תואר ראשון בלימודי סטטיסטיקה וחקר ביצועים

תואר ראשון
3 שנות לימוד
חד חוגי/דו חוגי
0365

תואר ראשון בלימודי סטטיסטיקה וחקר ביצועים: להיות ביג בעידן הביג דאטה 

מה משותף ליחידת 8200 של אגף המודיעין בצה"ל, לגוגל ולטבע? מה משותף לביולוגית שמחפשת תרופה לסרטן, לפיזיקאי שמנסה לגלות חלקיק חמקמק ולחוקר אקלים שרוצה להבין את ההתחממות הגלובלית? התשובה היא סטטיסטיקה. האנושות טובעת בנתונים, וזאת ההזדמנות שלך ללמוד לכרות ולנתח אותם – וכך לשמש בתפקיד ניהולי בכיר בכל תחום שמעניין אותך, עם יישומים במגוון מטורף של תחומים כמו כלכלה, השמה, לוגיסטיקה, הנדסה, פיננסים, הייטק, סייבר ושוק ההון. זאת ההזדמנות שלך ללמוד את הכלים שיאפשרו לך לנבא את העתיד – וליצור את העתיד שלך.


 
למה אצלנו?

שמעת על "שיעור התגליות השגויות" (FDR)? זאת שיטה סטטיסטית לבדיקת השערות מרובות פרופ' יואב בנימיני ופרופ' יוסף הוכברג ז"ל מהחוג שלנו. המאמר של בנימיני והוכברג הפך לאחד המאמרים המצוטטים בהיסטוריה של הסטטיסטיקה, והשיטה שפיתחו היא כלי מרכזי באלפי מחקרים מדעיים בביולוגיה ובביו-אינפורמטיקה. וזאת רק דוגמה אחת. הסגל שלנו מעורב בפרויקטים בינלאומיים פורצי דרך, כמו "פרויקט המוח האנושי" של האיחוד האירופי, ובשורה ארוכה של מחקרים עצמאיים בנושאים כמו תיאוריה סטטיסטית, כריית מידע, ניתוח הישרדות, כלכלה מתמטית, תכנון ניסויי מחשב, אופטימזציה מתמטית, תורת המשחקים ודגימה וסקרים.


 
מה אפשר לעשות עם זה?

לפי CareerCast, המשרות הטובות ביותר בארה"ב לשנת 2017 היו: 1. סטטיסטיקה, 2. חקר ביצועים ו-3. מדעי המידע. זה לא אמור להפתיע. הסטטיסטיקה עוסקת בניתוח נתונים מורכבים ובשימוש במודלים מתמטיים לחיזוי, כך שהיא כלי חיוני בכל שטחי התעשייה והמדע. ואילו חקר הביצועים עוסק ביישום שיטות מתמטיות לניצול מקסימלי של משאבים. במילים אחרות, אין עסק או גוף רציני שלא צריך סטטיסטיקה וחקר ביצועים, בין אם בתעשיית ההיי-טק, בבנקים, בחברות האשראי, בתעשיית התרופות, במשרדי הממשלה, ברשויות המקומיות ובמכוני המחקר.


 
איך אפשר ללמוד את זה?

תואר ראשון בסטטיסטיקה וחקר ביצועים אפשר ללמוד בהרחבה (חד-חוגי), או בשילוב עם חוג אחר, כמו ביולוגיה, כלכלה מדעי המחשב ופסיכולוגיה. יש לנו גם מסלולים מובנים מיוחדים להציע לך, כמו מגמת מדעי המידע בכלכלה או פסיכולוגיה ומסלול מתמטיקה שימושית וסטטיסטיקה להייטק.


 
התואר המוענק:

B.Sc בסטטיסטיקה וחקר ביצועים


תחום הסטטיסטיקה עוסק בשני תחומים עיקריים:

•    איסוף, ניתוח, פירוש והצגה של נתונים כמותיים
•    פיתוח מודלים לצורך חיזוי, הסקת מסקנות וקבלת החלטות בתנאים מורכבים של אי-ודאות


 
אופי הלימודים - מסלול לימודי סטטיסטיקה וחקר ביצועים:

לימודי הסטטיסטיקה נמשכים שלוש שנים ומטרתם להקנות ידע וכלים עיוניים ומעשיים בתחומי הסטטיסטיקה, ההסתברות וחקר ביצועים. תוכנית הלימודים כוללת קורסים במתמטיקה, הסתברות, ניתוח והסקה סטטיסטיים, מודלים סטטיסטיים, אופטימיזציה מתמטית וחקר ביצועים. במסגרת הלימודים, בנוסף ללימודים העיוניים, מושם דגש על השימוש במחשב ככלי לפתרון בעיות וביצוע יישומים סטטיסטיים.


 
אפשרויות תעסוקה:

•    עבודה בניתוח נתונים ופיתוח אלגוריתמים בהייטק.
•    ביצוע ניתוחים סטטיסטיים וחקר ביצועים במשרדי ממשלה, במערכת הבטחון ובגופים ציבוריים כמו הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.
•    ביצוע מחקרי שוק, סקרי דעת קהל ומחקרים חברתיים עבור מכוני מחקר, חברות ייעוץ ומשרדי פרסום.
•    מתן ייעוץ סטטיסטי לחוקרים ולסטודנטים
•    אקטואריה (ביצוע הערכות פיננסיות בתנאי סיכון ואי-ודאות) במסגרת מוסדות פיננסיים כמו בנקים, חברות השקעות, קרנות פנסיה וחברות ביטוח
•    הוראה
 
 

מתענינים בלימודים באוניברסיטת תל אביב

אולי יעניין אותך גם

לייעוץ ולפרטים נוספים
יועצת אקדמית: פרופ' רות הלר
03-6408806
ימי קבלה: בתיאום מראש
בניין שרייבר חדר 228
רכזת מועמדים ומועמדות: פזית דויטש-טורביץ
03-6409180
ימי קבלה: בתיאום מראש
בניין שרייבר, חדר 127