותר של המין האנושי: האם יש חוקים אוניברסליים לכל השפות בעולם? למה קל כל כך ללמוד שפה שנייה בילדות – וכמעט בלתי אפשרי להשתלט על שפה חדשה בבגרות? ובכלל, האם מחשבים אי פעם יבינו את השפה האנושית?

 

למה אצלנו?


החוג לבלשנות באוניברסיטת תל אביב הוא הוותיק בארץ, ובין הוותיקים בעולם. הקים אותו רוברט ב. ליס, תלמידו של הבלשן המפורסם בעולם נועם חומסקי, ובעצמו ממייסדי תחום הבלשנות הגנרטיבית. אבל זה לא אומר שהחוג שלנו נעול על חומסקי. החזון שלנו הוא לייצג מגוון מתודולוגיות וגישות תיאורטיות, במגוון תחומי מחקר – כמו פונטיקה, מורפולוגיה, תחביר, סמנטיקה, פרגמטיקה, פסיכו-בלשנות, נוירו-בלשנות, בלשנות חישובית וכמובן רכישת שפה – עם דגש חזק על שיתופי פעולה בינתחומיים עם תחומי מחקר אחרים כמו מדעי המחשב, ביולוגיה, חקר המוח, פסיכולוגיה ולימודים קוגניטיביים. 

 

מה אפשר לעשות עם זה?


למי שלא רוצה להמשיך באקדמיה, תואר ראשון בבלשנות מאוניברסיטת תל אביב הוא מוצר מבוקש בהייטק, שכן כל החברות הגדולות (מגוגל ועד פייסבוק) עוסקות בעיבוד שפה טבעית, במנועי חיפוש, בזיהוי דיבור ובבינה מלאכותית. אם הייטק זה לא הקטע שלך, תמיד יש את המקצועות "המסורתיים" שידע בבלשנות תורם להם המון, כמו תקשורת, כתיבה, תרגום, עריכה לשונית, פרסום, הוראת שפות ומילונאות.

 

איך אפשר ללמוד את זה?


תואר ראשון בבלשנות אפשר ללמוד בהרחבה (חד-חוגי), החל מהשנה השנייה, או יחד עם לימודים מחוג אחר (דו-חוגי), מכל פקולטה בקמפוס (מדעי הרוח, מדעי החברה, מדעים מדויקים). ויש גם מסלולים דו-חוגיים מיוחדים, כמו המסלול לבלשנות חישובית (בלשנות ומדעי המחשב), מסלול פסיכו-בלשנות (בלשנות ופסיכולוגיה) ונוירו-ביולוגיה של השפה (בלשנות וביולוגיה בהדגש מדעי המוח).

 

התואר המוענק:

B.A בבלשנות

תוכניות שיכולות לעניין אותך

שילובים מעניינים ותוכניות מיוחדות

מספריית המקצועות

המטרה בלימודי הבלשנות היא למצוא ולנסח עקרונות אוניברסליים המאפיינים את כל השפות או מאפיינים וחוקים ספציפיים של לשון אחת או קבוצת לשונות.

 

אופי הלימודים - מסלול לימודי בלשנות

לימודי הבלשנות הם בני 3 שנים ומטרתם להקנות כלים ושיטות להבנה וניתוח של הלשון הכתובה והמדוברת ברמה תיאורטית ושימושית. תוכנית הלימודים כוללת קורסים העוסקים בשפה על כל היבטיה – מבנה המשפטים והמילים ומשמעותם, מערכת הצלילים הלשוניים, דרכי השימוש בשפה לצורך יצירת תקשורת וכן התפתחות של שפות והשתנותן במשך הזמן. קורסים מתקדמים עוסקים בנושאים כמו התכונות של השפה האנושית, הגורמים הפסיכולוגיים, הקוגניטיביים והתרבותיים המשפיעים על הלשון, תהליכים של רכישת שפה ועוד.

 

אפשרויות תעסוקה
  • פיתוח כלים העוסקים בניתוחי לשון ממוחשבים כמו מילונים ומנועי חיפוש באינטרנט
  • עריכה לשונית

מתענינים בלימודים באוניברסיטת תל אביב

אולי יעניין אותך גם

לייעוץ ולפרטים נוספים
יועץ אקדמי: דר' אוון-גרי כהן
03-6405026
ימי קבלה: בתיאום מראש
שעות: בתיאום מראש
בניין ווב חדר 403
מזכירת החוג: גב' רותי זוסמן
03-6409685
ימי קבלה: בתיאום מראש
שעות: בתיאום מראש
בניין ווב חדר 405