תואר ראשון בלימודי בלשנות שמית

תואר ראשון
3 שנות לימוד
דו-חוגי
0624 מסלול 0000

תואר ראשון בלימודי בלשנות שמית: זה על קצה הלשון שלך

 

אי פעם שמת לב שיש קשר בין נשיא (שנושאים אותו על כפיים) לנישואים (בני זוג הנושאים אחד את השני)? שמת לב לדמיון בין "מלך" בעברית ו"מאליכּ" בערבית, או בין "עולם" בעברית ל"עלמא" בארמית? אם כן – מקומך איתנו בתוכנית לבלשנות שמית. זאת ההזדמנות שלך להבין את ההיגיון המופלא והחסכוני של מערכת השורשים, המאפשרות לשפות האלה לבטא בשתי מילים רעיון שהיה דורש משפט שלם בשפה אחרת. זאת ההזדמנות שלך לפטפט בערבית מלטית, לקשקש באמהרית ולהתאהב מחדש בעברית.

 

למה אצלנו?

 

זה קל: אוניברסיטת תל אביב היא היחידה בארץ – ובין הבודדות בכל העולם – שמציעה תוכנית לימודים עצמאית ללימוד השפות השמיות. שמה של התוכנית לבלשנות שמית באוניברסיטת תל אביב יצא למרחקים בזכות מחקרים פורצי דרך בבלשנות שמית תיאורטית ובבלשנות שמית משווה, בחקר השפות השמיות המדוברות (לרבות במגוון להגים ארמיים), בשפות שמיות אתיופיות, בדיאלקטולוגיה ערבית ובשפות דרום ערב העתיקות והחדשות. למעשה, המוניטין שלנו הוא כזה שגם מחו"ל יש ביקוש ללמוד אצלנו, לתואר ראשון ולתארים מתקדמים, מה שיוצר סביבת לימודים בינלאומית.

 

מה אפשר לעשות עם זה?

 

מאתיופיה בדרום ועד סוריה בצפון, ממרוקו במערב ועד תימן במזרח – כחצי מיליארד בני אדם בעולם מדברים שפות שמיות, וזה מבלי להזכיר בכלל את תרבויות המזרח הקדום המפוארות ואת הטקסטים שהן השאירו. עם תואר ראשון בבלשנות שמית מאוניברסיטת תל אביב אפשר להמשיך לתארים מתקדמים או ליישם את הידע שרכשת ולהשתלב בהוראה במערכת החינוך, בהדרכה במוזיאונים, בגופי תרבות או בחברות התיירות, לעבוד בשירות הציבורי, בעמותות ובמלכ"רים, בפרסום, בתרגום, בעריכה ובהוצאה לאור.

 

 איך אפשר ללמוד את זה?

 

התוכנית ללימודי בלשנות שמית היא תוכנית דו-חוגית, שאפשר לשלב עם החוג ללשון עברית, עם החוג לבלשנות או עם החוג לארכיאולוגיה ותרבויות המזרח הקדום – אבל עקרונית אפשר לשלב את הלימודים עם כל חוג שרוצים. אנחנו מציעים לך ללמוד את היסודות הבלשניים של השפות השמיות, לצד קריאת טקסטים בשפות נכחדות וחיות, האזנה להקלטות וצפייה בסרטים (למשל בארמית מודרנית). אבל זה רק חלק מהתואר. בנוסף, יש גם קורסים תיאורטיים, כמו לשון וכתב, לשון ותרבות, הקשר שבין שפה לחברה באתיופיה, דיאלקטולוגיה ערבית ומגוון שפות שמיות נוספות.

 

התואר המוענק:

 

B.A בבלשנות שמית

 

מספריית המקצועות

לימודי הלשונות השמיות הם בני 3 שנים ומטרתם להקנות ידע בסיסי בלשונות שמיות וביסודות הבלשנות על מנת להכשירם לחקור לשונות אלה מתוך גישה בלשנית.

 

במסגרת הלימודים לומדים התלמידים והתלמידות מספר שפות מבין השפות געז (אתיופית עתיקה), אמהרית, אכדית, ארמית וערבית. הם לומדים קורסים העוסקים בהיבטי הלשון של שפות אלה וקוראים ומנתחים טקסטים קדומים ומודרניים בשפת המקור.

כמו כן כוללים הלימודים קורסים בבלשנות כללית ובבלשנות שמית באמצעותם מתוודעים התלמידים למאפיינים הייחודיים של השפות השמיות, דרכי התפתחותן וההשפעות ההדדיות ביניהן.

מתענינים בלימודים באוניברסיטת תל אביב

אולי יעניין אותך גם

לייעוץ ולפרטים נוספים
ראשת התוכנית: ד"ר לטיציה צ'רקווליני
ימי קבלה: בתיאום מראש
עוזרת ניהולית: טלי קציר
03-6409798 | 03-6409790
ימי קבלה: בתיאום מראש
מזכירת סטודנטים: ענת אבירם
03-6409787
ימי קבלה: בתיאום מראש
בניין רוזנברג, חדר 309