תואר ראשון בלימודי קולנוע וטלוויזיה

תואר ראשון
3 שנות לימוד
חד חוגי/דו חוגי
0851

תואר ראשון בקולנוע וטלוויזיה: אקשן!


קוסם לך להיות חלק מהקסם הקולנועי? מדגדג לך לכתוב את התסריט הגדול הבא, לצלם את מרדף המכוניות או לביים את הנשיקה הסוערת? אם כן, הגעת למקום הנכון: בית הספר לקולנוע וטלוויזיה של באוניברסיטת תל אביב. אצלנו מופקים מדי שנת לימודים כ-100 סרטים, שרובם מופצים לפסטיבלים, נמכרים לשידור בערוצי טלוויזיה בכל רחבי העולם וזוכים בפרסים היוקרתיים ביותר בקאן, בסאנדנס, בטרייבקה וכן – גם באוסקר.

 

למה אצלנו?


ה"הוליווד ריפורטר" מדרג את בית הספר לקולנוע וטלוויזיה באוניברסיטת תל אביב כאחד מ-15 בתי הספר לקולנוע הטובים בעולם. בית הספר שלנו הוא הגדול והוותיק בארץ, והוא בית הספר היחיד בישראל שהוא חלק מאוניברסיטת מחקר – מה שיעניק עומק אקדמי ומחקרי לשוט הסופי שלך. ואנחנו גם לא מתקמצנים על החומר שממנו עשויים חלומות: מצלמות מתקדמות, תאורה וחצובות, ארכיון סרטים, אולמות הקרנה, ספרייה עשירה וחדרי עריכה, סאונד ואונליין. אבל רגע, מישהו צריך גם לממן את הסרט שלך – נכון? אז זהו, שלנו יש קרנות מיוחדות לתמיכה בהפקה שלך, ואת כל הקשרים הנכונים בתוך התעשייה כדי ללוות אותך – בארץ ובחו"ל. אנחנו אפילו דואגים לך לפסטיבל קולנוע בינלאומי לסרטי סטודנטים הגדול מסוגו בעולם.

 

מה אפשר לעשות עם זה?


ליצור, לביים, להפיק, לצלם, לכתוב, לערוך וידאו, תוכן ודיגיטל, לחקור, ללמד, להגיע לנטפליקס, HBO, אמזון פריים ואפל טי וי. כמה דוגמאות? בבקשה: חגי לוי ("בטיפול"), עטרה פריש ("המפקדת"), ארי פולמן ("ואלס עם באשיר"), גידי רף ("Homeland"), נועה רגב (מנכ״לית סינמטק ירושלים), ירון שני ("עג'מי"), תאופיק אבו ואיל ("עטאש צימאון", ״הנערים״), אסתי נמדר (״מלכת היופי של ירושלים״), אלון זינגמן (״שטיסל״), איתן פוקס ("ללכת על המים", ״סאבלט״), דנה אידיסיס (״על הספקטרום״), דני סירקין (״טהרן״), אהרון קשלס ונבות פפושדו ("מי מפחד מהזאב הרע") ואבי ניר (מנכ"ל קשת).

 

איך אפשר ללמוד את זה?


בתואר הראשון יש לנו שלושה מסלולים קלאסיים: הפקה (ארבע שנים), תסריטאות (שלוש שנים) ותואר עיוני חד-חוגי או דו-חוגי (שלוש שנים). הפקה זה לביים, לצלם, לערוך ולהפיק סרטים, תסריטאות זה לכתוב תסריטים לקולנוע ולטלוויזיה ועיוני זה לחקור קולנוע וטלוויזיה. בנוסף, אפשר לנסות ולהתקבל לתוכנית מיוחדת של המסלול העיוני – ולסיים גם תואר שני בתוך ארבע שנים. מסלול רביעי ומיוחד שיש לנו הוא המסלול למדיה דיגיטלית, שבו אפשר ליצור סרטונים אינטראקטיביים לאונליין או למציאות מדומה, או להתמחות באפקטים מיוחדים.

