לימודי הלשון העברית תואר ראשון

לימודי הלשון העברית תואר ראשון

גלוייה וסגנונותיה של הלשון העברית
משוייך ל:
  • אודות
  • איך מתקבלים?
  • לוח זמנים
  • מסלולי הלימוד
  • תעסוקה
  • אופקים
שנות לימוד: 3
מתכונת לימודים: דו חוגי/מורחב
פתוח לרישום:
תואר ראשון בלשון עברית - סמסטר ב' (0614)
הלשון העברית תואר ראשון
הלשון העברית תואר ראשון

המנצחת הגדולה של הישרדות: העברית

הַנַּעֲרָה שֶׁקוֹרְאִים לָהּ עִבְרִית

הִיא בַּת זְקוּנִים לְמִשְׁפָּחַה טוֹבָה מְאֹד.

רַק מָה? הִיא מִתְפַּרְפֶּרֶת.

כָּל יוֹם דָּבָר אַחֵר.

אִי אֶפְשָר לִסְמֹךְ עָלֶיהָ,

מִלָּה שֶׁלָּה הִיא לֹא מִלָּה.

 

דן פגיס, מתוך השיר "בעיה לשונית"

 

מקרה העברית הוא מקרה יחיד במינו בהיסטוריה של שפה ששבה לחיות חיים מלאים כשפה כתובה ומדוברת. סופרים נועזים שמו בפי גיבוריהם דיבור עברי עוד לפני שהיה דיבור עברי, ואחרי כמאה שנים של ניסיונות מוצלחים יותר ופחות קמו אדם אחד עיקש וכמה מורים משוגעים לדבר וקיבלו על עצמם משימה כמעט בלתי אפשרית.

 

האיש העיקש ההוא, אליעזר בן יהודה, אמנם בדה ממוחו הקודח רק 300 מילים שהתקבלו בשימוש נרחב – אך הוא פעל ללא לאות להחייאת הדיבור בעברית, ייסד עיתון וגם מילון רב-כרכים. הוא היה כל כך מסור לשליחותו, עד שלא תמיד היה נעים להיות בחברתו; הוא הכריח את בני משפחתו לדבר עברית והציק לכל מכריו בדרישה שיעשו זאת גם הם. מאז התפתחה תרבות עברית תוססת וחיונית, עם ספרות פורחת השואבת מן המקורות לא פעם ושלל ביטויים המשלבים מילים מהתנ"ך עם סלנג עדכני.

אם אתם מרגישים קשר עמוק לשפה העברית; אם מרתק אתכם התהליך שבו נהפכה העברית משפת קודש לשפת היום-יום; אם אתם רוצים להבין את ההתפתחויות שחלו בה בשנות קיומה הרבות ולהכיר את רבדיה ואת סגנונותיה בכל תקופה ותקופה; אם רצונכם להכיר שיטות מחקר מתקדמות לחקר שפות כתובות ומדוברות  – הצטרפו ללימודי הלשון העברית. כאן תתוודעו לפנים הרבות של מחקר העברית, תלמדו כיצד נולדה מהשפות השמיות והתבדלה מהן וכיצד היא פושטת ולובשת צורה גם בימינו.

ההוראה בחוג מקנה הכרה והבנה של טקסטים עבריים ויהודיים מתוך גישה מדעית וביקורתית. החוג מציע לתלמידיו התמחות בלשון עברית. כאן תלמדו על ענפי הבלשנות השונים ותרחיבו את היריעה בתחומי העיון העיקריים בחוג שהם הלשון העברית לתקופותיה, קשריה עם הלשונות השמיות האחרות, לשון המקרא ולשון ימי הבית השני, הלשון בימי הביניים, תחיית הלשון בעת החדשה והלשון העברית בת-זמננו, לשון הספרות החדשה, מדע הלשון ותולדותיו, תורת ההגה והצורות, תחביר הלשון לדורותיה, תורת המשמעים (סמנטיקה), חקר המטפורה וחקר השיח והעברית המדוברת.

 

אופן הלימוד

הלימודים לקראת תואר ראשון בלשון נלמדים במסלול דו-חוגי, כלומר התלמיד לומד לתואר נוסף מחוץ לחוג ללשון העברית ולבלשנות שמית.

  לפרטים נוספים נא ראו "מסלולי הלימוד".

במסגרת החוג פועלת תכנית לימודי התעודה בעריכה לשונית.  תכנית הלימודים מעניקה תעודת "עורך לשוני" והיא פתוחה לבעלי תואר ראשון ומעלה העומדים בהליך קבלה כמפורט באתר התכנית.

בוגרי החוג יכולים גם להמשיך לתעודת הוראה על מנת ליישם את הידע הרחב בהוראה במערכת החינוך.  כן אפשר להמשיך לתואר שני במסלול מחקרי או עיוני או לתואר שני עיוני במסלול סגנון ועריכה. 

 

מלגות

לבדיקת זכאות למענק הצטיינות

תלמידים המשלבים לימודי משפטים עם לימודים במסגרת החוג ללשון עברית זכאים למלגה. לפרטים נוספים >

 

קבלה ללימודי לשון עברית ללא פסיכומטרי

 

תעודת הוראה במקביל ללימודי תואר ראשון >>

לייעוץ ולפרטים נוספים

ראש החוג: פרופ' משה מורגנשטרן
יועצת אקדמית לתואר ראשון: ד"ר רעיה חזון
עוזרת מנהלית בחוג: גב' רות טיטונוביץ'
מזכירת תלמידים: גב' ענת אבירם
ימי קבלה:
א', ב, ד,ה' 12:30-9:00; ג' 9:30 - 15:00
בניין רוזנברג, קומה 3, חדר 309
03-6409790, 03-6409787
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive