לימודי היסטוריה של עם ישראל תואר ראשון

לימודי היסטוריה של עם ישראל תואר ראשון

מפתח להכרת תולדות היהודים לאורך הדורות
משוייך ל:
  • אודות
  • איך מתקבלים?
  • לוח זמנים
  • מבנה התכנית
  • תעסוקה
כרטיס ביקור
שנות לימוד: 3
מתכונת לימודים: דו חוגי
פתוח לרישום:
תואר ראשון בהיסטוריה של עם ישראל (0677)

 

התואר המוענק:

B.A בהיסטוריה של עם ישראל

היסטוריה של עם ישראל תואר ראשון
היסטוריה של עם ישראל תואר ראשון

מאיפה באנו, איך חיינו ולאן אנחנו הולכים? 

"עם שאינו יודע את עברו, ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל". יגאל אלון

 

חקר ההיסטוריה הוא לא רק מן המקצועות המעניינים והמגוונים  ביותר מבחינה אינטלקטואלית, אלא שהוא גם הכרחי כדי להבין טוב יותר את עצמנו ואת מקומנו כיום וכדי לנסות להעריך מה צופן לנו העתיד. הכרת העבר היא דרך מרתקת ומעשירה לחיבור עם המורשת הפרטית והקולקטיבית, עם שורשי המשפחה הפרטית ועם שלשלת הדורות הקושרת אותנו אל המקום הזה ואל מקומות אחרים שבהם חיו יהודים בקהילותיהם: מעיראק ועד ספרד ומפולין ועד תימן.

 

איזה אופי לבשו חייהם של יהודים בתפוצות השונות ובארץ ישראל מן הזמן העתיק ועד ימינו אלה? כיצד שימרו היהודים את זהותם ואת תודעת הגלות במשך מאות ארוכות בשנים? מה שמר על זהותם כיחידים וכקולקטיב? כיצד נראתה המשפחה היהודית בתפוצות השונות ואיך הצטיירו חייהן של נשים יהודיות? מה למדו ילדים וילדות בקהילות השונות? כיצד שמרו היהודים על קשר ביניהם, מה היו הספרים שאותם כתבו וקראו, במה האמינו ומי היו מנהיגיהם? ואיך קרה שלפתע התקבצו יחד אנשים מכל כנפות תבל, מתרבויות ומשפות שונות, למקום אחד, חידשו שפה ובנו מדינה וחברה? מה מקומה של השואה ושל מדינת ישראל בתהליכים אלה, וכיצד ממשיכים מכאן? אם כל השאלות האלה מרתקות אתכם, ואם אתם מבינים שכדי להתבטא בשאלות קיומנו גם כדאי לדעת על מה בדיוק אנחנו מדברים ולגבות זאת בידע ביקורתי  שאותו מלמדים טובי ההיסטוריונים בארץ – הצטרפו ללימודי תואר ראשון בהיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטת תל אביב.

 

עדויות במבט ביקורתי

לימודי היסטוריה של עם ישראל מציעים היכרות רחבה ומעמיקה עם ההיסטוריה היהודית מתקופת המקרא ועד ימינו אלה. כאן תחקרו לעומק את תולדות עם ישראל לתקופותיו ואת המאורעות המכוננים שהתרחשו בהן. דגש מיוחד יושם בלימוד החברה והתרבות היהודית שהתגבשה באזורים הגיאוגרפיים ובמרכזים השונים שבהם חיו, פעלו, ויצרו היהודים, וכן במפגש רב-הפנים שלהם עם דתות, תרבויות ועמים. תולדות עם ישראל הן גם דרך להכיר פרקים משמעותיים בהיסטוריה הכללית. את ההיסטוריה של עם ישראל תלמדו מנקודות מבט מגוונות, ובאמצעות מקורות ראשוניים וספרות המחקר.

 

כתלמידי החוג ללימודי היסטוריה של עם ישראל, תרכשו ידע על ההיסטוריה של החיים היהודיים בסביבות  מגוונות לאורך הדורות, לצד היכרות מעמיקה עם ארון הספרים היהודי. כאן תזכו בתשתית אינטלקטואלית שתאפשר לכם לפתח יכולת ביקורתית וכושר ניתוח ומחקר של ההיסטוריה. הלימודים הם במתכונת דו-חוגית, עם חוג נוסף לבחירתכם, וכן במסלול חד-חוגי, המיועד לסטודנטים המסיימים את שנה א' בחוג בממוצע ציונים גבוה. תוכלו גם לבחור במסלול בין-תחומי ללימודי ישראל. כבוגרי החוג, ייפתחו בפניכם אפשרויות תעסוקה בארכיונים, במוזיאונים ובמוסדות תרבות אחרים, במשרד החוץ, במוסדות יהודיים בישראל ובחו"ל ובמערכת החינוך וההוראה.

מלגות

לבדיקת זכאות למענק הצטיינות »

 

קבלה ללימודי היסטוריה של עם ישראל ללא פסיכומטרי

לימודי תעודת הוראה במקביל לתואר ראשון >>

לייעוץ ולמידע נוסף

ייעוץ אקדמי לחוג להיסטוריה של עם ישראל: ד"ר סקוט אורי
מזכירות החוג: טל אלון
בניין קרטר, חדר 206
03-6409277
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>