לימודי מקרא תואר ראשון

לימודי מקרא תואר ראשון

משוייך ל:
 • אודות
 • איך מתקבלים?
 • לוח זמנים
 • מסלולי הלימוד
 • תעסוקה
כרטיס ביקור
שנות לימוד: 3
מתכונת לימודים: דו חוגי/מורחב
סגור לרישום:
תואר ראשון במקרא (0612)
תואר ראשון במקרא סמסטר ב' (0612)

 

התואר המוענק:

B.A במקרא

מקרא תואר ראשון
מקרא תואר ראשון

המקרא קורא לך

מטוס עובר מעל התאנה 
אשר מעל לאיש אשר תחת תאנתו 
הטייס הוא אני והאיש תחת התאנה הוא אני 
אני רוצה לבלבל את התנ"ך 

מתוך : "אני רוצה לבלבל את התנ"ך" מאת - יהודה עמיחי 

 

הידעתם? המקרא תורגם יותר מכל ספר אחר בתולדות הספרות, ל-350 שפות לפחות. בשנת -1455, יוהאן גוטנברג, אבי מהפכת הדפוס, הדפיס בראשונה את ספר הספרים – וכך פרץ את הדרך להפצה המונית של ספרים ורעיונות.

 

 מאז העת העתיקה ועד העידן המודרני והנוכחי  המקרא מרתק אנשים מכל רחבי העולם ומהווה השראה אמנותית. המקרא שימש יסוד לא רק ליצירה היהודית והעברית, הן הדתית והן החילונית, אלא גם לדתות ה"אברהמיות" בכלל, קרי: הנצרות והאסלאם. כל הדתות הללו מתייחסות באופנים שונים  לטקסטים המקראיים: לשירה, לנבואה, לחוק ולסיפורת.

 

אמנים רבים, כגון הציירים והפסלים ליאונרדו דה ווינצ'י, מיכלאנג'לו, רמברנדט ושאגאל, התייחסו ביצירותיהם לדמויות ולסיפורים המקראיים שביניהם בריאת העולם, הגירוש מגן עדן, יציאת מצרים, שמשון ודלילה, דוד ובת שבע. גם המוזיקאים העניקו לסיפורי התנ"ך קול, מסימפוניית תהילים של סטרווינסקי ועד לשירו האחרון של ליאונרד כהן, "הנני הנני", על עקידת יצחק. סופרים, מחזאים וקולנוענים רבים הלכו שבי אחרי סיפורים מקראיים וטוו סביבם עלילות חדשות – מתומס מאן בספרו "יוסף ואחיו", דרך הסרט" עשרת הדברות" ועד "ייסורי איוב" של חנוך לוין והקומדיה "זוהי סדום".

אם גם עבורכם התנ"ך הוא ספר הספרים, אם אתם רוצים להכיר את הצדדים השונים של  החוק, הנבואה, השירה והסיפור המקראיים, ואת ביקורת המקרא המודרנית, כמו גם את הפרשנויות, העתיקות ומימי-הביניים; אם שפת התנ"ך ושירתו מרגשים אתכם – הצטרפו לתכנית לתואר ראשון במקרא של אוניברסיטת תל אביב.  בלימודי מקרא תרכשו גם ידע רב על רובדי הספרות המקראית וכלי מחקר מתקדמים, כדי שתוכלו לבחון לעומק את התנ"ך.

