לימודי היסטוריה כללית תואר ראשון

לימודי היסטוריה כללית תואר ראשון

היכרות עם הגישות החדשניות של המחקר ההיסטורי
משוייך ל:
  • אודות
  • איך מתקבלים?
  • לוח זמנים
  • מסלולי הלימוד
  • מבנה התכנית
  • תעסוקה
כרטיס ביקור
שנות לימוד: 3
מתכונת לימודים: חד/דו חוגי
פתוח לרישום:
תואר ראשון בהיסטוריה כללית (0621)

 

התואר המוענק:

B.A בהיסטוריה כללית

היסטוריה כללית תואר ראשון
היסטוריה כללית תואר ראשון

התכנית להבנת תהליכים בעולמנו

"כל ההיסטוריות האלה נכתבו על ידי גברים שרק במקרה אומרים אמת", מודרטה פונטה

"ההסטוריה חוזרת על עצמה פעמיים, פעם כטרגדיה ופעם כפארסה", קרל מרקס

"כל היסטוריה היא היסטוריה של ההווה", בנדטו קרוצ'ה

"כל כך הרבה דיווחי מעשים, כל כך הרבה שאלות", ברטולט ברכט

 

מה הייתה המשמעות של דת ביוון העתיקה? איך האימפריה הרומית תפקדה תחת שליטים מטורפים? מדוע הנצרות זכתה להצלחה כה גדולה? למה איכרים צייתו לאדוניהם בימי הביניים? האם תמיד צייתו? מי באמת הועלו על המוקד בציד המכשפות? כיצד השתלט הכתר הספרדי על חלקים גדולים מיבשת אמריקה? איך התאפשר סחר העבדים האטלנטי ולמה הוא נפסק? איך הרכבת שנתה את תפיסת הזמן? מתי התפתח הרעיון של שוק חופשי? למה מיליוני אנשים הגרו מאירופה בסוף המאה ה- 19 וראשית המאה ה- 20? האם נשים עניות באמריקה הלטינית חיו באופנים שונים מאשר גברים עניים או מנשים עניות במדינות מתועשות? מה קרה לחזון החירות, השוויון והאחווה במהלך הניסיונות לממש אותו? איך ולמה התפתחו מדינות לאומיות? המלחמה הקרה, הייתה באמת קרה?

העבר רצוף חידות ומעורר מחשבות ביחס להווה. הניסיון לענות עליהן מחייב אותנו ללכת אל מעבר לספרי ההיסטוריה, למקורות מגוונים שנותרו לנו מזמנים קדומים ומתרבויות רחוקות. עבודת ניתוח זהירה מאפשרת לנו להרכיב תמונה עשירה של קטעי עבר האנושי. אבל, למה זה חשוב? זה מרתק לעצמו. בנוסף, שחזור וניתוח תהליכי העבר מאפשר להבין טוב יותר את העולם בו אנו חיים. המחקר ההיסטורי מעמת אותנו גם עם שאלות גדולות, כגון: האם מלחמות הן חלק בלתי נמנע מהאנושיות? מהם השורשים החברתיים של ההבדלים בין גברים ונשים, ועד כמה הם טבועים בביולוגיה? האם קיים 'היגיון בריא' משותף, או שמחשבות ותשוקות מתעצבות אחרת בזמנים ובתרבויות שונות? כמובן, לעולם לא נגיע לתשובות סופיות אבל השאלות והתשובות שננסח יהיו בגדר מסע אשר יאפשר לנו להביט בעיניים חכמות יותר על המציאות ולהעניק לה משמעויות.

 

בעקבות האירועים והתהליכים ההיסטוריים שעוד לא פוענחו ואלה שניתן להבינם אחרת - בלימודי היסטוריה כללית

כבר חוויתם משהו מהעולם ואתם רוצים להבין אותו?

 

לימודי היסטוריה מתאימים למי שאוהבים לחשוב ולהבין מעבר למה שמוצג על פני השטח ולמי שאינם מקבלים דברים כפשוטם. לימודי תואר ראשון בהיסטוריה יחשפו אתכם לרעיונות ולמושגים חדשים, לשיטות מתוחכמות של ניתוח מקורות והצלבתן, לשפות ולעולמות שלא הכרתם ולחזית המחקר על אודות בני ובנות האדם ותרבויותיהם. תכירו מקרוב חברות ותרבויות מתקופות קודמות ותתבקשו לחשוב מחדש על האופן שבו נוצרו מושגים בסיסיים המוכרים לכם.

