לימודי היסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה תואר ראשון

לימודי היסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה תואר ראשון

לחוות, ללמוד ולהבין את המזרח התיכון בחוג מהמובילים בארץ ובעולם
משוייך ל:
  • אודות
  • איך מתקבלים?
  • לוח זמנים
  • מסלולי הלימוד
  • תעסוקה
כרטיס ביקור
שנות לימוד: 3
מתכונת לימודים: דו חוגי
פתוח לרישום:
תואר ראשון בהיסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה (0622)

 

התואר המוענק:

B.A בהיסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה

היסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה תואר ראשון
היסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה תואר ראשון

נעים מאוד, אנחנו השכנים שלכם

"אני חושב שלמוסלמים, לנוצרים וליהודים יש אותו אל, אבל הוא מספר לכל אחד מהם סיפור אחר". בילי קונולי, קומיקאי סקוטי

 

הידעתם? עד המאה השביעית לספירה, נחשב המזרח התיכון כחלק מאירופה. בישראל, סוריה ומצרים שלטו הנצרות והתרבות היוונית, ממש כמו בארצות אירופה. המזרח התיכון כחלק נפרד של העולם הומצא, למעשה, בשנת 634 – אז יצאו מאמיניו של מוחמד מהעיר מדינה למסע כיבושים, והשליטו את האסלאם ברוב האזור. כך נהפך המזרח התיכון למקום מושבה של הדת החדשה, בעוד הנצרות הצטמצמה לשטחי אירופה. בהמשך, ניסו הנוצרים להשיב לעצמם את ארץ הקודש וסביבותיה, במסעות הצלב, אך נסוגו לאחר כמאתיים שנה.

 

באפריקה נולדה האנושות כפי שאנחנו מכירים אותה; בה ובמזרח התיכון יצרו בני האדם לראשונה את התרבות, האמנות, הדת, השפה והכתב. בחלק זה של העולם נולדו היהדות, הנצרות והאסלאם, שהתרחבו לאימפריות חוצות יבשות, ושלכל אחת מהן מיליארדי מאמינים כיום – כ-2.5 מיליארד איש מחזיקים באמונה נוצרית, ויותר מ-1.5 מיליארד הם מוסלמים. תחת השלטון המוסלמי במזרח התיכון ובאפריקה התחזקו המדעים, התרבות והרפואה, והגיעו להישגים שאירופה ראתה רק מאות רבות מאוחר יותר.

 

גם היום האסלאם הוא כוח בולט שממשיך להשתנות ולשנות את עולמנו, כמעט בכל כיוון אפשרי. מדינות ערב נפתחות יותר ויותר אל העולם ואזרחיהן צמאים לדמוקרטיה; ומנגד, ארגוני טרור כמו דאע"ש ואל-קאעדה לוחמים להקים מדינות אסלאמיות ואף חליפות שתתפשט ברחבי העולם. המתחים והמלחמות באזור מטלטלים את העולם כולו, ובראשם שאלות  של טרור, פליטים ושליטה על מקורות אנרגיה. מדינות אירופה, ובעיקר ארה"ב ורוסיה מעורבות כאן כולן, ולכל אחת אינטרסים משלה.

בעקבות המאורעות שעוד לא פיענחנו - לימודי היסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה

למה לימודי ההיסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה?

אם תמיד שאפתם להשתלב במרחב, להכיר את שכנינו למזרח התיכון ולעולם האסלאם, ולהבין את ההיסטוריה והמניעים שלהם; אם אתם מבקשים לחקור את התרבויות השונות שצמחו כאן ומשפיעות זו על זו; אם אתם רוצים לדבר עם השכנים בשפתם – ערבית, תורכית ופרסית; ואם אתם רוצים להבין לעומק את מה שקורה כאן, ממש קרוב אלינו - בואו ללמוד מזרח תיכון בחוג ללימודי היסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה.

 

במסגרת התוכנית לתואר ראשון בלימודי היסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה, בחוג שהוא מהמובילים בישראל ובעולם בתחומו, תוכלו להתעמק בלימודי האסלאם והמזרח התיכון של ימינו. לימודי המזרח התיכון עוסקים בהיסטוריה של עמי המזרח התיכון מראשית האסלאם ועד עתה, תוך התמקדות בעת החדשה, ותוכלו ללמוד קורסים הבוחנים את העולם הערבי, התורכי והאיראני מהיבטים רבים: פוליטיקה ודיפלומטיה, חיי רוח, סביבה, חברה, תרבות ודת, וכיצד אלה מעצבים את המזרח התיכון של ימינו.

 

מרצי החוג, ובהם פרופ' אייל זיסר ופרופ' עוזי רבי, מופיעים לעתים קרובות באמצעי התקשורת, כמומחים המפרשים את המתרחש במזרח התיכון. כבוגרי החוג, תוכלו גם אתם להשתמש בידע שרכשתם על ההיסטוריה של האזור כדי לנתח את התהליכים והתמורות במדינות המזרח התיכון ואפריקה. השיעורים כוללים מגוון שיעורי בחירה בסוגיות פוליטיות, חברתיות, ותרבותיות במרחב המזרח-תיכוני; סמינריונים המתמקדים במדינות במזרח התיכון (איראן, תורכיה, ירדן, מצרים ועוד) ובסוגיות רוחביות על סדר היום האיזורי (אנרגיה ומשבר האקלים, מהפיכות, פונדמנטליזם אסלאמי ועוד); ולימודי שפות. תוכלו לשלב את הלימודים כאן עם חוג לימודים נוסף, או לבחור בו כמסלול בלעדי מורחב,החל משנה ב'. 

 
 
 
 
 
 

לייעוץ ולפרטים נוספים

יועץ אקדמי: ד"ר עבד אלקאדר כנאענה
מזכירות החוג לתואר ראשון: ענת גרוספייס
מזכירות החוג לתואר ראשון: ענת גרוס
ימי קבלה:
א', ב', ד' 10:00-13:00, ה' 10:00-14:00
03-6409450
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>