לימודי הלשון העברית תואר ראשון

לימודי הלשון העברית תואר ראשון

גלוייה וסגנונותיה של הלשון העברית
משוייך ל:
  • אודות
  • איך מתקבלים?
  • לוח זמנים
  • מסלולי הלימוד
  • תעסוקה
כרטיס ביקור
שנות לימוד: 3
מתכונת לימודים: דו חוגי/מורחב
פתוח לרישום:
תואר ראשון בלשון עברית (0614)

 

התואר המוענק:

B.A בלשון עברית

הלשון העברית תואר ראשון
הלשון העברית תואר ראשון

המנצחת הגדולה של הישרדות: העברית

הַנַּעֲרָה שֶׁקוֹרְאִים לָהּ עִבְרִית

הִיא בַּת זְקוּנִים לְמִשְׁפָּחַה טוֹבָה מְאֹד.

רַק מָה? הִיא מִתְפַּרְפֶּרֶת.

כָּל יוֹם דָּבָר אַחֵר.

אִי אֶפְשָר לִסְמֹךְ עָלֶיהָ,

מִלָּה שֶׁלָּה הִיא לֹא מִלָּה.

 

דן פגיס, מתוך השיר "בעיה לשונית"

 

מקרה העברית הוא מקרה יחיד במינו בהיסטוריה של שפה ששבה לחיות חיים מלאים כשפה כתובה ומדוברת. סופרים נועזים שמו בפי גיבוריהם דיבור עברי עוד לפני שהיה דיבור עבר של ממש, ואחרי כמאה שנים של ניסיונות מוצלחים יותר ופחות קמו אדם אחד עיקש וכמה מורים משוגעים לדבר וקיבלו על עצמם משימה כמעט בלתי אפשרית.

 

האיש העיקש ההוא, אליעזר בן יהודה, אמנם בדה ממוחו הקודח רק כ- 300 מילים שהתקבלו בשימוש נרחב – אך הוא פעל ללא לאות להחייאת הדיבור בעברית, ייסד עיתון וגם מילון רב-כרכים. הוא היה כל כך מסור לשליחותו, עד שלא תמיד היה נעים להיות בחברתו; הוא הכריח את בני משפחתו לדבר עברית והציק לכל מכריו בדרישה שיעשו זאת גם הם. מאז התפתחה תרבות עברית תוססת וחיונית, עם ספרות פורחת השואבת מן המקורות לא פעם ושלל ביטויים המשלבים מילים מהתנ"ך עם סלנג עדכני.

אם אתם מרגישים קשר עמוק ללשון העברית; אם תהליך החייאתה מלשון קודש וספרות ללשון חיה מדוברת מרתק אתכם; אם אתם רוצים להבין את ההתפתחויות שעיצבו את פניה באלפי שנות קיומה ולהכיר את רובדי הלשון המגוונים ששימשו בכל תקופה ותקופה; אם תרצו להכיר שיטות מחקר מתקדמות לחקר שפות כתובות ומדוברות – הצטרפו ללימודי הלשון העברית בחוג ללשון העברית ולבלשנות שמית. כאן תתוודעו לפנים הרבות של מחקר העברית לתקופותיה, תלמדו על גלגוליה מאז התפתחה מן הכנענית, לאורך תקופות המקרא, המשנה והתלמוד, ימי הביניים, ההשכלה ותחיית הדיבור העברי, ותראו כיצד היא פושטת ולובשת צורה גם בימינו.

הלימודים בחוג מקנים הכרה והבנה של טקסטים עבריים מתוך גישה מדעית וביקורתית.

 

אופן הלימוד

הלימודים לקראת תואר ראשון בלשון נלמדים במסלול דו-חוגי, כלומר התלמיד לומד לתואר נוסף מחוץ לחוג ללשון העברית ולבלשנות שמית.

  לפרטים נוספים נא ראו "מסלולי הלימוד".

במסגרת החוג פועלת תוכנית לימודי התעודה בעריכת לשון.  תוכנית הלימודים מעניקה תעודת "עורך לשוני" והיא פתוחה לבעלי תואר ראשון ומעלה העומדים בהליך קבלה כמפורט באתר התוכנית.

בוגרי החוג יכולים גם להמשיך לתעודת הוראה על מנת ליישם את הידע הרחב בהוראה במערכת החינוך.  כן אפשר להמשיך לתואר שני במסלול מחקרי או עיוני או לתואר שני עיוני במסלול סגנון ועריכה. 

 

תוכנית אופקים – תוכנית מלגות למצטיינים : התוכנית להכשרת מורים מצטיינים בלימודי היהדות כתרבות. תוכנית אופקים הינה תכנית תלת–שנתית המשלבת לימודי תואר ראשון ותעודת הוראה במדעי היהדות מתוך תפישת היהדות כתרבות בראשותו של פרופ' רון מרגולין. התלמידים מקבלים מלגות קיום ופטור חלקי משכר הלימוד, אפשרות לפטור מלא משכר לימוד בשילוב מלגות והלוואות מותנות ממשרד החינוך. שילוב חוגים אפשרי לצורך זה הוא של החוגים לפילוסופיה יהודית והחוג ללשון העברית. לאתר התכנית

 

 

קבלה ללימודי לשון עברית ללא פסיכומטרי

 

לבדיקת זכאות למענק הצטיינות

תעודת הוראה במקביל ללימודי תואר ראשון >>

לייעוץ ולפרטים נוספים

יועצת אקדמית לתואר ראשון: ד"ר עינת גונן
ראש החוג: פרופ' חזי מוצפי
עוזרת מנהלית בחוג: גב' טלי קציר
מזכירת תלמידים: גב' ענת אבירם
ימי קבלה:
א', ב, ד,ה' 12:30-9:00; ג' 9:30 - 15:00
בניין רוזנברג, קומה 3, חדר 309
03-6409790, 03-6409787
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>