תואר ראשון בהנדסה ביו-רפואית

תואר ראשון
4 שנות לימוד
חד-חוגי
0555

תואר ראשון בהנדסה ביו-רפואית: להנדס את החיים


אי פעם חשבת למה אין מכונה אחת שיכולה לגלות כל מחלה לפני שהיא מתפרצת, ולמנוע כאב, סבל וצער? ומתי השעונים החכמים שאנחנו עונדים יוכלו לא רק לנטר את הפעילות הגופנית שלנו, אלא גם לתת לנו טיפים שבאמת יהיו אישיים וישפרו לנו את המצב הבריאותי? ובכן, זאת ההזדמנות שלך לבנות את המערכות האלו – ולהציל את האנושות. הנדסה ביו-רפואית היא ההבנה הפיזיקלית של גוף האדם, והנדסת הכלים שעוזרים לנו לאבחן ולטפל בבני אדם. מהמדחום הפשוט, דרך המצאת טכנולוגיות חדשניות, ועד סריקות MRI, CT ואולטרסאונד – הנדסה ביו-רפואית מנטרת את הבריאות של כולנו.

למה אצלנו?

כי אצלנו יש את הסגל הצעיר ביותר בארץ, את האחוז הגבוה ביותר של חברות סגל בארץ ואת המסלול ההנדסי עם האחוז הגבוה ביותר של סטודנטיות בארץ.

מה אפשר לעשות עם זה?

לשבת ולחכות. ביום הפתוח כל החברות הביו-רפואיות בישראל כבר יעמדו בשורה וינסו לגייס אותך. כמובן, זה לא מחייב להסכים להצעות – ואפשר תמיד לייסד סטארט אפ מצליח. העולם צמא להנדסה שמשלבת פיזיקה בהתכווננות רפואית, וצורך זה צפוי רק להתרחב בשנים הקרובות.

איך לומדים את זה?

בשנתיים הראשונות יש הרבה מתמטיקה, פיזיקה, סטטיסטיקה ומחשבים – לצד כימיה, פיזיולוגיה וביולוגיה של התא. בשנה השלישית אפשר לבחור באחד מכמה מסלולי התמחות, כמו דימות וחישה, מידע ולמידה ברפואה, נתונים גנומיים, ביומכניקה של גוף האדם (במרכז מחקר הספורט שלנו באוניברסיטת תל אביב) ועוד ועוד – לפי מה שמעניין אותך. ויש גם מסלול מיוחד לחקר המוח, שכולל תואר כפול בהנדסה ביו-רפואית וביולוגיה בהדגש מדעי מוח – תואר עמוס ומרתק (לפחות כמו המוח עצמו), שמעמיד סף קבלה גבוה במיוחד.

לימודי הנדסה ורוח - בתמיכת קרן מנדל

מרגישים.ות שהנדסה בוערת בכם.ן? רוצים.ות להנדס את עולם המחר עם זווית ייחודית? כיום אנחנו מבינים.ות שהפתרונות ההנדסיים הטובים ביותר הם גם הפתרונות היצירתיים ביותר. התוכנית משלבת בין ידע הנדסי לידע הומניסטי מתחומי הפילוסופיה, ההיסטוריה והספרות. שילוב שכזה מאפשר לפרוץ את גבולות המחשבה, לפתח פרספקטיבות חדשות ולהוביל תהליכים טכנולוגיים באופן יזמי. 
פריצות דרך משמעותיות הן לעיתים שילוב של חדשנות טכנולוגית עם חזון שאינו טכנולוגי. לדוגמה: הרשתות החברתיות, חכמת ההמונים ומקומו של הענן בעולם החכם. 
ייחודה של התוכנית היא בוורסטיליות שלה, כך שניתן לשלבה עם: הנדסת חשמל, הנדסה מכנית, הנדסה ביו-רפואית והנדסת תעשייה. 
לסטודנטים.ות במסלול זה תיתכן הענקת מלגה עד לגובה חצי שכר לימוד.
אז אם אתם.ן רוצים.ות להיות חלק מהקדמה, מהמחר, זה המקום בשבילכם.ן

התואר המוענק:

B.Sc בהנדסה ביו-רפואית

תוכניות שיכולות לעניין אותך

שילובים מעניינים ותוכניות מיוחדות

מספריית המקצועות

הידע והכלים ההנדסיים שנרכשים במהלך לימודי ההנדסה הביו-רפואית משמשים לפיתוח אמצעים המסייעים בחקר המבנה והפעילות של מערכות פיזיולוגיות ובאבחון וטיפול במחלות וליקויים גופניים שונים.

