לימודי בלשנות שמית תואר ראשון

לימודי בלשנות שמית תואר ראשון

התכנית היחידה מסוגה בארץ
משוייך ל:
  • אודות
  • איך מתקבלים?
  • לוח זמנים
  • מסלולי הלימוד
  • סגל התכנית
  • תעסוקה
שנות לימוד: 3
מתכונת לימודים: דו חוגי/מורחב
פתוח לרישום:
תואר ראשון בבלשנות שמית (0624)
בלשנות שמית תואר ראשון
בלשנות שמית תואר ראשון

בואו לדבר  אמהרית שוטפת וגם ארמית ושפות שמיות אחרות 

 

השפות השמיות נולדו באזור המזרח התיכון לפני אלפי שנים; מאז חלקן נכחדו, אך אחרות, כמו העברית, הערבית, המלטית (מלטזית), האמהרית ואפילו הארמית עדיין מדוברות בפיהם של מאות מיליוני אנשים המתגוררים רובם ככולם באסיה ובאפריקה. חלקן הותירו אחריהן מסמכים כתובים המאפשרים לנו לשחזר אותן כמעט במלואן; ואחרות הותירו רק רמזים חלקיים והן מאתגרות את החוקרים השוקדים להרכיב את הפאזל השלם מחלקים מעטים. יש בהן עיצורים  מיוחדים במינם ונדירים בשפות העולם ולא פעם הן חסכוניות מאוד, ומסוגלות להביע במילה או שתיים רעיון שלם, שבשפה אחרת יידרשו הרבה יותר מילים כדי להסבירו.

אם יש לכם כישרון ואהבה לשפות; אם אתם נמשכים לבלשנות ומבקשים להכיר שפות שמיות עתיקות, ורוצים לדעת כיצד התפתחו השפות השמיות החיות בימינו הצטרפו לתכנית ללימודי השפות השמיות של אוניברסיטת תל אביב במסגרת החוג ללשון העברית ולבלשנות שמית. זוהי האוניברסיטה היחידה בארץ, ואחת היחידות בעולם כולו, שבה קיימת תכנית לימודים עצמאית ללימודי השפות השמיות ולהכשרת סטודנטים מתוך גישה בלשנית בכל הרמות האקדמיות - לתואר ראשון ולתארים מתקדמים.

 

במסגרת לימודי בלשנות שמית תרכשו ידע בסיסי בלשונות שמיות חיות ועתיקות, וכן בעקרונות הכלליים של הבלשנות המודרנית.  בתכנית תלמדו קורסים תיאורטיים להכרת יסודות הבלשנות השמית, כך שתוכלו לבסס גישה להשוואה בין הלשונות השמיות השונות ולהצטרף למחקר של הלשונות השמיות העתיקות והמדוברות. הלשונות שתלמדו מייצגות את הענפים העיקריים של משפחת השפות השמיות: הלשונות השמיות הצפון־מערביות, בייחוד ארמית; לשונות אתיופיות כגון געז ואמהרית; ערבית, בשיתוף עם החוג ללימודי ערבית ואסלאם; ואכדית בשיתוף עם החוג לארכיאולוגיה ותרבויות המזרח הקדום.

 

השפעת השפה על התודעה

בקורסי התכנית תלמדו את יסודותיה הבלשניים של השפה, בנוסף לקריאת טקסטים בשפות קדומות או חיות, האזנה להקלטות וצפייה בסרטונים ובסרטים (למשל בארמית מודרנית). בנוסף לכך, תיחשפו גם ללימודים תיאורטיים כחלק מרכזי במחקר השפות השמיות. בין הקורסים התיאורטיים המוצעים: מבט משווה על שפות העולם ועל השפות השמיות השונות, דיאלקטולוגיה של השפות השמיות החיות, הקשר שבין השפה לחברה באתיופיה, מחקר הלשון המדוברת, לשון וכתב, לשון ותרבות.

 

כאן תוכלו ללמוד בעזרת מרצים וחברי סגל שהם מומחים בעלי שם לשפות השמיות - חברי הסגל זכו להכרה בינלאומית על עבודתם במחקר מכתבי אל עמארנה, שנכתבו בלשון מעורבת כנענית-אכדית, בבלשנות אכדית, במחקר הארמית החדשה, במחקר השפות השמיות האתיופיות ובמחקר העברית המדוברת. גם בהוראה רכשה התכנית לבלשנות שמית מוניטין בינלאומיים ומגיעים אליה תלמידים מארצות שונות המבקשים להתמחות במקצועות המגוונים של הבלשנות השמית ובלימודי שפות שמיות קדומות וחדשות במסגרת המחקר הבלשני. עיקרם באים ללימודים מתקדמים, אולם בין הבאים גם כאלה המשתלבים בלימודים לקראת תואר ראשון בבלשנות שמית.

לאחר סיום לימודי בלשנות שמית, תוכלו ליישם את הידע הרחב שרכשתם בהוראה במערכת החינוך, בהדרכה ובתפקידים אחרים במוזיאונים ובגופי תרבות אחרים, בעמותות ומלכ"רים, בחברות טיולים וכן בשירות הציבורי. עוד תוכלו לעסוק בתחקירנות, בכתיבת תוכן באמצעי מדיה שונים, בתרגום, עריכה וביקורת ספרות והוצאה ​לאור.

 

מלגות

לבדיקת זכאות למענק הצטיינות

תלמידים המשלבים לימודי משפטים עם לימודים בחוג ללשון עברית ולבלשנות שמית זכאים למלגה. לפרטים נוספים

 

קבלה ללימודי בלשנות שמית ללא פסיכומטרי

לייעוץ ולפרטים נוספים

ראש התכנית: ד"ר אנבסה טפרה
עוזרת מנהלית בחוג: גב' רות טיטונוביץ'
מזכירת תלמידים: גב' ענת אבירם
ימי קבלה:
א, ב, ד,ה, 12:30-9:00; ג' 9:30 - 15:00
בניין רוזנברג, קומה 3, חדר 309
03-6409790, 03-6409787
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive