לימודי היסטוריה כללית תואר ראשון

לימודי היסטוריה כללית תואר ראשון

היכרות עם הגישות החדשניות של המחקר ההיסטורי
משוייך ל:
  • אודות
  • איך מתקבלים?
  • לוח זמנים
  • מסלולי הלימוד
  • מבנה התכנית
  • תעסוקה
שנות לימוד: 3
מתכונת לימודים: חד/דו חוגי
פתוח לרישום:
היסטוריה כללית - סמסטר ב' (0621)

 

התואר המוענק:

B.A בהיסטוריה כללית

היסטוריה כללית תואר ראשון
היסטוריה כללית תואר ראשון

התכנית להבנת תהליכים בעולמנו

"ההיסטוריה לא חוזרת על עצמה, אבל היא מתחרזת". מארק טווין

 

איך האימפריה הרומית המשיכה לתפקד תחת שליטים מטורפים? על מה חלמו ילדים ביוון העתיקה? למה איכרים צייתו לאדוניהם בימי הביניים? מי באמת הועלה על המוקד בציד המכשפות? איך המצאת הרכבת שנתה את תפיסת הזמן במאה ה-20? למה מיליוני אנשים הגרו מאירופה במאות ה- 19 וראשית ה- 20? ומה קרה לחזון החירות, השוויון והאחווה במהלך הניסיונות השונים לממש אותו?

העבר האנושי רצוף חידות. הניסיון לענות עליהן מחייב אותנו ללכת אל מעבר לספרי ההיסטוריה, למקורות שנותרו לנו מזמנים קדומים ומתרבויות רחוקות: ספרים עתיקים, מכתבים, יומנים וגם סיכומי ישיבות סודיים שהוצפנו במגירות נעולות. עבודה בלשית זהירה מאפשרת לנו לחבר פיסה לפיסה ולהרכיב תמונה עשירה ומורכבת של העבר האנושי. אבל, למה כל זה חשוב? לא רק כי זה מרתק אלא כי בשחזור וניתוח תהליכי העבר ניתן להבין טוב יותר את העולם שבו אנו חיים. תהליך המחקר ההיסטורי מעמת אותנו גם עם השאלות הגדולות ביותר של הקיום האנושי. האם מלחמות הן חלק בלתי נמנע מטבע האדם? מהם השורשים החברתיים של ההבדלים בין גברים ונשים, ועד כמה הם טבועים בביולוגיה האנושית? האם קיים 'היגיון בריא' המשותף לבני האדם באשר הם, או שמחשבות ותשוקות מתעצבות אחרת בזמנים שונים ובתרבויות שונות? ומה קובע את מהלך ההיסטוריה – החלטות של שליטים, תהליכים ארוכי טווח, התקוממויות אזרחיות או יד המקרה? לא נגיע לתשובות מוחלטות וסופיות באף סוגיה אבל השאלות והתושבות שננסח יהיו בגדר מסע מרתק אשר יאפשר לנו להביט בעיניים חכמות יותר על המציאות סביבנו.

בעקבות האירועים והתהליכים ההיסטוריים שעוד לא פוענחו ואלה שניתן להבינם אחרת - בלימודי היסטוריה כללית

כבר חוויתם משהו מהעולם ואתם רוצים להבין אותו?

 

לימודי היסטוריה מתאימים למי שאוהבים לחשוב ולהבין מעבר למה שמוצג על פני השטח ולמי שאינם מקבלים דברים כפשוטם. לימודי תואר ראשון בהיסטוריה יחשפו אתכם לרעיונות ולמושגים חדשים, לשיטות מתוחכמות של ניתוח עדויות והצלבתן, לשפות ולעולמות שלא הכרתם ולחזית המחקר על אודות בני האדם ותרבותם. תכירו מקרוב חברות ותרבויות מתקופות קודמות ותתבקשו לחשוב מחדש על האופן שבו נוצרו מושגים בסיסיים בחברה ובתרבות של העולם המערבי.

