לימודי פילוסופיה תואר ראשון

לימודי פילוסופיה תואר ראשון

החופש למחשבה
משוייך ל:
  • אודות
  • איך מתקבלים?
  • לוח זמנים
  • מסלולי הלימוד
  • מבנה התכנית
  • תעסוקה
כרטיס ביקור
שנות לימוד: 3
מתכונת לימודים: דו חוגי
סגור לרישום:
תואר ראשון בפילוסופיה (0618)
תואר ראשון בפילוסופיה - סמסטר ב' (0618)
פילוסופיה במסלול חקר התודעה והקוגניציה (0618 מסלול 0171)
תואר ראשון בפילוסופיה
תואר ראשון בפילוסופיה

אהבת החכמה כדרך חיים

"חיים בלי פילוסופיה משולים לחיים בעיניים עצומות, בלי לנסות לפקוח אותן". רנה דקארט

 

האם אלוהים ברא את בני האדם או שמא הם בראו אותו, בצלמם ובדמותם, כי נזקקו לסמכות עליונה, נשגבת וחורצת גורלות, שאליה אפשר לשאת עיניים? האם האדם עומד מעל לטבע ולבעלי החיים, ויכול לעשות בהם כרצונו, או שאינו יכול להימלט מהיותו בשר ודם, חיה בדיוק כמו כל השאר? האמנם אנחנו יצורים רציונליים, השולטים במחשבתם ובמעשיהם – או שמא דחפים קדמוניים הם השולטים בנו? ומה בנוגע לאמת – האם יש אחת כזאת ואין בלתה, או שלכל אחד אמת משלו?

 

הפילוסופים בוחנים את כל האמונות שלנו בנוגע לעצמנו ולעולם – ולא פעם מבקרים ומערערים עליהן. במקום להיסחף עם הזרם ועם המחשבה המקובלת, הם חושבים מחדש על כל מוסכמה, הופכים סדרי עולם ותוהים מה הוא בן אדם, מה משמעות קיומו, ומה עליו לעשות כאן, על פני האדמה. הם חוקרים את כל מה שהמציאה האנושות ואת כל מה שהיא מאמינה בו – שפה, דת, אמנות, מדע, חברה וגם פוליטיקה. הם מחפשים את התשובות, אבל לא פחות מכך, מחפשים את השאלות הנכונות שעלינו לשאול, את ההגדרות שיסייעו לנו להבדיל בין מה שאנושי לבין מה שאינו, בין הטוב לרע, בין יפה למכוער, בין אמת לשקר. אם אתם רוצים להצטרף אל המסע ארוך השנים הזה ולכתוב בו פרק חדש – הצטרפו לחוג לפילוסופיה של אוניברסיטת תל אביב.

 

בואו נתפלסף ביחד

אם אתם הולכים ללמוד כדי למצוא את עצמכם מחדש, כדי לחקור ולגלות, כדי להבין יותר אבל גם כדי לדעת לשאול - תיהנו מהגיוון והפלורליזם המחשבתי הנהוגים בחוג באוניברסיטת תל אביב, המציע לכם אפשרות ייחודית לשלב לימודי פילוסופיה מערבית ומזרחית. במקביל ללימוד המסורת הפילוסופית על כל היקפה ועומקה, כאן תבדקו גם כיצד הפילוסופיה מתחדשת ומשתנה בהתאם להתפתחויות תרבותיות, פוליטיות ומדעיות.

 

חופש המחשבה, היצירתיות והיכולת לבחון מחדש רעיונות ומוסכמות שתרכשו במסגרת תואר ראשון בפילוסופיה, ישמשו אתכם היטב בכל חברה וארגון המחפשים אנשים מקוריים, בעלי יכולת לקרוא טקסט ולשאול עליו שאלות, ולהעלות רעיונות מהפכניים. כמה מהחברות העסקיות הגדולות בעולם מבוססות על רעיונות כאלה בדיוק, מגוגל ועד אפל; ואת המחשבה פורצת הדרך מחפשים בענפים רבים במשק, מחברות ייעוץ אסטרטגי, סטרטאפים, אמצעי התקשורת, מלכ"רים וגופים העוסקים בשיווק ובפרסום.

 

בתקופה שבה לעתים קרובות עולה שאלת הרלוונטיות של מדעי הרוח והחינוך ההומניסטי, כאן, בלימודי פילוסופיה, גם תוכלו להתמקד בפילוסופיה כמטרה בפני עצמה, כתחום המרחיב את הדעת ומזמין מחקר חופשי, ולא רק ככלי שאותו ניתן ליישם בתחומים אחרים. החוג פונה אל כל מי שמבקש לפתח חשיבה ביקורתית, הן ביחס לתיאוריות עיוניות והן ביחס לחיים המעשיים, ומאמין ששאלות היסוד שמעלה הפילוסופיה משמעותיות גם בתנאי הקיום המודרני.

 

בשל היותה מרחיבת דעת, את לימודי הפילוסופיה ניתן לשלב עם מגוון תחומים אחרים, שכן מאז ומתמיד היה שילובה של הפילוסופיה עם תחומי ידע ומחקר אחרים מקור רב השפעה לצמיחה ולחידוש במדעי הטבע, במדעים המדויקים, בפסיכולוגיה, במדעי החברה ובאמנויות. בהתאם, התכנית תורמת להרחבת ולהעמקת הדעת במקצועות השונים ולכן מומלצת גם לסטודנטים מפקולטות אחרות במסגרת לימודים דו-חוגיים. פילוסופים רבים עסקו במגוון תחומים לצד הפילוסופיה - רנה דקארט למשל, פיתח תיאוריות מתמטיות לצד הגותו הפילוסופית; קרל מרקס הניח את היסודות הכלכליים להבנת יחסי הכוחות בשוק; וז'אן ז'אק רוסו שימש כפילוסוף וכתאורטיקן פוליטי.

 

פרט להקניית מושגי יסוד בפילוסופיה והכרת ההיסטוריה של התחום, במסגרת לימודי פילוסופיה בחוג תקבלו כלים לניתוח טקסטים פילוסופיים וכתיבה פילוסופית, וכן לפיתוח החשיבה הביקורתית. כאן תוכלו ללמוד קורסים כמעט בכל ענף של הפילוסופיה המסורתית והחדישה, ובכלל זה לוגיקה, פילוסופיה של השפה, תורת-ההכרה ומטאפיזיקה, פילוסופיה של הנפש וחקר התודעה, תורת המוסר, פילוסופיה פוליטית, אסתטיקה ופילוסופיה של האמנות, פילוסופיה של הדת ופילוסופיה יהודית, פילוסופיה של המדע, פילוסופיה יוונית, פילוסופיה של ימי-הביניים, פילוסופיות של מזרח אסיה.

 

 

מלגות

לבדיקת זכאות למענק הצטיינות »

 

קבלה ללימודי פילוסופיה ללא פסיכומטרי

לייעוץ ולפרטים נוספים

ראש החוג: פרופ' חגי כנען
שעות קבלה:
בתאום מראש
ייעוץ אקדמי: ד"ר עפרה רכטר
שעות קבלה:
בתאום מראש
עוזרת מינהלית בחוג: מירי דביר
מזכירת סטודנטים: שרית יובל
ימי קבלה:
א', ד', ה' 13:00-10:00; יום ב' 15:00-10:00
בניין גילמן, חדר 363
03-6409492
מה לשלב עם פילוסופיה ?
צירופים דו-חוגיים אפשריים
x
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>