לימודי פיזיקה תואר ראשון

לימודי פיזיקה תואר ראשון

תכנית לימודים מודרנית ותרגול במעבדות משוכללות
משוייך ל:
 • אודות
 • איך מתקבלים?
 • לוח זמנים
 • תכניות הלימודים
 • תעסוקה
כרטיס ביקור
שנות לימוד: 3/4
מתכונת לימודים: חד/דו חוגי
סגור לרישום:
תכנית חד-חוגית בפיזיקה (0321)
תכנית משולבת במתמטיקה - פיזיקה (0323)
תכנית דו - חוגית בפיזיקה ובגיאופיזיקה (0321)
תכנית דו -חוגית בפיזיקה ובכימיה (0321)
תכנית דו - חוגית פיזיקה דו חוגי ובחוג נוסף מפקולטה אחרת (0321)
תכנית חד חוגית בפיזיקה עם חטיבה במדעי החיים (0321 מסלול 0455)
תכנית לימודים חד-חוגית בפיזיקה עם חטיבה במדעי הרוח (0321 מסלול 0600)
מסלול מחשוב קוואנטי במסגרת התכנית הדו-חוגית בפיזיקה ובמדעי המחשב (מס מסלול 2168)
תואר ראשון בפיזיקה - סמסטר ב' (0321)

 

התואר המוענק:

B.Sc בפיזיקה

לימודי פיזיקה תואר ראשון
פיזיקה תואר ראשון

אז החתול חי או מת? זו שאלה לפיזיקאים

"כל האמיתות הן קלות להבנה מרגע שהתגלו. צריך רק לגלות אותן"גלילאו גליליי

 

האם אפשר להיות בשני מקומות בו זמנית? ואולי אפשר להיות מת וגם חי באותו רגע ממש? הפיזיקאי ארווין שרדינגר דמיין קופסה ובה חתול וחומר רדיואקטיבי, שאולי יתפרק ואולי לא. הקופסה סגורה, וכל עוד לא נפתחה, מבחינת הצופה החתול הוא בחזקת חי ומת בו זמנית. הניסוי המפורסם הזה הוא ניסוי מחשבתי בלבד, אך הוביל לפרשנויות שונות של התנהגותם של חלקיקים יסודיים, אשר מתוארים על ידי פונקציית גל במכניקה הקוואנטית.

ההתנהגות המוזרה של חלקיקים יסודיים, שנמצאים במקומות שונים בו זמנית, היא עניין שבשגרה עבור הפיזיקאים, והיא נצפית תדיר בניסויי מעבדה. התנהגות זו הולידה תהיות לגבי הגבול שבו התיאור של המכניקה הקוואנטית תקף: האם גם עצמים מקרוסקופיים יכולים להיות מתוארים על ידי פונקציות גל, כאלו המאפיינות את העולם המיקרוסקופי?

 

האם אתם מתעניינים בתופעות מעין אלו, שמעבר לשגרת החיים, או תוהים איך נוצר היקום? מה יהיה גורלו? מהם עקרונות הפעולה של המכשירים בהם אתם עושים שימוש יום-יומי? אם התשובה חיובית, מקומכם אתנו, בבית הספר לפיזיקה ולאסטרונומיה. כאן תכירו את מבנה היקום מהזעיר ועד העצום – מהחלקיקים היסודיים, כדוגמת הקווארקים, דרך מבנה החומרים ותכונותיהם, ועד התפתחות היקום ועושר התופעות הנצפות בו. כאן תגלו את סודות הפיזיקה, שפענוחם הוביל לפריצות דרך טכנולוגיות כדוגמת הטלפון הסלולרי, המחשב, והאנרגיה הגרעינית. גילויים נוספים שצופן לנו העתיד יוכלו לשמש בסיס ליצירת מקורות אנרגיה נקיים יותר, לסינתזה של חומרים בעלי תכונות ייחודיות, ולפיתוח אבני הבניין של מחשבים קוואנטיים עליהם תתבסס אלקטרוניקת העתיד. ולא פחות חשוב, גילויים אלו יפתחו את הבנתנו את מסתרי החלקיקים היסודיים והיקום, שחלקיו האפלים והלא מובנים לנו מהווים עדיין את רובו המכריע.

בעקבות חוקי היסוד של הטבע - הצטרפו לתואר ראשון בפיזיקה באוינברסיטת תל אביב

תהיו אסטרונאוטים! או... סטארטאפיסטים?

