מסלול לימודי ישראל בחוג להיסטוריה של עם ישראל

מסלול לימודי ישראל בחוג להיסטוריה של עם ישראל

לימודים בינתחומיים על הציונות, המדינה והחברה הישראלית
משוייך ל:
  • אודות
  • איך מתקבלים?
  • לוח זמנים
  • מתכונת הלימודים
  • תעסוקה
כרטיס ביקור
שנות לימוד: 3
מתכונת לימודים: דו חוגי
פתוח לרישום:
מסלול בלימודי ישראל (0677 מסלול 0180)

 

התואר המוענק:

B.A בהיסטוריה של עם ישראל

לימודי ישראל תואר ראשון
לימודי ישראל תואר ראשון

 איזו מדינה?

"מדינת ישראל - יותר ממה שציפיתי, פחות ממה שקיוויתי". ד"ר זרח ורהפטיג

 

מה אנחנו עושים כאן?  מדוע הקמנו פה מדינה, ומה המטרות שלה – בעבר, בהווה ובעתיד? האם ישראל אכן יכולה להיות מדינה שהיא גם דמוקרטית וגם יהודית, או ששתי הזהויות האלה אינן יכולות לדור בכפיפה אחת? ומה עם השוויון החברתי? הוא מתרחק והולך, או שמא דווקא מתקרב? מי אוחז במושכות ההנהגה ומעצב את המדינה – חילוניים, דתיים או שניהם גם יחד? האם לאזרחי המדינה הערבים יש חלק בבניינה? ומה עם המאבק העדתי – האם יימשך לנצח, ועל מה הוא מבוסס? על איזה זיכרון (או זיכרונות) קולקטיבי(ים) התעצבה דמותה של מדינת ישראל? האם ישראל היא המשך הקיום היהודי בגולה או יצירה חדשה? האם ישראל עסקה מעודה במלחמות "אין ברירה"? מה מקומו של אתוס הביטחון בזהותה הלאומית, הפוליטית והתרבותית של החברה הישראלית?

 

מאז הקמתה של מדינת ישראל, מרחפות מעליה שאלות מסוג זה. האם עצם ייסוד המדינה הוא פרי של מהלכים מדיניים, צבאיים ותרבותיים שמקורותיהם חילוניים, או אולי מהלך על טבעי, "אתחלתא דגאולה", שמקורותיו דתיים? מי שווה יותר – ילידי הארץ או העולים אליה? והאם העולים צריכים להשתנות ולהיות חלק מכור היתוך? מה אמור להכתיב את חיי היום יום במדינה ואת חוקיה – מגילת העצמאות או המשפט העברי וההלכה? האם יהודה ושומרון הם שטחים כבושים או משוחררים? מי תרם ותורם יותר למדינה, הקיבוצניקים או העירוניים? מפא"י (השמאל) או חרות (הימין)? המרכז או הפריפריה? "מדינת תל אביב" או ירושלים עיר הקודש? ולאיזו היסטוריה יש משקל רב יותר, לשנות עצמאות המדינה, או לאלפיים שנות גלות?

 

 מה ישראלי בעיניך?

מטרת המסלול ללימודי ישראל היא להעניק לכם תמונה רחבה של ההוויה הישראלית על כל רבדיה וגווניה, הכוחות שמניעים אותה ומורכבותה, וזאת על רקע רחב של המציאות הגלובלית, המזרח-תיכונית והיהודית. התשתית העיקרית תהיה לימודי היסטוריה, ובנוסף תלמדו כיצד להשתמש בכלי ניתוח, מחקר וביקורת מתחומי ידע שונים. כאן תלמדו על תרבות ישראלית, תרבות עברית וגם תרבות יהודית; משברים ו"פרשות" בתולדות המדינה; פוליטיקה, משפט, חיי יומיום, נשים וילדים, מיעוטים ועימותים, ועוד ועוד.

 

המסלול הוא תכנית דו-חוגית במסגרת החוג להיסטוריה של עם ישראל, המציע מפגש מרתק ומעשיר עם רבדים שונים של התרבות הישראלית. זהו סיפור של אכזבות וכישלונות, של תקוות עזות ושל הישגים מופלאים – סיפורה של מדינת ישראל. עם סיום חובותיכם במסגרת לימודי ישראל, תוכלו להשתמש בידע הרב שרכשתם על החברה הישראלית של ימינו ועל תולדותיה כדי להשתלב בתפקידים שונים במערכות עיתונים ובאמצעי תקשורת, במערכת הביטחון, בצבא ובמשטרה, במשרדי ממשלה, במוזיאונים, במכוני מחקר ובמוסדות להשכלה גבוהה.

 

מלגות

לבדיקת זכאות למענק הצטיינות »

 

קבלה למסלול לימודי ישראל ללא פסיכומטרי

לייעוץ ולפרטים נוספים

ייעוץ אקדמי: פרופ' מאיר חזן
תיאום מראש
מזכירות החוג
בניין קרטר, חדר 206
03-6409277
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>