 

תואר ראשון בהיסטוריה יעניק לכם השכלה רחבה, יכולות מחקר מתוחכמות, הבנה מורכבת של תהליכים חברתיים ופוליטיים, שליטה בשפה זרה חדשה ויכולת לבחון עדויות בעין ביקורתית ולהעמיד אלו מול אלו גרסאות שונות של אותו האירוע. בניגוד ללימודים בתיכון, לימודי היסטוריה באוניברסיטה אינם עוסקים באוסף של התרחשויות שיש לשננן, אלא בניתוח פרשני ובבחינה מחדש של העבר האנושי, שמעלה מחדש שאלות בסיסיות על הקשר שבין חברה, תרבות ופוליטיקה, על ההשפעה של רעיונות על בני האדם ועל ההיבטים הבסיסיים ביותר של ארגון המשפחה והחברה. בסיום לימודי תואר ראשון בהיסטוריה תיהנו מיתרון אינטלקטואלי ממשי ותדעו לנתח את המציאות שסביבכם בכלים מתוחכמים, כמו גם לנסח טענות ולבססן. כפי שמעידים בוגרי החוג, הכלים שתואר בהיסטוריה יעמיד לרשותכם ישמשו אתכם ויעניקו לכם יתרון מוחשי, בין שתבחרו לעבוד בתחום התקשורת או בחינוך, במחקר או בהיי-טק.

 

למה בתל אביב?

לימודי היסטוריה באוניברסיטת תל אביב נערכים בחוג הגדול והמגוון ביותר בארץ למחקר היסטורי. עם סגל החוג נמנים היסטוריונים בעלי שם עולמי, זוכי פרסים יוקרתיים ומרצים מחוננים. בניגוד לנהוג במקומות אחרים, רוב הקורסים נלמדים בקבוצות קטנות ובהנחיה אישית של הפרופסורים הבכירים ביותר. מערכת הלימודים מציעה לתלמידים חופש בחירה כך שיוכלו להתמקד בעיקר בתחומי העניין הקרובים ללבם; והמסגרת הדו חוגית הייחודית מאפשרת לשלב תואר בהיסטוריה עם כמעט כל חוג אחר באוניברסיטה. 

 

מלגות

במסגרת החוג וביה"ס להיסטוריה, מוצעות מלגות מסוגים שונים:

מלגות הצטיינות בהתאם להישגים בלימודים, מלגות עידוד המיועדות לתמוך בתלמידים ותלמידות המתמודדים על קשיים מגוונים, על מנת ללמוד. 

למידע מפורט אודות המלגות

 

לבדיקת זכאות למענק הצטיינות

 

קבלה ללימודי היסטוריה כללית ללא פסיכומטרי

 

לימודי תעודת הוראה במקביל לתואר ראשון >>

מבין הסטודנטים שלנו:

עודד פוירשטיין | שנת לידה: 1988 | עיר: רעננה

הכל מתחיל כאן: ההתחלה שלי

בחרתי ללמוד היסטוריה משום שתמיד נהניתי מהעובדות הקטנות על העולם שלנו. אחד מהדברים שריתקו אותי במיוחד הייתה הדרך בה אירועים חשובים או רחוקים מאוד מעצבים את המציאות שלנו ביום-יום.   לדעתי, אי אפשר להבין באמת הרבה מהדברים שקורים בהווה – פוליטיקה, מוסר, דת וכן הלאה – מבלי ההקשר ההיסטורי שלהם.

לייעוץ ולפרטים נוספים

ראש החוג: פרופ' חררדו לייבנר
יועץ אקדמי: ד"ר שגיא שפר
עוזרת מינהלית בחוג: ירדנה ליבובסקי
ימי קבלה:
א', ב', ד' בשעות 13:00-09:00 ובימים ג', ה' 09:00 - 15:00
03-6409785, 03-6409454
מזכירת תלמידים: גב' מיכל לוינסון
מה לשלב עם היסטוריה כללית?
צירופים דו-חוגיים אפשריים
x
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive