תואר ראשון בלימודים קלאסיים - יוון ורומא

תואר ראשון
3 שנות לימוד
חד-חוגי
0672

תואר ראשון בלימודים קלאסיים - יוון ורומא: ערש התרבות שלך


ניסית פעם למצוא חניה בתל אביב ואמרת לעצמך שזאת ממש אודיסאה? חשבת לחפש את הפרופיל של השותפה שלך לדירה באינסטגרם אבל חששת לפתוח תיבת פנדורה? אם כן, מקומך איתנו בחוג ללימודים קלאסיים – יוון ורומא. זאת ההזדמנות שלך לחזור ללמוד על השירה, הפרוזה, התיאטרון, המדע והפילוסופיה של התרבויות הקלאסיות שעיצבו ומעצבות את תרבותנו עד היום. זאת ההזדמנות שלך להכיר את ההגות והמדע של של היוונים והרומאים, להתפעל משירתה של סאפפו, להתרגש מהמחזות של סופוקלס, לתהות על הרעיונות המוצגים בדיאלוגים של אפלטון ולהתוודע למיתולוגיה ולתפקידה בתרבויות הקלאסיות.

 

למה אצלנו?


כי אנחנו נחשוף בפניך את העושר הקלאסי – פילוסופיה ורטוריקה, היסטוריה והיסטוריוגרפיה, חוק ומוסר, כלכלה וחברה, דת ופולחן – וגם נלמד אותך לקרוא את הטקסטים המציגים את השפע הזה בשפות המקור, בלי תיווך. כך ניתן לך את הכלים להבנת התרבויות העתיקות שנוכחות בעולמנו גם עכשיו.

 

מה אפשר לעשות עם זה?


עם תואר ראשון בלימודים קלאסיים אפשר להמשיך לתארים מתקדמים (בלימודים קלאסיים או בתחומים קרובים, כמו היסטוריה, פילוסופיה, ארכיאולוגיה ותולדות האומנות), או שאפשר ישר להתחיל לעבוד. ההשכלה הקלאסית מקנה ידע עשיר ורחב, כלים לחשיבה ביקורתית יכולת ניתוח וכישורי הבעה. כל אלה נדרשים במגוון רחב של מקצועות, כמו הוראה ומחקר (במוסדות תיכוניים או על-תיכוניים), אוצרות, הוצאה לאור, עריכה ותרגום, מידענות וספרנות, תיירות, בארכיונאות ועיתונות.

 

איך אפשר ללמוד את זה?


החוג ללימודים קלאסיים מציע שתי מגמות. מגמה לשונית, שבה מודגשים לימודי השפות: יוונית עתיקה ולטינית, ומגמת תרבויות, שבה נלמדים כל הנושאים שמקיפים את העולם הקלאסי, כמו ספרות, דת, מיתולוגיה, היסטוריה וארכיאולוגיה, מבלי שתהיה חובה ללמוד את שתי השפות. במסלול לימודים דו-חוגי אפשר לשלב תואר ראשון בלימודים קלאסיים עם לימודים בחוג אחר, ואז יש לבחור באחת משתי המגמות האלה. שילובים אפשריים בתוך מדעי הרוח: היסטוריה, ספרות, פילוסופיה, ארכיאולוגיה. שילובים אפשריים נוספים: חוגים ממדע המדינה, מדעי החברה, מדעים מדויקים, מדעי המחשב, ניהול. אפשרות אחרת היא ללמוד לתואר הראשון בחוג ללימודים קלאסיים בלבד (מסלול חד-חוגי), ואז המגמה הלשונית ומגמת תרבויות נלמדות יחד.

 

התואר המוענק:

 

B.A בלימודים קלאסיים

מספריית המקצועות

לימודים קלאסיים הם בני 3 שנים ומטרתם הקניית ידע מקיף על העולם העתיק, תולדותיו, תרבותו ומאפייניו. בהתאם לכך כוללים הלימודים מגוון קורסים העוסקים במכלול ההיבטים של העולם העתיק מבחינת היסטוריה, תרבות חומרית (ארכיאולוגיה, אמנות) ותרבות רוחנית (שפה וספרות, פילוסופיה, דת ומיתולוגיה). 

 

כאן תוכלו לערוך היכרות מעמיקה עם השפות הקלאסיות, יוונית ולטינית, וכן עם התרבות הקלאסית, על ענפיה השונים: פילוסופיה ורטוריקה, היסטוריה והיסטוריוגרפיה, ספרות ומיתולוגיה, חוק ומוסר, כלכלה וחברה, דת ופולחן.

החוג ללימודים קלאסיים מציע שתי מגמות. מגמה לשונית, שבה מודגשים לימודי השפות: יוונית עתיקה ולטינית, ומגמת תרבויות, שבה נלמדים כל הנושאים שמקיפים את העולם הקלאסי, כמו ספרות, דת, מיתולוגיה, היסטוריה וארכיאולוגיה, מבלי שתהיה חובה ללמוד את שתי השפות.

המגמות הלשוניות, יוונית עתיקה ולטינית, מתמקדות בקריאה וניתוח של טקסטים ויצירות מופת ספרותיות בשפת המקור; הלשון היוונית או הלטינית מהווה מרכיב בסיסי של תכנית הלימודים בשתיהן.

מגמת "תרבויות" מאפשרת היכרות עם טקסטים מתורגמים של יצירות המופת של העולם הקלאסי, ואינה מחייבת לימוד השפות הקלאסיות.

 

אפשרויות תעסוקה
  • הדרכה במוזיאונים ובגלריות
  • ארגון ואוצרות של תערוכות
  • הדרכת סיורים בארץ ובחו"ל
  • תרגום
  • הוראה ומחקר
  • עריכה לשונית, עתונאות, הוצאה לאור ומידענות
  • כל מקצוע או תחום הדורשים ידע עשיר ורחב, חשיבה ביקורתית, יכולת ניתוח וכישורי הבעה ופיתוח טיעון בעל פה ובכתב.

מתענינים בלימודים באוניברסיטת תל אביב

אולי יעניין אותך גם

לייעוץ ולפרטים נוספים
יועץ אקדמי: פרופ' אורי יפתח
שעות: בתיאום מראש
גילמן 457
מזכירות החוג: נאוה כהן
03-6409779
ימי קבלה: בתיאום מראש
גילמן 457