 

אופי הלימודים - מה לומדים בהנדסה ביו-רפואית?

לימודי הנדסה ביו-רפואית הם בני 4 שנים ומטרתם להקנות ידע מקיף בתחומי ההנדסה, מדעי החיים והרפואה. בהתאם לכך כוללת תוכנית הלימודים קורסים בסיסיים במתמטיקה, פיזיקה, כימיה ומחשבים, במדעי ההנדסה (מכניקה, חשמל ואלקטרוניקה, בקרה, חומרים) ובמדעי החיים (אנטומיה, ביוכימיה, ביולוגיה, פיזיולוגיה, גנטיקה ופרמקולוגיה). בשלב מאוחר יותר נלמדים קורסים מתקדמים בהתאם למסלולי ההתמחות שבחרו התלמידים.

 

מלבד הלימודים העיוניים כוללת תוכנית הלימודים גם עבודה מעשית במעבדות וכן הכנת פרוייקט גמר במסגרתו מיישמים התלמידים את הידע שרכשו.

 

מהות המקצוע - למה ללמוד הנדסה ביו-רפואית?

מהנדסי ומהנדות ביו-רפואי יכולים לעסוק במגוון תחומים:

 • פיתוח מכשירים רפואיים (מערכות הדמיה ועיבוד אותות רפואיים) ומוצרים רפואיים (חומרים ביולוגיים, שתלים, רקמות ואיברים מלאכותיים)
 • פיתוח מערכות ממוחשבות לצורך העברת מידע וקבלת החלטות רפואיות
 • הפעלה ותחזוקה של מכשור רפואי
 • הדרכת הצוות הרפואי בהפעלה ובשימוש במכשור רפואי
 • ייעוץ לעוסקים בעריכת מחקרים רפואיים בנוגע למכשור המתאים לצרכיהם
 • רכש של מכשור רפואי
 • שיווק ומכירה של מכשור רפואי

 

במסגרת עבודתו המהנדס הביו-רפואי עשוי לשתף פעולה עם צוותים רפואיים, חוקרים ומטופלים העושים שימוש במכשירים ובמוצרים, עם טכנאים ומהנדסים העוסקים בתכנון, ייצור, הפעלה ואחזקה של המכשור, עם לקוחות ואנשי מכירות – במידה והוא עוסק ברכש או בשיווק.

 

מקומות עבודה

ניתן להשתלב בעבודה בתעשיית ההיי-טק והביו-טק, במוסדות רפואיים כמו בתי חולים וקופות חולים, במכוני מחקר ובארגוני בריאות.

 

הכישורים הנדרשים
 • ידע רב-תחומי, הן בתחום ההנדסה והטכנולוגיה והן בתחום מדעי החיים והרפואה, ויכולת לערוך אינטגרציה ביניהם
 • חשיבה אנליטית ויצירתית כאחת

 

יתרונות וחסרונות של המקצוע
 • תחומי עיסוק מגוונים
 • תחושת אתגר ועניין כתוצאה משימוש בטכנולוגיות חדשניות ומתוחכמות
 • עבודה עצמאית, עם אפשרות לשיתוף פעולה עם בעלי תפקידים אחרים
 • התחום מתפתח בקצב מהיר, דבר היוצר ביקוש לעוסקים בו

 

 

מתענינים בלימודים באוניברסיטת תל אביב

אולי יעניין אותך גם

לייעוץ ולפרטים נוספים
מזכירות סטודנטים: ורד דבורי
יועץ אקדמי לתוכנית לימודי הנדסה ורוח: ד"ר קותי שהם
050-9003262