לימודי ערבית ואסלאם תואר ראשון

לימודי ערבית ואסלאם תואר ראשון

היכרות אקדמית מעמיקה עם השפה, הספרות, התרבות הערבית ודת האסלאם
משוייך ל:
  • אודות
  • איך מתקבלים?
  • לוח זמנים
  • מסלולי הלימוד
  • תעסוקה
שנות לימוד: 3
מתכונת לימודים: חד/דו חוגי
פתוח לרישום:
תואר ראשון בערבית ואסלאם - סמסטר ב' (0631)
לימודי ערבית ואסלאם תואר ראשון
ערבית ואסלאם תואר ראשון

אסלאם, ערבית ומה שביניהם

"האסלאם מלמד סובלנות, לא שנאה; אחווה עולמית, ולא טינה; שלום, ולא אלימות". פרבז מושארף, לשעבר נשיא פקיסטן

 

התרבות הערבית והאסלאמית עשירה, מגוונת ועתיקת יומין. על ברכיה גדלו גדולי המדענים, הפילוסופים, הסופרים והוגי הדעות, שתרמו רבות לפיתוח והעשרת תחומי ידע חשובים בתרבות העולמית. המדענים המוסלמים הזניקו את הרפואה והמציאו סוגים חדשים של ניתוחים; פיתחו את המתמטיקה והאלגברה; וחקרו נושאים כמו אופטיקה ופיזיקה, כשהם יוצרים מסורת של התבססות על ניסויים. בכל תחומי המחקר והידע האלה, יהודים לקחו חלק בלתי נפרד – ובהם הרמב"ם, שלמה אבן גבירול, רבי יהודה הלוי ועוד. מקורות רבים בתרבות הערבית והאסלאמית נחשבים עד היום אבני יסוד במדעים, בפילוסופיה, בתאולוגיה ובספרות ברחבי העולם.

 

גם בעת החדשה המשיכה תרבות זו להפגין עושר לשוני, ספרותי והגותי שהעניק לה צביון ייחודי והטביע את חותמה על המורשת התרבותית העולמית. הערבית היא כיום שפתם של 180 מיליון בני אדם באסיה ובאפריקה (בניבים שונים) ומספר זה הולך וגדל. כמעט בכל מדינה ועיר בעולם יש כיום קהילה של דוברי ערבית. על כן, תרבות זו זוכה להתעניינות רחבה ברוב המוסדות להשכלה גבוהה בעולם. כמו כן, שליטה בשפה הזו היא מפתח לעתיד של הבנה, הידברות והשתלבות במרחב המזרח תיכוני..  

 

ערבית שפת העתיד

אם אתם רוצים להתחבר למרחב הגיאוגרפי, המסורתי והרעיוני של המזרח התיכון; אם אתם מבקשים להבין את הכוח העולה של האסלאם, על גווניו השונים, ברחבי העולם כולו; אם ספרות ושירה בערבית מדברות אליכם; אם אתם מבינים שערבית היא אחת משפות העתיד – הצטרפו לחוג ללימודי ערבית ואסלאם באוניברסיטת תל אביב.

 

מטרת לימודי ערבית ואסלאם היא להקנות ידיעה עיונית ושימושית בשפה הערבית הספרותית, הקלאסית והמודרנית, להתוודע אל התרבות הערבית והאסלאמית ואל תולדות הספרות הערבית לתקופותיה ולסוגיה, ולרכוש יכולת עצמאית בניתוח ובביקורת טקסטים ערביים ספרותיים, דתיים, היסטוריוגרפיים ודקדוקיים לסוגיהם ולתקופותיהם. כאן תמצאו מגמה לשפה וספרות ערבית, לצד מגמה ללימודי אסלאם, ושלושה מסלולי לימוד: מסלול דו-חוגי במגמה לשפה וספרות ערבית, מסלול דו-חוגי במגמה ללימודי האסלאם ומסלול חד-חוגי המשלב בין שתי המגמות.

 

בוגרי התכנית ללימודי ערבית ואסלאם משתלבים במגוון מסלולי תעסוקה, כגון הוראה, תרגום, מחקר, עריכה לשונית, פרסום ועוד, ובמקומות עבודה שונים בהם עיתונות ותקשורת, מוסדות להשכלה גבוהה, מוסדות חינוך, מכוני מחקר, משרדי הממשלה וכיו"ב.

 

סגל החוג

 ראש החוג: פרופ' אוריה שביט  oriyasha@post.tau.ac.il

פרופ' קמילה אדנג, ד"ר אחמד אע'באריה, פרופ' נאסר בסל, פרופ' סלימאן ג'ובראן, מר כפיר גרוס, מר אלימלך גרוסמן, פרופ' מחמוד גנאים, פרופ' ג'ריס ח'ורי, ד"ר אבי טל, ד"ר אמיר לרנר, פרופ' יוסף סדן, פרופ' ששון סומך, פרופ' ישי פלד, מר מאדי קבלאן, פרופ' אורי רובין, ד"ר ח'אלד שיח' אחמד, גב' ביאטה שייחטוביץ, ד"ר עליזה שניצר, מר ישראל שרנצל

 

מלגות

מלגות החוג, ביה"ס למדעי התרבות והפקולטה למדעי הרוח.

לייעוץ ולפרטים נוספים

ייעוץ אקדמי - ד"ר עליזה שניצר
בניין ווב, חדר 416
03-6405028
מזכירת תלמידים: נעמה יפעת
ימי קבלה:
ימים א', ג', ד' - 10:00-14:00, יום ב' 11:00-15:00
בניין ווב, חדר 414
03-6409723
מה לשלב עם ערבית ואסלאם?
צירופים דו-חוגיים אפשריים
x
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive