לימודי פילוסופיה יהודית תואר ראשון

לימודי פילוסופיה יהודית תואר ראשון

לימודי המחשבה היהודית על סוגיה, גווניה ותקופותיה
משוייך ל:
  • אודות
  • איך מתקבלים?
  • לוח זמנים
  • מסלולי הלימוד
  • תעסוקה
שנות לימוד: 3
מתכונת לימודים: דו חוגי
פתוח לרישום:
תואר ראשון בפילוסופיה יהודית (0616)

 

התואר המוענק:

B.A בפילוסופיה יהודית

פילוסופיה יהודית, ספרות חז"ל וקבלה תואר ראשון
פילוסופיה יהודית, ספרות חז"ל וקבלה תואר ראשון

בריאת העולם כמשל פילוסופי

"הטובה שבמידות האדם – שיהיה שואל". רבי שלמה אבן גבירול

 

אלהים והמלאכים, בריאת העולם וסופו, מבני העומק של התרבות היהודית והמסתורין של הקבלה והמיסטיקה היהודית הם רק חלק מתחומי העיסוק של הלימודים לתואר בפילוסופיה יהודית ותלמוד באוניברסיטת תל אביב, הפותחים בפניכם את מלוא רוחב ההגות היהודית, מראשיתה ועד ימינו.

כאן תוזמנו לחקור לעומק את ספרותן של שלוש תקופות - העת העתיקה, הכוללת את המחשבה היהודית מימי בית שני וספרות חז"ל בדגש על תלמוד; ימי הביניים, על שני זרמי המחשבה העיקריים: הקבלה והפילוסופיה היהודית וההוגים היהודיים הגדולים שחיו אז, ובהם שלמה אבן גבירול, יהודה הלוי, הרמב"ם והרמב"ן, וכן עיון בספר הזוהר ובגלגולי המיסטיקה היהודית מראשיתה ועד קבלת המאה השש עשרה; ותקופת ההגות היהודית המודרנית, החל בשפינוזה ומנדלסון והרמן כהן עד הוגים בני זמננו, כמו השל, לוינס וליבוביץ. כן נידונה בהקשר זה המחשבה החסידית בהקשריה המסורתיים והמודרניים כאחד.

כדי לבסס תמונת עולם רחבה של תחום הפילוסופיה, תוזמנו ללמוד גם מבוא לפילוסופיה יוונית, מכינה לתלמוד ומבוא לפילוסופיה מודרנית. שיעורי הבחירה והסמינרים מרוכזים סביב נושאים נבחרים כגון המעבר מן המקרא להגות חז"ל, המהפכה התאולוגית בהגות היהודית בימי הביניים; החוויה המיסטית בקבלה; הפילוסופיה של הרמב"ם; בניית ערכים ושינוייהם בין דורות ותקופות, כתות וזרמים מרכזיים, שאלות מגדריות ועוד.

כאן תוכלו לחקור נושאים רבים הקשורים בהגות והפילוסופיה היהודית, כמו המאגיה היהודית, ההלכה והתפתחותה; הדיאלקטיקה בסוגיות התלמוד; ארבעה שנכנסו לפרדס ותולדות המיסטיקה היהודית; מי חיבר את הזוהר? קבלת צפת והילולא של רשב"י במירון; עיון בספר הזוהר; הפילוסופיה האריסטוטלית והניאו אפלטונית בימי הביניים; שפינוזה וביקורת הדת; פילוסופיה יהודית מודרנית; והקשרים בין ההגות הפילוסופית של היהודים לבין תרבויות אחרות.

הייחודי לחוג לפילוסופיה יהודית ותלמוד באוניברסיטת תל אביב הוא הכיסוי של ההגות היהודית משלהי המקרא ועד ההגות היהודית המודרנית. כיסוי זה כולל את כל סוגי ההגות והחשיבה וביניהם המיסטיקה, המאגיה החשיבה ההלכתית והפילוסופיה.

 

הלימוד בחוג מאפשר להתעמק בתקופות שונות וספריות שונות שנכתבו לאורך תקופה של למעלה מאלפיים שנה. החוג מתמחה בלימוד וניתוח של המגעים המרתקים בין היהדות לתרבויות אחרות, אותם רגעי מפתח שבהם היהדות הושפעה משמעותית מצורות חשיבה חיצוניות או השפיעה עליהן. העיון בפילוסופיה היהודית נעשה באספקלריה של הפילוסופיה הכללית תוך עמידה על יחסי הגומלין והשינויים המהפכניים שהיהדות עברה כתוצאה מאותם רגעי פתיחות חשובים החל מפילון במאה הראשונה, ההגות היהודית בימי הביניים ועד הפילוסופיה היהודית העכשווית הנכתבת בישראל ובגולה.

 

פילוסופיה, היסטוריה ותרבות

המרצים וחברי הסגל שילמדו אתכם במסגרת לימודי פילוסופיה יהודית הם מומחים בתחומם, שזכו להכרה בינלאומית. הם חברים באיגודים מקצועיים ובמכוני מחקר ועובדים בשיתוף פעולה עם חוקרים שונים ברחבי העולם. חברי החוג היו פעילים בהקמת תכנית הלימודים במדעי הדתות ומארגנים מדי פעם כנסים חשובים (לאחרונה הכנס על תאולוגיה ביקורתית). בין מורי החוג גם מצטייני רקטור בהוראה.

הלימודים לקראת התואר הראשון נלמדים במסלול דו-חוגי, שבו נלמדת תכנית הלימודים בפילוסופיה יהודית לצד לימודים בחוג נוסף . תלמידי החוג לפילוסופיה יהודית ותלמוד נוטים לבחור כחוג שני את החוג לפילוסופיה כללית, החוג להיסטוריה כללית, החוג להיסטוריה של עם ישראל החוג למקרא וכמובן כל שילוב אפשרי.

לאחר סיום הלימודים, תוכלו ליישם את הידע הרחב שרכשתם בהוראה במערכת החינוך, בהדרכה ובאוצרות במוזיאונים ובגופי תרבות אחרים, וכן בשירות הציבורי – כמו משרד החוץ ומשרד החינוך. עוד תוכלו לעסוק בתחקירנות, בכתיבת תוכן באמצעי מדיה שונים, בתרגום, עריכה וביקורת ספרות והוצאה לאור.

 

תוכנית אופקים – תוכנית מלגות למצטיינים: התוכנית להכשרת מורים מצטיינים בלימודי היהדות כתרבות. תוכנית אופקים הינה תכנית תלת–שנתית המשלבת לימודי תואר ראשון ותעודת הוראה במדעי היהדות מתוך תפישת היהדות כתרבות בראשותו של פרופ' רון מרגולין. התלמידים מקבלים מלגות קיום ופטור חלקי משכר הלימוד, אפשרות לפטור מלא משכר לימוד בשילוב מלגות והלוואות מותנות ממשרד החינוך. לאתר התוכנית »

 

 

קבלה ללימודי פילוסופיה יהודית ללא פסיכומטרי

 

לבדיקת זכאות למענק הצטיינות »

לייעוץ ולפרטים נוספים

יועץ אקדמי: ד"ר יובל גובני
עוזרת מנהלית בחוג: גב' רות טיטונוביץ'
מזכירת תלמידים: גב' ענת אבירם
ימי קבלה:
א, ב, ד,ה, 12:30-9:00; ג' 9:30 - 15:00
בניין רוזנברג, קומה 3, חדר 309
03-6409790, 03-6409787
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive