תואר ראשון כפול בהנדסה מכנית ובמדעי כדור הארץ עם לימודי סביבה

תואר ראשון
4 שנות לימוד
חד-חוגי
0542 מסלול 0341

תואר ראשון כפול בהנדסה מכנית ובמדעי כדור הארץ עם לימודי סביבה: הנדסה חכמה יותר

 

בלילה שבין 3 ל-4 בדצמבר 2014, חמישה מיליון ליטר נפט גולמי זרמו מצינור אילת-אשקלון וזיהמו את שמורת ערבת עבורנה, באחד מהאסונות הסביבתיים החמורים שידעה ישראל. הנפט שדלף היה תוצאה של כשל הנדסי. פתרונות הנדסיים הם אלו שאיפשרו שאיבה חלקית של הנפט בניסיונות השיקום של השמורה, וגם השיקום העתידי של שמורת הטבע ידרוש הנדסה ברמה הגבוהה ביותר. וזאת רק דוגמה אחת. בשנים האחרונות גובר הצורך בסוג חדש של מומחיות רב-תחומית, שמשלבת בין רמה גבוהה של הנדסה מכנית, המאפשרת לנו לנצל את משאבי כדור הארץ יחד עם הבנה מעמיקה של מדעי כדור הארץ, בדגש על פתרון הבעיות הבוערות של הסביבה – שניצול המשאבים האלה יוצר. תמיד חלמת לתכנן ואפילו לבנות מכונות חכמות ויעילות יותר? תמיד רצית להציל את כדור הארץ, מבלי לפגוע באיכות החיים של בני האדם? תמיד האמנת שיש לך את מה שצריך כדי להנדס מתקני התפלת מים יעילים יותר, או אפילו מכונה ששואבת חזרה את הפחמן הדו-חמצני ישר מהאטמוספרה? אם כן, תואר ראשון כפול בהנדסה מכנית ובמדעי כדור הארץ הוא האתגר בשבילך.

 

למה אצלנו?


כי רק אצלנו אפשר לקבל בסיס מוצק במתמטיקה ובפיזיקה, לחקור באופן מעמיק את ההשלכות הסביבתיות של ההנדסה המכנית ולפתח ראייה מערכתית רחבה במגוון מסחרר של נושאים, כמו גיאופיזיקה, גיאודינמיקה, זרימה ומעבר חום, עיבוד אותות, פיזיקה ודינמיקה של האטמוספרה, אקלים ושינויי אקלים, סיסמולוגיה של רעידות אדמה ועוד. ורק אצלנו ילווה אותך סגל אקדמי שעומד בחזית המחקר – גם מבית הספר להנדסה מכנית וגם מבית הספר ללימודי הסביבה ומדעי כדור הארץ.

 

מה אפשר לעשות עם זה?


עם תואר ראשון כפול בהנדסה מכנית ובמדעי כדור הארץ עם לימודי סביבה אפשר להמשיך לתואר שני בכל אחד משלושת התחומים: הנדסה מכנית, מדעי כדור הארץ או לימודי הסביבה. אפשרות אחרת היא להשתלב ישר בשוק העבודה, עם מקצוע חדשני ומבוקש – ושני תארים ראשונים ביד. הנדסה מכנית עם מדעי כדור הארץ יאפשרו לך לעבוד בפרויקטים גדולים של תשתיות, בחברות הייטק העוסקות באנרגיות מתחדשות, בחברות הגז והנפט, ובחיפוש ובכריית מחצבים ובהידרולוגיה, בגופים הרגולטוריים שמפקחים על התעשיות הללו או מוסדות הממשלתיים כמו המכון הגיאולוגי או השירות המטאורולוגי.

 

איך אפשר ללמוד את זה?


גולת הכותרת של התוכנית לתואר ראשון בהנדסה מכנית ובמדעי כדור הארץ עם לימודי סביבה היא האפשרות ללמוד לשני תארים ראשונים בארבע וחצי שנים במקום בשבע (ארבע שנים לתואר בהנדסה מכנית ועוד שלוש לתואר במדעי כדור הארץ). תוכנית הלימודים הייחודית היא תוכנית תובענית שדורשת ממך סקרנות, יצירתיות ויכולת גבוהה ללימוד עצמי – במטרה להקנות לך התמחות נדירה ומבוקשת: מציאת פתרונות הנדסיים ממשיים לסביבה המשתנה.