 

התואר המוענק:


B.A בקולנוע וטלוויזיה
BFA במגמת הפקה

 

תוכניות שיכולות לעניין אותך

שילובים מעניינים ותוכניות מיוחדות

מספריית המקצועות

תחום זה עוסק באמנות הקולנוע והטלוויזיה. ההיבט העיוני עוסק בחקר התיאוריה של הקולנוע והטלויזיה ובתולדותיהם, תוך בחינת ההקשרים והמשמעויות האמנותיים, החברתיים והתרבותיים שלהם. ההיבט המעשי מקיף את העיסוקים השונים הקשורים ליצירה של סרטי קולנוע ותכניות טלוויזיה - תסריטאות, הפקה, בימוי, צילום ועריכה.

 

אופי הלימודים - מה לומדים במהלך תואר בקולנוע וטלוויזיה?

לימודי קולנוע וטלוויזיה הם בני 3 שנים ונועדו להקנות לתלמידים ידע, הכשרה והתנסות בכל תחומי אמנות הקולנוע והטלויזיה, העיוניים והמעשיים. המטרה היא להציג בפניהם את מכלול תהליכי היצירה בתחום זה ולהכשירם למגוון עיסוקים, לפי בחירתם. לימודי הקולנוע והטלוויזיה העיוניים עוסקים בהיבטים וסוגיות תיאורטיים הנוגעים לעשיה הקולנועית והטלוויזיונית בארץ ובעולם. תוכנית הלימודים כוללת קורסים העוסקים בתולדות הקולנוע והטלויזיה, תיאוריה וביקורת של התחום. במסגרת קורסים אלה נידונים יצירות ויוצרים מרכזיים, סוגים, סגנונות ומוטיבים קולנועיים בארצות ובתקופות שונות ונערכת צפייה מודרכת בסרטים. דגש מיוחד מושם על קולנוע וטלוויזיה ישראליים ומזרח תיכוניים. כמו כן מנותחים מקומה של המדיה הויזואלית בחברה ובתרבות, זיקותיה הפוליטיות והאידאולוגיות והיחסים בינה לבין אמנויות אחרות, כמו ספרות ותיאטרון.


תוכנית הלימודים של מסלולי ההתמחות המעשיים משלבת לימודים עיוניים עם הכשרה מעשית בהתאם לתחום בו בחרו התלמידים. במסגרת ההתמחות בהפקה נלמדים שיטות ומושגים בסיסיים של עשיית סרטים ותכניות טלויזיה על מרכיביה השונים. הקורסים עוסקים בכתיבה וניתוח של תסריטים, טכניקות בימוי ועבודה עם שחקנים, יסודות ההפקה, העריכה, עיצוב תאורה ופס קול. התלמידים מתנסים בהכנת סרטים קצרים, כתבות ותוכניות טלויזיה. במסגרת ההתמחות בתסריטאות נלמדות מיומנויות של כתיבת תסריטים ויישומם לסרטי קולנוע ותוכניות טלויזיה. הלימודים מקיפים את תהליך כתיבת התסריט על כל שלביו, החל משלב הרעיון, דרך עיצוב הדמויות, הסצינות והדיאלוגים, הגירסה הראשונית, השכתוב ועד הגירסה הסופית. כמו כן נידונות דרכי עיבודן לקולנוע של יצירות מהספרות ומהתיאטרון.


השלב האחרון של הלימודים מתמקד בהכנת פרויקט הגמר – כתיבת תסריט, הכנת סרט קצר או תכנית טלויזיה, שבאמצעותו מביאים התלמידים לידי ביטוי את הידע שרכשו.


אפשרויות תעסוקה (בהתאם להתמחות)

• תסריטאות
• בימוי, צילום, עריכה והפקה של סרטים, תכניות טלויזיה ופרסומות
• ביקורת קולנוע וטלויזיה
• הוראה
• הדרכה והנחייה של חוגים וסדנאות
• ניהול סינמטקים

 

מתענינים בלימודים באוניברסיטת תל אביב

אולי יעניין אותך גם

לייעוץ ולפרטים נוספים
יועץ אקדמי: גל רז
ימי קבלה: בתיאום מראש
עוזרת מנהלית: חלי מנשה
ימי קבלה: בתיאום מראש
מרכזת מזכירות תלמידים: דניאלה גורדון פרידמן
ימי קבלה: בתיאום מראש
מזכירת תלמידים: נורית סובלסון
ימי קבלה: בתיאום מראש