לימודים קלאסיים - יוון ורומא תואר ראשון

לימודים קלאסיים תואר ראשון

לימודים קלאסיים - יוון ורומא תואר ראשון

אבני היסוד של התרבות המודרנית
משוייך ל:
  • אודות
  • תנאי קבלה
  • לוח זמנים
  • מסלולי הלימוד
  • מבנה התכנית
  • תעסוקה
שנות לימוד: 3
מתכונת לימודים: חד/דו חוגי
פתוח לרישום:
תואר ראשון בלימודים קלאסיים - סמסטר ב' (0672)

 

התואר המוענק:

B.A בלימודים קלאסיים

לימודים קלאסיים תואר ראשון
לימודים קלאסיים תואר ראשון

אבני היסוד של תרבות המערב

"אין דבר שמרוצת הזמן אינה הורסת ומוחקת. ואולם, הרעיונות שהונצחו על ידי החוכמה, להם מרוצת הזמן אינה יכולה להזיק". סנקה, "על קוצר החיים", המאה ה-1 לספירה.

 

ביוון וברומא העתיקות הונחו היסודות לספרות, לשירה, לתיאטרון ולפילוסופיה של ימינו; הרעיונות שהגו היוונים והרומאים בני התקופה הקלאסית מעולם לא התיישנו. מלחמה ושלום או מסעות אפיים ברחבי העולם; אך גם אהבה נכזבת ועלילות משפחתיות סבוכות שלא יביישו אופרת סבון בת זמננו. כאן נולדו גם הסאטירה הפוליטית הנוקבת, הטרגדיה ממיסת הלבבות והקומדיה המשעשעת: בני אדם תמיד ביקשו אמנות שתשקף את חייהם, אך גם תיתן פורקן לרגשות.

 

אם כבר בגיל צעיר ביקשתם בכל לילה לשמוע לפני השינה סיפורים מהמיתולוגיה היוונית ; אם נדהמתם לגלות עד כמה המחזות של סופוקלס רלוונטיים גם בימינו, אלפי שנים אחרי כתיבתם; אם האיליאדה והאודיסיאה מסעירות אתכם, ואתם רוצים ללמוד איך השפיעו על מאות יצירות ספרותיות אחרות; אם שירתה של סאפפו נוגעת ללבכם; ואם הדיאלוגים של אפלטון גורמים למוח שלכם לעבוד שעות נוספות – הצטרפו לחוג ללימודים קלאסיים, יוון ורומא, באוניברסיטת תל אביב.

 

כאן תוכלו לערוך היכרות מעמיקה עם השפות הקלאסיות, יוונית ולטינית; וכן עם התרבות הקלאסית, על ענפיה השונים: פילוסופיה ורטוריקה, היסטוריה והיסטוריוגרפיה, ספרות ומיתולוגיה, חוק ומוסר, כלכלה וחברה, דת ופולחן. ומה טוב יותר מקריאת יצירות אמנות בשפת המקור? אצלנו תלמדו את הטקסטים העתיקים גם בשפתם המקורית, לצד תרגומם לעברית. תיחשפו גם לתקופות השונות הקשורות בתרבות היוונית והרומית, החל בפרה-היסטוריה אגאית ועד התקופה הביזאנטית. בזמן הלימודים תפתחו חשיבה ביקורתית, ותרכשו מיומנויות ניתוח וכישורי הבעה, בעל פה ובכתב.

בעקבות העולם הקלאסי - לימודים קלאסיים

קלאסיים בהתאמה אישית

כתלמידי החוג ללימודים קלאסיים – יוון ורומא תוכלו להבין לעומק את התפתחות התרבות המערבית, ותיהנו מהרחבת אופקים ומהשכלה רחבה ומגוונת. הידע וכישורי המחקר שתקבלו בחוג יכינו אתכם היטב להמשך לימודים ומחקר אקדמיים ולהשתלבות בשוק עבודה משתנה, הדורש אנשים יצירתיים בעלי ידע רחב וכושר מחשבה לא שגרתית.

 

הלימודים בחוג אפשריים בשני מסלולים:

  1. מסלול חד-חוגי, צירופים שונים של שתיים מתוך שלוש המגמות בחוג – יוונית, רומית ותרבות קלאסית.
  2. מסלול דו-חוגי - הכולל לימודים באחת מהמגמות הללו בצירוף חוג אחר. הידע הנרכש במסלול זה מהווה השלמה חיונית ללימודים בחוגים שונים בפקולטה למדעי הרוח, כמו היסטוריה כללית, ספרות, פילוסופיה, היסטוריה של עם ישראל, ארכיאולוגיה ותרבויות המזרח הקדום, התכנית הרב-תחומית במדעי הרוח ועוד. הלימודים משתלבים היטב גם עם לימודי מדעי המדינה, מדעי החברה, המדעים המדויקים, הניהול ועוד.

מבין שלוש המגמות בחוג, המגמות היוונית והרומית מתמקדות בלימודי השפה היוונית או השפה הלטינית (בהתאם למגמה שנבחרה) במשך שלוש שנים, ובלימודי השפה הקלאסית השנייה — יוונית או לטינית — במשך שנתיים. הפרוסמינריונים והסמינריונים מתבססים על השפות העתיקות, במטרה להעמיק את ההיכרות שלכם עם הטקסטים הקלאסיים.

במגמה לתרבות קלאסית תלמדו שיעורי מבוא במגוון נושאים המקיפים את כל העולם הקלאסי - ספרות יוון, ספרות רומא, דת ומיתולוגיה, היסטוריה של יוון, היסטוריה של רומא, פילוסופיה וארכיאולוגיה ועוד. בפרוסמינריונים ובסמינריונים תוזמנו להתמקד בהיבטים הספרותיים, הפילוסופיים, ההיסטוריים והארכיאולוגיים של העולם הקלאסי.

 

כבוגרי תואר ראשון בלימודים קלאסיים תיהנו מבסיס עשיר ורחב של ידע והשכלה שיסייעו לכם בכל מקצוע ובכל תחום שבו תרצו לעסוק. כך למשל, בוגרים שהשלימו את לימודיהם בהצטיינות יתרה יוכלו לעסוק בהוראה במוסדות אקדמיים בארץ ובעולם; בוגרים המבקשים לעסוק בהוראת היסטוריה של העת העתיקה יוכלו לעסוק בהוראה בבתי ספר ובתכניות לימודים מיוחדות עבור בני נוער מצטיינים. תחומים אחרים שייפתחו בפניכם הם תפקידי אוצרות והדרכה במוזיאונים בארץ ובעולם; וכן התמחות במקצועות ההוצאה לאור, העריכה והעיתונות, או עבודה בשירות הציבורי.

 

מלגות

  • מלגת רקטור ומלגת דקאן לתלמידים מצטיינים בפקולטה למדעי הרוח.
  • מדי שנה מוענקות ארבע מלגות לתלמידים מצטיינים בחוג, מטעם הקרן ע"ש חיה קליינשטוב ז"ל.

 

לייעוץ ולפרטים נוספים

ד"ר רבקה גרשט
גילמן 354 ד'
מזכירות החוג: נאוה כהן
ימי קבלה:
א' 10:00-15:00 ב'-ד' 10:00-14:00
גילמן 457
03-6409779
מה לשלב עם לימודים קלאסיים?
צירופים דו-חוגיים אפשריים
x
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive