לימודים קלאסיים - יוון ורומא תואר ראשון

לימודים קלאסיים תואר ראשון

לימודים קלאסיים - יוון ורומא תואר ראשון

אבני היסוד של התרבות המודרנית
משוייך ל:
  • אודות
  • תנאי קבלה
  • לוח זמנים
  • תעסוקה
כרטיס ביקור
שנות לימוד: 3
מתכונת לימודים: חד/דו חוגי
פתוח לרישום:
תואר ראשון בלימודים קלאסיים (0672)

 

התואר המוענק:

B.A בלימודים קלאסיים

לימודים קלאסיים תואר ראשון
לימודים קלאסיים תואר ראשון

אבני היסוד של תרבות המערב

"אין דבר שמרוצת הזמן אינה הורסת ומוחקת. ואולם, הרעיונות שהונצחו על ידי החוכמה, להם מרוצת הזמן אינה יכולה להזיק". סנקה, "על קוצר החיים", המאה ה-1 לספירה.

 

ביוון וברומא העתיקות הונחו היסודות לספרות, לשירה, לתיאטרון ולפילוסופיה של ימינו; הרעיונות שהגו היוונים והרומאים בני התקופה הקלאסית מעולם לא התיישנו. מלחמה ושלום או מסעות אפיים ברחבי העולם; אך גם אהבה נכזבת ועלילות משפחתיות סבוכות שלא יביישו אופרת סבון בת זמננו. כאן נולדו גם הסאטירה הפוליטית הנוקבת, הטרגדיה ממיסת הלבבות והקומדיה המשעשעת: בני אדם תמיד ביקשו אמנות שתשקף את חייהם, אך גם תיתן פורקן לרגשות.

 

אם כבר בגיל צעיר ביקשתם בכל לילה לשמוע לפני השינה סיפורים מהמיתולוגיה היוונית ; אם נדהמתם לגלות עד כמה המחזות של סופוקלס רלוונטיים גם בימינו, אלפי שנים אחרי כתיבתם; אם האיליאדה והאודיסיאה מסעירות אתכם, ואתם רוצים ללמוד איך השפיעו על מאות יצירות ספרותיות אחרות; אם שירתה של סאפפו נוגעת ללבכם; ואם הדיאלוגים של אפלטון גורמים למוח שלכם לעבוד שעות נוספות – הצטרפו לחוג ללימודים קלאסיים, יוון ורומא, באוניברסיטת תל אביב.

 

כאן תוכלו לערוך היכרות מעמיקה עם השפות הקלאסיות, יוונית ולטינית; וכן עם התרבות הקלאסית, על ענפיה השונים: פילוסופיה ורטוריקה, היסטוריה והיסטוריוגרפיה, ספרות ומיתולוגיה, חוק ומוסר, כלכלה וחברה, דת ופולחן. ומה טוב יותר מקריאת יצירות אמנות בשפת המקור? אצלנו תלמדו את הטקסטים העתיקים בשפתם המקורית, וגם בתרגום. תיחשפו גם לתקופות השונות הקשורות בתרבות היוונית והרומית, החל בפרה-היסטוריה אגאית ועד התקופה הביזאנטית. הלימודים יעזרו לפתח חשיבה ביקורתית, מיומנויות ניתוח וכישורי הבעה, בעל פה ובכתב.

בעקבות העולם הקלאסי - לימודים קלאסיים

קלאסיים בהתאמה אישית

כתלמידי החוג ללימודים קלאסיים – יוון ורומא תוכלו להבין את התרבות המערבית לעומקה, להרחיב את אופקיכם ולרכוש השכלה רחבה ומגוונת. הידע וכישורי המחקר שתקבלו בחוג יכינו אתכם היטב להמשך לימודים ומחקר אקדמיים ולהשתלבות בשוק עבודה משתנה.

 

הלימודים בחוג אפשריים בשני מסלולים:

  • מסלול דו חוגי, בשילוב עם לימודי תואר ראשון בחוג נוסף. במסלול זה מוצעות שתי מגמות: המגמה הלשונית, שבה נלמדות השפות והספרויות הקלאסיות, ומגמת תרבויות שבה אין חובה ללמוד את השפות הקלאסיות. הידע הנרכש במסלול זה מהווה השלמה חיונית ללימודים בחוגים שונים בפקולטה למדעי הרוח, כמו היסטוריה כללית, ספרות, פילוסופיה, היסטוריה של עם ישראל, ארכיאולוגיה ותרבויות המזרח הקדום, התכנית הרב-תחומית במדעי הרוח ועוד. הלימודים משתלבים היטב גם עם לימודי מדעי המדינה, מדעי החברה, המדעים המדויקים, הניהול ועוד.
  • מסלול חד חוגי, שבו מוצעים שני צירופים: (1) מגמה לשונית בהדגש יווני ורומי; (2) מגמת תרבויות + מגמה לשונית בהדגש יווני או רומי. ​

במגמה הלשונית נלמדות לעומק התרבויות היוונית והרומית (ספרות, דת, מיתולוגיה, היסטוריה, פילוסופיה וארכאולוגיה), תוך התמקדות בלימודי השפות הללו ולימוד המקורות הקלאסיים בשפות המקור בקורסים מתקדמים, שיעורים וסמינריונים.

במגמת תרבויות יילמדו מגוון הנושאים המקיפים את כל העולם הקלאסי: ספרות יוון, ספרות רומא, דת ומיתולוגיה, היסטוריה של יוון, היסטוריה של רומא, פילוסופיה וארכיאולוגיה ועוד. השיעורים והסמינריונים יעמיקו את הידיעות  בהיבטים הספרותיים, הפילוסופיים, ההיסטוריים והארכיאולוגיים של העולם הקלאסי.

כבוגרי תואר ראשון בלימודים קלאסיים תיהנו מבסיס עשיר ורחב של ידע והשכלה שיסייעו לכם בכל מקצוע ובכל תחום שבו תרצו לעסוק. כך למשל, בוגרים שהשלימו את לימודיהם בהצטיינות יתרה יוכלו לעסוק בהוראה במוסדות אקדמיים בארץ ובעולם; בוגרים המבקשים לעסוק בהוראת היסטוריה של העת העתיקה יוכלו לעסוק בהוראה בבתי ספר ובתכניות לימודים מיוחדות עבור בני נוער מצטיינים. תחומים אחרים שייפתחו בפניכם הם תפקידי אוצרות והדרכה במוזיאונים בארץ ובעולם; וכן התמחות במקצועות ההוצאה לאור, העריכה והעיתונות, או עבודה בשירות הציבורי.

 

מלגות

  • מלגת רקטור ומלגת דקאן לתלמידים מצטיינים בפקולטה למדעי הרוח.
  • מדי שנה מוענקות ארבע מלגות לתלמידים מצטיינים בחוג, מטעם הקרן ע"ש חיה קליינשטוב ז"ל.

 

לייעוץ ולפרטים נוספים

פרופ' אורנה הררי
גילמן 457
מזכירות החוג: נאוה כהן
ימי קבלה:
א'-ד' 10:00-14:00, בימי חמישי המזכירות סגורה
גילמן 457
03-6409779
מה לשלב עם לימודים קלאסיים?
צירופים דו-חוגיים אפשריים
x
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>