במסגרת הלימודים בבית הספר לפיזיקה ולאסטרונומיה של אוניברסיטת תל אביב, תצטרפו למסע מחקר בעקבות חוקי היסוד של הטבע , שמטרתו ללמוד על היקום כולו, מהזעירים שבחלקיקים, דרך חומרים ומערכות ביולוגיות, ועד כוכבים הרחוקים מאתנו מיליארדי שנות אור. לימודי הפיזיקה יקנו לכם הבנה מעמיקה של הסובב אתכם, מקרוב ועד רחוק, בשילוב של כושר ניתוח ופתרון בעיות. הבוגרים שלנו מיישמים את כישוריהם ואת הידע שצברו בהתמודדות עם מגוון בעיות סבוכות, ומסוגלים להתמודד בכוחות עצמם עם נושאים נוספים שהם נדרשים ללמוד במסגרת תחום התמחותם. כפועל יוצא מכך, כל מקום עבודה, החל מ"הייטק" וכלה בשוק ההון, ששואף לגייס עובדים עצמאים, מצטיינים בכושר ניתוח גבוה וביצירתיות, שמח לקלוט לשורותיו את בוגרי בית ספרנו.

 

בית הספר לפיזיקה ולאסטרונומיה ע"ש ריימונד ובברלי סאקלר נוסד ב-1963, והוא מוכר בעולם האקדמי כמוביל במחקר ובהוראה. בבית הספר שלושה חוגים, בהם מתבצע מחקר בשטחי האסטרופיזיקה, פיזיקת החלקיקים, ופיזיקת החומר המעובה. בבית הספר כ- 46 חברי סגל, המלמדים למעלה מ-500 סטודנטים לתוארי בוגר, מוסמך ודוקטורט. כאן תלמדו מהמרצים הטובים ביותר, ובחברת הסטודנטים הטובים ביותר בישראל.

 

בשעות שאינם מלמדים, חברי הסגל שלנו מובילים פעילות מחקרית ברמה עולמית בתחומים רבים של הפיזיקה המודרנית, החל בחקר החלקיקים היסודיים והפיזיקה הגרעינית, דרך חקר התכונות של חומרים אלקטרוניים, ביופיזיקה, ננו טכנולוגיה ופיזיקה יישומית, ועד לחקר מבנה היקום והתפתחותו - קוסמולוגיה. יחד אנו ממשיכים להרחיב את גבולות הידע האנושי.

 

אל האינסוף - ומעבר לו

 

אנו מודעים לכך שתלמידינו מתעניינים בנושאים מגוונים ואינם מסתפקים בידע חלקי על עולמם. לכן אנו מציעים לימודי תואר ראשון במסלולים משולבים ודו-חוגיים, המאפשרים לשלב בין תחומים כמו פיזיקה וביולוגיה, פיזיקה ומחשבים, או פיזיקה והנדסה. הרקע הבסיסי המוקנה במסגרת לימודי הפיזיקה מעניק יתרון גם למי שיבחר בהמשך בתחומי התמחות אחרים כמו כימיה, ביולוגיה או הנדסה. עם סיום הלימודים, הבוגרים יכולים להשתלב בעבודה בתעשייה, הן בחברות מתחום הפיזיקה השימושית, והן בחברות ממגוון תחומים אחרים, המבקשות להעסיק פיזיקאים בשל השכלתם הרחבה, כושר המחשבה המעמיק שלהם, ויכולתם להתמודד עם מגוון רחב של בעיות. כמובן שקיימת גם האפשרות להמשיך בלימודים לתארים מתקדמים (מוסמך ודוקטורט).

 

 כל המסלולים בבית הספר לפיזיקה ואסטרונומיה הם תלת-שנתיים, מלבד המסלול המורחב בפיזיקה ובהנדסת חשמל , שמשכו ארבע שנים. להלן מגוון תכניות הלימודים המשלבות תואר ראשון בפיזיקה:

 

 • תכנית לימודים חד-חוגית בפיזיקה
 • תכנית לימודים בפיזיקה ובהנדסת חשמל 
 • תכנית לימודים משולבת  במתמטיקה-פיזיקה.
 • תכנית לימודים דו-חוגית בפיזיקה ובמדעי המחשב
 • תכנית לימודים דו-חוגית  בפיזיקה ובמדעי כדור הארץ
 • תכנית לימודים דו-חוגית בפיזיקה ובכימיה
 • תכנית לימודים חד-חוגית בפיזיקה עם חטיבה במדעי המוח
 • תכנית לימודים חד-חוגית בפיזיקה עם חטיבה  במדעי החיים
 • תכנית לימודים חד-חוגית בפיזיקה עם חטיבה במדעי הרוח
 • תכנית לימודים דו-חוגית בפיזיקה ובחוג נוסף מפקולטה אחרת

 

לייעוץ ולפרטים נוספים

יו"ר ועדת הקבלה : דר' לירון ברק
03-6408334
מזכירות הסטודנטים: רונית יונה
03-6408619
מה לשלב עם פיזיקה?
צירופים דו-חוגיים אפשריים
x
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>