תואר ראשון בהנדסת חשמל עם פיזיקה

תואר ראשון
4 שנות לימוד
תכנית משולבת
0512

תואר ראשון בהנדסת חשמל עם פיזיקה: שני תארים יוקרתיים במכה אחת    


תאים סולריים, מכוניות חשמליות, סוללות ליתיום-יון– זה אולי נשמע לך כמו הייטק, אבל זאת קודם כל פיזיקה. בלי להבין את מבנה החומר, מהחלקיקים הקטנים ביותר ועד צבירי-העל של הגלקסיות, בלתי אפשרי לבנות את החומרה שמריצה את כל האפליקציות והתוכנות ששינו את העולם לעד. טכנולוגיות חדשות ופורצות דרך כמו מחשוב קוונטי, הפקת אנרגיה ירוקה ולמידת מכונה נמצאות בחזית המדעית ולהן פוטנציאל לשנות את החברה והסביבה כפי שאנו מכירים אותן כיום. המהפכות הללו הן בחיתוליהן. זאת ההזדמנות שלך לכוון כבר מעכשיו לתפקיד בכיר במחקר ובפיתוח בהייטק ולבנות את הטכנולוגיות של העתיד. זאת ההזדמנות שלך לקבל ידע תיאורטי ומדעי חזק, וללמוד לשני תארים יוקרתיים ומבוקשים במכה אחת.

 

למה אצלנו?


התוכנית המיוחדת לתואר ראשון בהנדסת חשמל עם פיזיקה היא תוכנית משותפת לבית הספר להנדסת חשמל ואלקטרוניקה ולבית הספר לפיזיקה ולאסטרונומיה – שני בתי ספר מהמעולים בישראל ובין המובילים בעולם. על בית הספר להנדסת חשמל כתבה הוועדה להערכת איכות של המועצה להשכלה גבוהה: "איכות התוכניות להנדסת חשמל באוניברסיטת תל אביב היא בת השוואה לאלו של מיטב התוכניות להנדסת חשמל באוניברסיטאות הטובות ביותר בארה"ב". ואילו בית הספר לפיזיקה ולאסטרונומיה מוכר בכל העולם כמוסד אקדמי מוביל במחקר ובהוראה. וכמובן, שני בתי הספר נמצאים באוניברסיטת תל אביב – שמדורגת בעשירייה הראשונה של האוניברסיטאות המובילות בעולם ובמקום הראשון בישראל בשיעור היזמים והיזמיות שיצאו משעריה.

 

מה אפשר לעשות עם זה?    


את התוכנית לתואר ראשון בהנדסת חשמל ופיזיקה בנינו במיוחד לפי צרכי שוק ההייטק, ואנחנו נכשיר אותך לתפקידים הבכירים ביותר בתחומים המבוקשים ביותר בתעשייה, כמו תכנון ופיתוח רכיבים אלקטרוניים וגלאים, ותכנון ופיתוח מערכות תקשורת, בקרה ומחשבים – בין אם בסטארטאפ משלך ובין אם באחת מענקיות הטכנולוגיה. רוצה להמשיך באקדמיה? עם תואר ראשון בהנדסת חשמל עם פיזיקה יהיה לך את הבסיס המדעי והטכנולוגי הנדרש כדי להמשיך לתארים מתקדמים גם בתחומי ההנדסה השונים וגם במגוון מדעים מדויקים.

 

איך אפשר ללמוד את זה?


התואר המשולב בהנדסת חשמל ובפיזיקה הוא תואר יוקרתי ומאתגר שאורך ארבע שנים. התוכנית המשולבת כוללת כמעט את כל הקורסים שנלמדים בכל אחת משתי התוכניות בנפרד (בקיזוז קורסים חופפים). בשנה השלישית תהיה לך את האפשרות לבחור באחד מבין 11 מסלולי התמחות בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה: מחשבים, תקשורת, בקרה, עיבוד אותות, התקנים אלקטרוניים, אלקטרואופטיקה, אלקטרומגנטיות וקרינה, אנרגיה ואלקטרוניקת הספק, ביו-אלקטרוניקה, חומרים ומסלול בינתחומי (למשל, טכנולוגיות תקשורת). ואילו המסלול השני צריך להיות בתחום האלקטרוניקה הפיזיקלית: אלקטרואופטיקה, אלקטרומגנטיות, התקנים אלקטרוניים וקרינה.

 

התואר המוענק:

B.Sc  בהנדסת חשמל ו B.Sc בפיזיקה (תואר כפול)

 

 

 

תוכניות שיכולות לעניין אותך

שילובים מעניינים ותוכניות מיוחדות

מספריית המקצועות

 

לימודי הנדסת חשמל ואלקטרוניקה הם בני 4 שנים ומטרתם להקנות  את הידע וההבנה הדרושים לעיסוק בתחום על ענפיו השונים, הן בהיבט התיאורטי והן בהיבט המעשי.