 

מה לומדים בחוג למקרא

 כמתבקש ממעמדו של המקרא בתור "ספר הספרים", ותשתית התרבות היהודית, הישראלית והמערבית,  מציע החוג למקרא קורסים המתמקדים בפן הטקסטואלי, וכן קורסים כלליים בתחומים אלה:

 • ביקורת המקרא המודרנית.
 • דרכי העיצוב של הסיפורת, הכתיבה ההיסטורית, הנבואה והשירה במקרא.
 • ההקשר ההיסטורי-תרבותי שבו התהוותה ספרות המקרא, על רקע ספרות המזרח הקדום.
 • מחשבת המקרא: תיאולוגיה ואידיאולוגיה (אמונות ודעות).
 • תולדות הפרשנות למקרא: פרשנות פנים-מקראית, פרשנות קדומה, פרשנות ימי - הביניים, פרשנות  המקרא בארצות האסלאם.
 • נוסח המקרא ותרגומיו, ובמיוחד הממצא במגילות מדבר יהודה: המגילות המקראיות והכיתתיות, שכתוב המקרא במגילות, והספרות החיצונית הקדומה.
 • המקרא כתרבות בהקשרים כלימודי מגדר, סביבה ופוסט-מודרניזם.
 • המקרא באמנות.
 • הוראת המקרא, תכני הוראה מתחדשים.

 

לאחר סיום לימודי מקרא, תוכלו ליישם את הידע הרחב שרכשתם בהוראת תנ"ך ומקצועות קרובים במערכת החינוך, בהדרכה ובאוצרות במוזיאונים, ברשות העתיקות ובגופי תרבות אחרים, במקצועות הדורשים יכולת ניתוח והבנה מעמיקה של השפה, כמו עריכת ספרות ותקשורת וכן בשירות הציבורי: כמו משרד החינוך, משרד החוץ, הסוכנות היהודית, ועוד. גם גופים פרטיים למיניהם, כולל מקצועות עתירי ידע, המשוועים לבוגרים בעלי כושר ניתוח והבנה רוחבית ומנעד תפקידים בתחומי משאבי האנוש, ועוד, פתוחים בפני בעלי תואר ראשון במדעי הרוח. ניתן לשלב תואר ראשון במקרא עם תעודת הוראה במקרא ועם תארים ראשונים נוספים המאפשרים הוראה בבית ספר ובכללם לשון עברית, ספרות, היסטוריה ועוד. בנוסף לכך, ניתן לשלב תואר במקרא עם מגוון תחומים ממדעי הרוח, החברה, מדעי החיים ומדעים מדויקים הודות להיותו תואר גמיש יחסית, שמתחשב בצורכי התלמיד.

 

תוכנית אופקים: תוכנית מלגות למצטיינים - התוכנית להכשרת מורים מצטיינים בלימודי היהדות כתרבות. תוכנית אופקים הינה תכנית תלת–שנתית המשלבת לימודי תואר ראשון ותעודת הוראה במדעי היהדות מתוך תפישת היהדות כתרבות בראשותו של פרופ' רון מרגולין. התלמידים מקבלים מלגות קיום ופטור חלקי משכר הלימוד, אפשרות לפטור מלא משכר לימוד בשילוב מלגות והלוואות מותנות ממשרד החינוך. תלמידי תוכנית אופקים העושים תואר במקרא יכולים לקבל גם את מלגת אופקים וגם מלגה מטעם החוג למקרא. לאתר התכנית 
 

בנוסף - החוג למקרא מציע לתלמידים מצטיינים מלגות עד גובה מחצית שכר לימוד למקדימים להרשם.  לפרטים נוספים 

 

 

 

קבלה ללימודי מקרא ללא פסיכומטרי

לבדיקת זכאות למענק הצטיינות.»

 

לימודי תעודת הוראה במקביל לתואר ראשון >>

לייעוץ ולפרטים נוספים

ראש החוג : ד"ר טליה סוצקובר
יועץ אקדמי לתואר ראשון: ד"ר גיא דרשן
ימי קבלה:
בתיאום מראש
עוזרת מנהלית בחוג: גב' טלי קציר
מזכירת תלמידים: גב' ענת אבירם
ימי קבלה:
א', ב, ד,ה' 12:30-9:00, ג' 9:30 - 15:00
בניין רוזנברג, קומה 3, חדר 309
03-6409790, 03-6409787
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>