לימודי הנדסה ורוח – בתמיכת קרן מנדל

מרגישים.ות שהנדסה בוערת בכם.ן? רוצים.ות להנדס את עולם המחר עם זווית ייחודית? כיום אנחנו מבינים.ות שהפתרונות ההנדסיים הטובים ביותר הם גם הפתרונות היצירתיים ביותר. התוכנית משלבת בין ידע הנדסי לידע הומניסטי מתחומי הפילוסופיה, ההיסטוריה והספרות. שילוב שכזה מאפשר לפרוץ את גבולות המחשבה, לפתח פרספקטיבות חדשות ולהוביל תהליכים טכנולוגיים באופן יזמי. 
פריצות דרך משמעותיות הן לעיתים שילוב של חדשנות טכנולוגית עם חזון שאינו טכנולוגי. לדוגמה: הרשתות החברתיות, חכמת ההמונים ומקומו של הענן בעולם החכם. 
ייחודה של התוכנית היא בוורסטיליות שלה, כך שניתן לשלבה עם: הנדסת חשמל, הנדסה מכנית, הנדסה ביו-רפואית והנדסת תעשייה. 
לסטודנטים.ות במסלול זה תיתכן הענקת מלגה עד לגובה חצי שכר לימוד.
אז אם אתם.ן רוצים.ות להיות חלק מהקדמה, מהמחר, זה המקום בשבילכם.ן
 

התואר המוענק:


B.Sc בהנדסה מכנית ו-B.Sc במדעי כדור הארץ

מספריית המקצועות

תחום הגיאופיזיקה עוסק בחקר המבנה והתכונות הפיזיקליות של כדור הארץ, בחקר התהליכים שמתרחשים בתוך ומעל פני השטח (הרי געש, רעידות אדמה) ובהשפעתם על התפתחות הנוף. מלבד המחקר התיאורטי עוסק תחום זה גם בניצול הידע שנצבר לצורך פיתוח יישומים מעשיים שונים.

 

אופי הלימודים - מסלול לימודי גיאופיזיקה

לימודי הגיאופיזיקה הם בני 3 שנים ומטרתם להקנות לתלמידים ידע בסיסי לגבי כדור הארץ ולהציג בפניהם את שיטות העבודה הדרושות לעיסוק ומחקר בתחום זה. תוכנית הלימודים שמה דגש על ניתוח התופעות הנלמדות במונחים פיזיקליים ועל השימוש במודלים מתמטיים לצורך הפקה, ניתוח ופענוח של נתונים. לכן בשלב הראשון היא כוללת קורסי יסוד במתמטיקה ובענפי הפיזיקה השונים. בשלב מאוחר יותר נלמדים קורסים מתקדמים המרחיבים ומעמיקים בתחום עצמו. לצד הלימודים העיוניים כוללת תכנית הלימודים גם עבודה במעבדות וסיורים בשטח, להכרה והמחשה של התופעות והתיאוריות שנלמדו בשיעורים ולהתנסות מעשית בשיטות העבודה והמחקר בתחום.

 

אפשרויות תעסוקה

עיסוק במחקר מדעי, עבודה יישומית, ייעוץ ותכנון במוסדות אקדמיים, עבודה במכוני מחקר, במשרדי ממשלה, במוסדות ציבוריים, במערכת הבטחון ובחברות פרטיות בתחומים הבאים:

  • גיאולוגיה

  • סיסמולוגיה (חקר וחיזוי של רעידות אדמה)

  • חיפושי אוצרות טבע - מים, מחצבים, נפט וגז

  • אוקיאנוגרפיה (מחקרים תת-ימיים, חקר קרקעית הימים והאוקיינוסים)

  • עיסוקים הקשורים לאיכות הסביבה (זיהום אויר, מים וקרקע)

  • המתמחים בגיאולוגיה יכולים לעסוק גם בהדרכת טיולים בדגש זה בארץ ובחו"ל

 

מתענינים בלימודים באוניברסיטת תל אביב

אולי יעניין אותך גם

לייעוץ ופרטים נוספים
מרכזת התוכנית: רבקה בוקשטיין
03-6406962
ימי קבלה: ימים א' – ד' בשעות 09:00 – 13:00
שעות: בשעות 09:00 – 13:00
בניין קפלון חדר 320
לימודי הסביבה: פרופ' אלכס גולברג
03-6407182
ימי קבלה: בתיאום מראש
בניין הקפסולה חדר 315
מזכירות סטודנטים הנדסה: עליזה אלימלך סוחוניצקי
03-6409419
הנדסה מכנית: ד"ר ירון טולדו
מדעי כדור הארץ: פרופ' אייל חפץ
ימי קבלה: בתיאום מראש