תואר ראשון במדע המדינה, ממשל ויחסים בינלאומיים

תואר ראשון
3 שנות לימוד
מורחב/דו חוגי
1031

תואר ראשון במדע המדינה: להשפיע, לשנות ולהוביל

מה חלקן של הרשתות החברתיות באקטיביזם החברתי ובהפלת משטרים? מעניין אותך על מה באמת מדברים מנהיגי העולם אחרי שמכבים את המצלמות? יש בך את הסקרנות להבין את הקשר בין הון לשלטון, לדעת איך להרכיב את הקואליציה הבאה בכנסת או איך לזהות את הספין הבא? אם כן, מקומך איתנו בתואר ראשון בביה"ס למדע המדינה, ממשל ויחסים בינלאומיים. זאת ההזדמנות שלך להיכנס למים העמוקים וללמוד את חוקי המשחק. תכנית הלימודים במדע המדינה תקנה לך כלים להבנת המהלכים הפוליטיים והאקטואליים יחד עם ניתוח השינויים המתרחשים בזמן אמת ביחסים בינלאומיים, בממשל ובפוליטיקה.
 

 

למה אצלנו?


זה קל: ביה"ס למדע המדינה, ממשל ויחסים בינלאומיים באוניברסיטת תל אביב מוביל בתחומו, עם סגל אקדמי שאת חלקו אפשר גם לזהות ישר מהפאנלים בטלוויזיה. בזמן שהעולם עוקב בחרדה אחרי זעזועים פוליטיים, אצלנו חושפים את מאחורי הקלעים של הפוליטיקה במאה ה-21. לומדים לחשוב עצמאית, ביקורתית ואנליטית, כמתבקש בשוק העבודה. קורסי בחירה ייחודיים יחד עם קורסי הבסיס כגון: יחסים בינלאומיים, דיפלומטיה ואסטרטגיה, פוליטיקה ישראלית, ממשל, כלכלה וחברה, פילוסופיה פוליטית, מינהל ציבורי ומדיניות ציבורית ותקשורת פוליטית יגרמו לך לחשוב לגמרי אחרת על העולם, יחסי הכוחות בו והאתגרים של העתיד.

 

מה אפשר לעשות עם זה?


עם תואר ראשון בביה"ס למדע המדינה, ממשל ויחסים בינלאומיים מאוניברסיטת תל אביב אפשר להשתלב במערכת הפוליטית, בעזרה פרלמנטרית וייעוץ, ברשויות המדינה ובשלטון המקומי, בשירות החוץ, במערכת הביטחון, תפקידי ניהול וייעוץ בשירות הציבורי ובכלי התקשורת. ואם לא בא לך לשבת על כיסא בכנסת, תמיד אפשר להשתלב ללימודים מתקדמים ולעסוק במחקר – בארץ ובעולם.

 

איך לומדים את זה?


תואר ראשון במדע המדינה, ממשל ויחסים בינלאומיים אפשר ללמוד בהרחבה (חד-חוגי), או לשלב עם כל אחד מהחוגים המדהימים שיש באוניברסיטת תל אביב (דו-חוגי), כמו כלכלה, סוציולוגיה או פילוסופיה. ויש לנו גם תוכנית הצטיינות שמאפשרת להתחיל ללמוד לתואר שני כבר בשנה השלישית, ותוכנית דו-חוגית מיוחדת למדע המדינה ומשפטים.

 

התואר המוענק:

.B.A במדע המדינה, ממשל ויחסים בינלאומיים

 

מספריית המקצועות

מדע המדינה עוסק בחקר המוסדות והכוחות הפועלים בתוך המדינה, וביחסים בין מדינות על היבטיהם השונים.

 

אופי הלימודים - מה לומדים במדע המדינה?

לימודי מדע המדינה נמשכים 3 שנים ומטרתם להקנות ידע, כלים ושיטות להבנה ולניתוח של תופעות ותהליכים חברתיים ופוליטיים. דגש מיוחד מושם על הנעשה בישראל.

 

תוכנית הלימודים כוללת קורסים העוסקים בתחומי ההתמחות השונים של מדע המדינה. הקורסים בתחום הפוליטיקה והממשל דנים במוסדות, מערכות ותהליכים פוליטיים, בסוגי משטרים ובהתנהגות פוליטית של מפלגות וקבוצות אינטרס. במסגרת הקורסים בפילוסופיה פוליטית מתוודעים התלמידים לתורותיהם של הוגי דעות פוליטיים מרכזיים מהתקופה העתיקה ועד ימינו.  

 

הקורסים העוסקים ביחסים בינלאומיים ואסטרטגיה דנים בהתפתחות היחסים הבינלאומיים, מבנה הסדר הבינלאומי, דיפלומטיה וקבלת החלטות, משא ומתן ושיתוף פעולה בין מדינות, עיצוב מדיניות החוץ והבטחון וסוגיות של מלחמה ושלום. הקורסים בתחום המינהל והמדיניות הציבורית עוסקים בקבלת החלטות בהקשרים פוליטיים, חברתיים וארגוניים, בדרכי קביעת המדיניות הציבורית וביצועה, בשלטון המקומי והיחסים בינו לבין הממשלה ובביקורת ציבורית. קורסים נוספים עוסקים בנושאים של כלכלה ותקשורת פוליטית.

   

במסגרת הלימודים נבחנים ומנותחים הן ההיבטים התיאורטיים של התופעות השונות והן האופן שבו הם באים לידי ביטוי מעשי, וזאת באמצעות דיון בסוגיות אקטואליות רלוונטיות.

 

אפשרויות תעסוקה
  • עבודה כעוזרים ויועצים בכנסת, בממשלה וברשויות מקומיות
  • עבודה כדיפלומטים במשרד החוץ
  • עבודה בניתוח והערכת מידע במשרדי ממשלה ובמערכת הבטחון
  • דוברות ויעוץ פוליטי
  • פרשנות ועבודה עיתונאית באמצעי התקשורת
  • עבודה במכוני מחקר
  • הוראה

מתענינים בלימודים באוניברסיטת תל אביב

אולי יעניין אותך גם

לייעוץ ולפרטים נוספים
ייעוץ אקדמי: : ד"ר יעל שומר
03-6408918
ימי קבלה: בתאום מראש
מזכירות ביה"ס: אורנה לוי
03-6409743
שעות: בתיאום מראש
בניין נפתלי, חדר 512