תואר ראשון בלימודי רפואת שיניים

ד"ר לרפואה
6 שנות לימוד
חד-חוגי
0191

תואר ראשון בלימודי רפואת שיניים: מדעי החיוך


אי פעם חייכת סתם כי ראית חיוך מושלם מולך? אז הלב שלך במקום הנכון. זה די ברור שרפואת שיניים היא כבר מזמן לא עקירות וסתימות – היא תקשורת, ביטחון עצמי ואסתטיקה בעזרת טכנולוגיה מתקדמת. היתרון של לימודים אצלנו – אפשר ללמוד היום מהאנשים ונשים שחוקרים וממציאים את הפרקטיקות הרפואיות של מחר. מפטנטים שמונעים דחייה של שתלים, דרך פתרונות שעוזרים למטופלים להתגבר על חרדות, ועד למחקרים יחידים בתחומם בתחום האנתרופולוגיה הדנטלית שמגלים לנו הרבה על האדם הקדמון: זאת ההזדמנות שלך להשתלב בתחום מחקר ועיסוק שעושה הבדל אמיתי.


למה אצלנו?


בית הספר לרפואת שיניים כולל שבע מחלקות קליניות, מעבדה פתולוגית, מכון רנטגן, שני חדרי ניתוח לטיפולים בהרדמה כללית ועשרים מרפאות שיניים שמעניקות שירותי רפואת שיניים לקהילה באזור המרכז (ומעבר לו). במהלך הלימודים שלך אצלנו יצא לך לקחת חלק בפעילות הענפה הזאת. בצד המחקרי, סגל ההוראה שלנו הוא הטוב בתחומו ואנחנו כאן כדי לתת לך היום את הכלים הטכנולוגיים שישמשו אותך מחר בחדר הטיפולים.

 

מה אפשר לעשות עם זה?


רפואת שיניים היא מקצוע מבוקש ונחשק בכל העולם, וגם כאן בישראל הביקוש נמצא בעלייה מתמדת – על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, הדרישה למקצוע רק גדלה ולא יהיה לך קשה למצוא עבודה. 

 

איך אפשר ללמוד את זה?


לימודי תואר דוקטור ברפואת שיניים נמשכים שש שנים. שלוש השנים הראשונות, הפרה-רפואיות, נלמדות בבית הספר לרפואה. זה הזמן להכיר את השפה המקצועית וללמוד גנטיקה, אנטומיה, אימונולוגיה, פרמקולוגיה ועוד. סיימת את שלוש השנים הפרה-קליניות והבנת את מקצועות הבסיס ברפואה? מזל טוב, יש לך תואר ראשון במדעי הרפואה מאוניברסיטת תל אביב! עכשיו הגיע הזמן לעבור לשלוש השנים הקליניות, כלומר לרפואת שיניים ממש. בשנה הראשונה בלימודים הקליניים יש סימולציה, שנקראת מעבדת פנטום, ובשנתיים הנוספות מתחילים  לטפל במטופלים אמיתיים.  
 

תוכניות שיכולות לעניין אותך

שילובים מעניינים ותוכניות מיוחדות

מספריית המקצועות

לימודי רפואת השיניים בישראל הם בני 6 שנים ומטרתם להכשיר לטיפול במחלות הפה והשיניים וכן לפתח אצלם גישה והבנה במחקר ביו-רפואי בתחומים אלה.

 

תוכנית הלימודים מורכבת משני שלבים שכל אחד מהם בן 3 שנים. השלב הראשון הוא שלב הלימודים הקדם-קליניים והוא כולל קורסי יסוד במתמטיקה, פיזיקה, כימיה, סטטיסטיקה ומחשבים וכן קורסי מבוא במדעי החיים ומדעי הרפואה (ביולוגיה, אנטומיה, פיזיולוגיה, גנטיקה, ביוכימיה, פתולוגיה, אימונולוגיה, מיקרוביולוגיה ועוד), עם התייחסות מיוחדת להיבטים הדנטליים. השלב השני מבוסס על לימודים קליניים עיוניים ומעשיים במרפאות הלימודיות של בית הספר לרפואת שיניים ובמרפאות פה ולסת בבתי חולים. במסגרת לימודים אלה מתנסים התלמידים באבחון וטיפול בחולים בתנאים אמיתיים. על ידי כך הם רוכשים ידע ומיומנות בתחומים השונים של רפואת השיניים ונחשפים לאווירת המקצוע.