תוכנית הלימודים כוללת קורסי יסוד במתמטיקה, פיזיקה ומחשבים (חומרה ותוכנה), וכן במדעי ההנדסה הבסיסיים הקשורים לתחום (התקנים ומעגלים אלקטרוניים, שדות אלקטרומגנטיים, ניתוח אותות, בקרה, אנרגיה). בשלב מאוחר יותר בוחרים התלמידים במסלולי התמחות על פי נטיותיהם ותחומי העניין שלהם ולומדים קורסים מתקדמים בתחומים אלה.

מלבד הלימודים העיוניים כוללת תוכנית הלימודים גם מעבדות וקורסים מעשיים באמצעותם מודגמים ההיבטים היישומים של החומר התיאורטי והתלמידים מתנסים בפתרון בעיות הנדסיות בפועל. השלב האחרון של הלימודים מוקדש להכנת פרויקט גמר שמטרתו לתכנן ולפתח מערכת או מתקן, ובאמצעותו מיישמים התלמידים באופן מעשי את הידע שרכשו.

 

מהות המקצוע - למה ללמוד הנדסת חשמל ואלקטרוניקה?

מהנדסי ומהנדסות חשמל ואלקטרוניקה יכולים לעסוק במגוון תחומים:

 • תכנון ופיתוח של רכיבים, מחשבים ומערכות המשמשים לצרכים שונים – תקשורת, עיבוד אותות, דיבור ותמונה, מולטימדיה, מערכות מידע, אלקטרואופטיקה, פיקוד ובקרה, רובוטיקה, אלקטרוניקה רפואית, מערכות הספק ואנרגיה, התקנים חשמליים ועוד
 • הכנסת שינויים ושיפורים במערכות קיימות, ניתוח ופתרון בעיות ותקלות או התאמתן לצרכים נוספים
 • פיתוח שיטות לבקרה ואוטומציה של מתקנים, מערכות ותהליכי ייצור
 • תכנון אספקת חשמל למבנים ויישובים ומעקב אחר ביצוע העבודות
 • פיקוח על ההפעלה, התחזוקה והתיקון של רשת החשמל והתקנים חשמליים שונים
 • שיווק ומכירות של מכשירים ותוכנות מסוגים שונים

 

עם צבירת וותק וניסיון ניתן להתקדם לתפקיד של ניהול פרוייקטים, במסגרתו מוביל המהנדס צוות האחראי על תכנון מוצר חדש או שיפור מוצר קיים, ועוסק בפיקוח ותיאום בין הפעילויות השונות.

 

במסגרת עבודתו מהנדס חשמל ואלקטרוניקה עשוי לשתף פעולה עם מהנדסים מתחומים שונים, פיזיקאים וכימאים. מהנדסים המתמחים במתקנים לאספקת חשמל עובדים בשיתוף פעולה גם עם שרטטים, אדריכלים ובעלי מלאכה כמו חשמלאים וטכנאים.

 

מקומות עבודה

ניתן להשתלב בעבודה במגוון תעשיות הייטק אזרחיות ובטחוניות בתחומי האלקטרוניקה, התקשורת והמחשבים וכן בתעשיות מסורתיות, במוסדות ממשלתיים ומכוני מחקר. מהנדסי חשמל מועסקים גם במתקנים המפיקים חשמל ואנרגיה כמו תחנות כח ומתקנים של חברת החשמל. ניתן לעבוד גם במשרדים פרטיים לייעוץ הנדסי או כיזמים של חברות סטרט-אפ.

 

הכישורים הנדרשים
 • חשיבה לוגית-אנליטית
 • גמישות מחשבתית
 • ראיה מערכתית
 • תשומת לב לפרטים
 • יכולת הסתגלות לקצב המהיר והמתמיד של שינויים וחידושים טכנולוגיים

 

יתרונות וחסרונות של המקצוע
 • תחומי עיסוק רבים ומגוונים, ניתן להתקדם ולהתפתח לכיוונים שונים
 • תחושת אתגר ועניין כתוצאה משימוש בטכנולוגיות חדשניות ומתוחכמות ופיתוח של טכנולוגיות כאלה
 • תחום דינמי המתפתח כל הזמן, דבר היוצר עניין והתלהבות אך גם מחייב התעדכנות שוטפת וצורך לעמוד בקצב החידושים
 • תנאי עבודה טובים ושכר מעל הממוצע 
 • עיסוקים מסויימים בתחום יכולים להיות כרוכים בשעות עבודה מרובות ובעבודה תחת לחץ

 

 

 

מתענינים בלימודים באוניברסיטת תל אביב

אולי יעניין אותך גם

ליעוץ ולפרטים נוספים
ייעוץ אקדמי: פרופ' עופר עמרני
ימי קבלה: בתאום מראש
מזכירת סטודנטים: אודליה דוד
03-6408547
ימי קבלה: בתיאום מראש
מזכירת סטודנטים: נילי דותן
03-6406200
ימי קבלה: בתיאום מראש
מזכירת סטודנטים: אסנת ממן
ימי קבלה: בתיאום מראש