תואר ראשון בלימודי תלמוד

תואר ראשון
3 שנות לימוד
דו-חוגי
0683 מסלול 0000

תואר ראשון בלימודי תלמוד: זאת החוכמה שלך

אי פעם תהית מה מסתתר בארון הספרים היהודי? אי פעם חלמת על תנורו על עכנאי, התפלפלת כמו שמאי והלל או דיברת אל הגלים כמו רבן גמליאל? אם כן – מקומך איתנו בלימודי תלמוד. זאת ההזדמנות שלך להכיר את הספרות יוצאת הדופן, העשירה, הנועזת והמורכבת שהם יצרו בבבל ובארץ ישראל בשלהי העת העתיקה. זאת ההזדמנות שלך לקפוץ ראש לתוך הטקסטים הקלאסיים של היהדות, המשלבים מיתוסים, מיסטיקה, פילוסופיה, חוק, מוסר ופרשנות מקרא.
 


למה אצלנו?

החוג לפילוסופיה יהודית ותלמוד באוניברסיטת תל אביב הוא חוד החנית של לימודי מחשבת ישראל, פילוסופיה יהודית וספרות חז"ל בארץ ובעולם. החוג משתף פעולה עם האוניברסיטאות היוקרתיות בעולם, כמו אוקספורד, קיימברידג', פרינסטון, נוטרדאם והמבורג, ובסגל שלנו תפגשו כלות וחתני פרסי ישראל, פרסי ברונו, פרסי דן דוד ומלגות "אלון". אך בראש ובראשונה אצלנו התלמוד נקרא באהבה רבה, אבל גם מתוך יושרה אינטלקטואלית גמורה, עם מחשבה ביקורתית, רחבה והשוואתית. התלמוד אצלנו הוא חלק בלתי נפרד ממדעי הרוח ונלמד עם מבט ליוון ולפרס, לנצרות ולססאניות, בשלהי העת העתיקה, כמו גם לגישות בפרשנות ובחקר החוק והספרות.
 


מה אפשר לעשות עם זה?

עם תואר ראשון בלימודי תלמוד מאוניברסיטת תל אביב אפשר לצלול עמוק יותר לטקסטים הקלאסיים של היהדות בתואר שני, להשתלב בהוראה, או בכל תחום מתחומי הידע והדעת: במחקר, בהדרכה, בעיתונות, במידענות, באוצרות, בתיירות ועוד. בעולם המידע שלנו יש ביקוש רב ל'ספקי תוכן' וכאן תוכלו לרכוש תחום דעת מובחן, חשוב וישראלי מאד. התלמוד הוא גם חלק בלתי נפרד מהזהות שלנו, והוא צריך להיות חלק משמעותי מהשיחה הערה שלנו על העתיד של עם ישראל ומדינת ישראל. לכן פתחנו את תוכנית אופקים, שמציעה תואר ראשון ותעודת הוראה – כדי לתת גם לדור הבא את המפתחות לארון הספרים, מתוך תפיסה של יהדות כתרבות. תוכנית ההצטיינות מציעה כיסוי שכר לימוד ומלגות נדיבות.


 

איך אפשר ללמוד את זה?

בהתמחות בתלמוד יש שני תחומים: ספרות חז"ל לרבדיה וספרות הבית השני לגווניה. זה כולל מחד את ספרות התורה שבעל-פה (המשנה, התוספתא, מדרשי ההלכה והאגדה, שני התלמודים, וספרות הגאונים והראשונים), ומאידך את ספרות החוכמה היהודית, האפוקליפסה וספרות החזיונות, הספרות החיצונית ומגילות מדבר יהודה. לימודי תלמוד לתואר ראשון הם במתכונת של תואר דו-חוגי, כלומר משלבים אותם עם לימודים בחוג אחר, כמו פילוסופיה יהודית, לשון עברית או היסטוריה של עם ישראל.


 
התואר המוענק:
 
B.A בתלמוד
 

מספריית המקצועות

לימודי התלמוד הם בני 3 שנים ומטרתם לערוך היכרות עם עולמם של חז"ל ויחסם לסוגיות חברתיות ודתיות, כפי שמשתקף במקורות. כמו כן, הלימודים מקנים כלים להבנה וניתוח של ספרות התלמוד, ההלכה והאגדה, תוך בחינת הגורמים ההיסטוריים והתרבותיים שהשפיעו על התפתחותה ומאפייניה.

 

תוכנית הלימודים עוסקת בספרות התורה שבעל פה לסוגיה מהמשנה, דרך מדרשי הלכה ואגדה, התלמוד הבבלי והירושלמי, הספרות הרבנית שנוצרה בדורות שלאחר חתימת התלמוד ועד ימינו. נלמדים קורסים הסוקרים את תולדותיה של ספרות זו, התהוותה והתפתחותה לאורך הדורות, פרשנות התלמוד, סוגיות בהלכה ובמשפט העברי ותיאור השקפותיהם, התלבטויותיהם והתמודדותם של החכמים עם סוגיות אלה.

כמו כן, נלמדים יסודות השפה הארמית על מנת לאפשר קריאת טקסטים תלמודיים בשפת המקור. 

 

אפשרויות תעסוקה
  • הוראה

מתענינים בלימודים באוניברסיטת תל אביב

אולי יעניין אותך גם

לייעוץ ולפרטים נוספים
ראש התוכנית והיועץ האקדמי: פרופ' ישי רוזן צבי
ימי קבלה: בתיאום מראש
עוזרת מנהלית: טלי קציר
ימי קבלה: בתיאום מראש
מזכירת סטודנטים: ענת אבירם
03-6409787
ימי קבלה: בתיאום מראש
בניין רוזנברג, קומה 3, חדר 309