 

מרכיב חשוב בתוכנית הלימודים הוא הקשר שבין הרפואה הכללית לרפואת שיניים. התלמידים והתלמידות מקבלים גם הכשרה קלינית כללית ולומדים על ההשפעות ההדדיות שבין מחלות הפה והשיניים לבין מצב הבריאות הכללי. נבחנים גם המאפיינים המיוחדים של טיפולי שיניים לאנשים שלא ניתן לטפל בהם באמצעים המקובלים בשל בעיות רפואיות או נפשיות. כמו כן, מושם דגש על ההיבטים הפסיכולוגיים, ההתנהגותיים והחברתיים של רפואת השיניים. בהתאם לכך נלמדים קורסים העוסקים בהיסטוריה, סוציולוגיה ופסיכולוגיה של הרפואה, בבעיות אתיות ומשפטיות ברפואת שיניים ובהיבטיה האנושיים –  יצירת קשר עם המטופל, פיתוח רגישות לצרכיו ודרכים להפחתת פחד וכאב. חלק בלתי נפרד מתכנית הלימודים הוא תכנון וביצוע של מחקר רפואי והגשת עבודת גמר בנושא.

 

בתום הלימודים ולאחר מעבר בחינות הרישוי הממשלתיות זכאים התלמידים לתואר דוקטור לרפואת שיניים. עם סיום ההכשרה ניתן להמשיך להתמחות של מספר שנים באחד מענפי רפואת השיניים. 

 

מהות המקצוע - למה ללמוד רפואת שיניים?

יש רופאי שיניים כלליים ויש המתמחים בתחום כלשהו של רפואת שיניים (מחלות חניכיים, כירורגיית פה ולסתות, רפואה משקמת, יישור שיניים, טיפולי שיניים לילדים ועוד). במסגרת עבודתו רופא השיניים עשוי לעבוד לבד או להעזר בסייעות ובשינניות. ישנם רופאי שיניים העוסקים גם בפיתוח מכשירים ומוצרים דנטליים, במחקר רפואי או בניהול רפואי.

 

מקומות עבודה

רופאי ורופאות שיניים עובדים במרפאות שיניים פרטיות, במרפאות קופות חולים ובמרפאות פה ולסת בבתי חולים. כמו כן ניתן להשתלב בעבודה במכוני מחקר ובארגוני בריאות.

 

הכישורים הנדרשים
 • מיומנות ידיים לצורך עבודה עם כלים ומכשירים
 • סבלנות ורגישות כלפי המטופלים
 • יושר אישי ומקצועי

 

יתרונות וחסרונות של המקצוע
 • מקצוע מכובד ויוקרתי
 • עבודה מגוונת ורב-ממדית, ניתן להתפתח לכיוונים שונים ורבים
 • תחושת סיפוק כתוצאה מהיכולת לעזור למטופלים
 • חידושים מתמידים בשיטות הטיפול והאבחון, דבר היוצר תחושת אתגר ועניין אך גם מצריך התעדכנות שוטפת
 • ההכשרה המקצועית ממושכת ותובענית
 • מפגש עם מצבים ותופעות לא נעימים בקרב המטופלים
 • העבודה יכולה להתבצע גם בשעות לא שגרתיות, במידה ומטפלים במקרי חירום
 • העבודה כרוכה במידה מסויימת של מאמץ פיזי
 • שכר ממוצע למועסקים במרפאות ציבוריות, ניתן להרוויח יותר בעבודה פרטית

 

 

 

מתענינים בלימודים באוניברסיטת תל אביב

אולי יעניין אותך גם