לימודי ערבית ואסלאם תואר ראשון

לימודי ערבית ואסלאם תואר ראשון

הכרה מעמיקה של השפה והספרות הערבית ושל דת האסלאם והחברות המוסלמיות
משוייך ל:
  • אודות
  • איך מתקבלים?
  • לוח זמנים
  • מסלולי הלימוד
  • תעסוקה
כרטיס ביקור
שנות לימוד: 3
מתכונת לימודים: חד/דו חוגי
פתוח לרישום:
תואר ראשון בערבית ואסלאם (0631)

 

התואר המוענק:

B.A  בלימודי בערבית והאסלאם

לימודי ערבית ואסלאם תואר ראשון
ערבית ואסלאם תואר ראשון

 

 

אסלאם, ערבית, תרבות וספרות

"רק לעיתים רחוקות ידע מחוקק הדת, עד היכן נוגעת השפעתו הגדולה של מפעל יצירתו בדברי ימי העולם". י.י. גולדציהר על נביא דת האסלאם

 

התרבות הערבית והאסלאמית עשירה, מגוונת ועתיקת יומין. על ברכיה גדלו מדענים, פילוסופים, סופרים והוגי דעות, שתרמו רבות לפיתוחם של תחומי ידע חשובים בתרבות העולמית. מדענים מוסלמים הזניקו את הרפואה, את המתמטיקה ואת האופטיקה, ותרמו להיווצרות מסורת של התבססות על ניסויים אמפיריים. הוגים יהודים הם חלק משמעותי ממסורת מפוארת זו – ובהם הרמב"ם, שלמה אבן גבירול ורבי יהודה הלוי. מקורות רבים בתרבות הערבית והאסלאמית נחשבים עד היום אבני יסוד במדעים, בפילוסופיה, בתאולוגיה ובספרות העולם.

גם בעת החדשה המשיכה התרבות הערבית והאסלאמית להפגין עושר לשוני, ספרותי והגותי שהעניק לה צביון ייחודי, והטביע את חותמה על המורשת התרבותית העולמית. הערבית היא שפתם כ-180 מיליון בני אדם באסיה ובאפריקה (בניבים שונים). כמעט בכל מדינה ועיר בעולם יש כיום קהילה של דוברי ערבית. על כן, תרבות זו זוכה להתעניינות רחבה ברוב המוסדות להשכלה גבוהה בעולם. שליטה בשפה הערבית היא מפתח לעתיד של הידברות והשתלבות במזרח התיכון. 

 

ערבית שפת העתיד

אם אתם רוצים להתחבר למרחב הגיאוגרפי, המסורתי והרעיוני של המזרח התיכון; אם אתם מבקשים להבין את הכוח העולה של האסלאם, על גווניו השונים, ברחבי העולם כולו; אם ספרות ושירה בערבית מדברות אליכם; אם אתם מבינים שערבית היא אחת משפות העתיד – הצטרפו לחוג ללימודי ערבית ואסלאם באוניברסיטת תל אביב.

 

מטרת לימודי הערבית והאסלאם באוניברסיטת תל אביב להקנות ידיעה עיונית ושימושית בשפה הערבית הספרותית, הקלאסית והמודרנית, להתוודע אל התרבות הערבית והאסלאמית ואל תולדות הספרות הערבית לתקופותיה ולסוגיה, ולרכוש יכולת עצמאית בניתוח ובביקורת של טקסטים ערביים ספרותיים, דתיים, היסטוריוגרפיים ודקדוקיים לסוגיהם ולתקופותיהם. בחוג מגמה לשפה וספרות ערבית, לצד מגמה ללימודי אסלאם, ושלושה מסלולי לימוד: מסלול דו-חוגי במגמה לשפה וספרות ערבית, מסלול דו-חוגי במגמה ללימודי האסלאם ומסלול חד-חוגי המשלב בין שתי המגמות.

 

בוגרי התכנית ללימודי ערבית ואסלאם משתלבים בהצלחה במגוון מסלולי תעסוקה, בהם: חינוך והוראה, שירות המדינה, דיפלומטיה, מסחר וייעוץ עסקי, מערכת הביטחון, מחקר אקדמי, תרגום ועריכה לשונית, תקשורת ופרסום.

 

סגל החוג

 ראש החוג: פרופ' אוריה שביט  oriyasha@tauex.tau.ac.il

פרופ' קמילה אדנג, ד"ר אחמד אע'באריה, פרופ' נאסר בסל, פרופ' סלימאן ג'ובראן, מר כפיר גרוס, מר אלימלך גרוסמן, פרופ' מחמוד גנאים, מר יוסף הירש, ד"ר אופיר וינטר, פרופ' ג'ריס ח'ורי, מר עומר חלבי, ד"ר אבי טל, מר קרל יונקר, גב' נארימן כרום, מר לסרי דוד, ד"ר אמיר לרנר, גב' אחלאם מוחמד, פרופ' יוסף סדן, פרופ' משה עמירב,  פרופ' ישי פלד, מר מאדי קבלאן, פרופ' אורי רובין, גב' מייסון שיבי, ד"ר ח'אלד שיח' אחמד, ד"ר ביאטה שייחטוביץ, ד"ר עליזה שניצר, מר פביאן שפנגלר, מר ישראל שרנצל.

 

 

מלגות

מלגות החוג, ביה"ס למדעי התרבות והפקולטה למדעי הרוח.

לייעוץ ולפרטים נוספים

ייעוץ אקדמי - ד"ר עליזה שניצר
בניין ווב, חדר 416
03-6405028
מזכירת תלמידים: רוית זינגר
ימי קבלה:
ימים א'-ג' 10:00-14:00, יום ד' 10:00-15:00, יום ה' 10:00-12:00
בניין ווב, חדר 414
03-6409723
מה לשלב עם ערבית ואסלאם?
צירופים דו-חוגיים אפשריים
x
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>