תואר ראשון בהיסטוריה יעניק לכם השכלה רחבה, יכולות מחקר מתוחכמות, הבנה מורכבת של תהליכים חברתיים ופוליטיים, שליטה בשפה זרה חדשה ויכולת לבחון עדויות בעין ביקורתית ולהעמיד אלו מול אלו גרסאות שונות של אותו האירוע. בניגוד ללימודים בתיכון, לימודי היסטוריה באוניברסיטה אינם עוסקים באוסף של התרחשויות שיש לשננן, אלא בניתוח פרשני ובבחינה מחדש של העבר האנושי, שמעלה מחדש שאלות בסיסיות על הקשר שבין חברה, תרבות ופוליטיקה, על ההשפעה של רעיונות על בני האדם ועל ההיבטים הבסיסיים ביותר של ארגון המשפחה והחברה. בסיום לימודי תואר ראשון בהיסטוריה תיהנו מיתרון אינטלקטואלי ממשי ותדעו לנתח את המציאות שסביבכם בכלים מתוחכמים, כמו גם לנסח טענות ולבססן. כפי שמעידים בוגרי החוג, הכלים שתואר בהיסטוריה יעמיד לרשותכם ישמשו אתכם ויעניקו לכם יתרון מוחשי, בין שתבחרו לעבוד בתחום התקשורת או בחינוך, במחקר או בהיי-טק.

 

למה בתל אביב?

לימודי היסטוריה באוניברסיטת תל אביב נערכים בחוג הגדול והמגוון ביותר בארץ למחקר היסטורי. עם סגל החוג נמנים היסטוריונים בעלי שם עולמי, זוכי פרסים יוקרתיים ומרצים מחוננים. בניגוד לנהוג במקומות אחרים, רוב הקורסים נלמדים בקבוצות קטנות ובהנחיה אישית של הפרופסורים הבכירים ביותר. מערכת הלימודים מציעה לתלמידים חופש בחירה כך שיוכלו להתמקד בעיקר בתחומי העניין הקרובים ללבם; והמסגרת הדו חוגית הייחודית מאפשרת לשלב תואר בהיסטוריה עם כמעט כל חוג אחר באוניברסיטה. 

 

מלגות

במסגרת החוג וביה"ס להיסטוריה, מוצעות מלגות מסוגים שונים:

 מלגות עידוד המיועדות לתמוך בתלמידים ותלמידות המתמודדים על קשיים מגוונים, על מנת ללמוד. 

מלגות הצטיינות בהתאם להישגים בלימודים 

למידע מפורט אודות המלגות

 

לבדיקת זכאות למענק הצטיינות

 

קבלה ללימודי היסטוריה כללית ללא פסיכומטרי

 

לימודי תעודת הוראה במקביל לתואר ראשון >>

מבין הסטודנטים שלנו:

דריה טס | שנת לידה: 1994 | עיר: מודיעין

הכל מתחיל כאן: ההתחלה שלי

לפני שנרשמתי ללימודים, בראש שלי צפו שאלות של מורים מהתיכון ודודות משולחן החג שהתעניינו בתקיפות - אז מה תלמדי? הפתרון שלי תמיד היה להתחכם: אמרתי ששאלה טובה יותר היא - למה אני אלמד? בחרתי ללמוד מתוך סקרנות לידע, לתרבויות ולסיפורים. כי רציתי לא רק לשאול שאלות אלא לחשוב למה אני שואלת אותן ולמה אנשים אחרים ישאלו אחרת, א...

גיא דולב | שנת לידה: 1995 | עיר: תל אביב

הכל מתחיל כאן: ההתחלה שלי

כשנרשמתי לאוניברסיטה ידעתי שאני רוצה ללמוד על התרבות האנושית, על מה אנשים עשו, חשבו וכתבו במהלך קצת יותר מאלפיים השנים שבהן מתקיימת מה שאנחנו מכנים התרבות המערבית. כשקראתי יותר על החוגים השונים בפקולטה למדעי הרוח, הגעתי למסקנה שלימודי היסטוריה עשויים לתת לי את הפרספקטיבה הרחבה והמקיפה שחיפשתי, ושקונטקסט היסטורי הוא...

לייעוץ ולפרטים נוספים

ראש החוג: פרופ' חררדו לייבנר
יועץ אקדמי: ד"ר שגיא שפר
עוזרת מינהלית בחוג: ירדנה ליבובסקי
ימי קבלה:
א', ב', ד' בשעות 13:00-09:00 ובימים ג', ה' 09:00 - 15:00
03-6409785, 03-6409454
מזכירת תלמידים: גב' מיכל לוינסון
מה לשלב עם היסטוריה כללית?
צירופים דו-חוגיים אפשריים
x
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>