לימודי בלשנות שמית תואר ראשון

לימודי בלשנות שמית תואר ראשון

התכנית היחידה מסוגה בארץ
משוייך ל:
  • אודות
  • איך מתקבלים?
  • לוח זמנים
  • מסלולי הלימוד
  • סגל התכנית
  • תעסוקה
כרטיס ביקור
שנות לימוד: 3
מתכונת לימודים: דו חוגי/מורחב
פתוח לרישום:
תואר ראשון בבלשנות שמית (0624)

 

התואר המוענק:

B.A בבלשנות שמית

בלשנות שמית תואר ראשון
בלשנות שמית תואר ראשון

בואו לדבר  אמהרית שוטפת וגם ארמית ושפות שמיות אחרות 

 

השפות השמיות נולדו באזור המזרח התיכון לפני אלפי שנים. מהן נכחדו במהלך הדורות, אך אחרות כמו העברית, הערבית, המלטית (מלטזית), האמהרית ואפילו הארמית עדיין מדוברות בפיהם של מיליוני אנשים, בעיקר באסיה ובאפריקה. יש לשונות שמיות חיות שנותר בידינו תיעוד קדום שלהן בכתב, והוא מקל עלינו את ההתחקות אחרי גלגוליהן הקדומים. מלשונות אחרות שרדו רק רמזים מועטים, ויש אתגר רב בשחזורן. 

הלשונות השמיות הן קבוצה מיוחדת בשפות העולם. הדרך המסורגת של שילוב שורש אחד בן שלושה עיצורים בלבד בתוך תבניות מרובות היא דרך חסכונית ביותר, שיש בה כדי להביע במילה או שתיים רעיון שלם שבשפה אחרת משפות העולם יידרשו מילים רבות יותר כדי לבטאו.

אם יש לכם כישרון ואהבה לשפות; אם אתם נמשכים לבלשנות ומבקשים להכיר את השפות השמיות העתיקות לצד השפות השמיות החיות בימינו – הצטרפו לתוכנית ללימודי השפות השמיות בחוג ללשון העברית ולבלשנות שמית.

אוניברסיטת תל אביב היא האוניברסיטה היחידה בארץ ומן היחידות בעולם כולו שיש בה תוכנית לימודים עצמאית ללימודי השפות השמיות. התוכנית מכשירה סטודנטים בכל הרמות האקדמיות – לתואר ראשון ולתארים מתקדמים – מתוך גישה בלשנית.

 

 

השפעת השפה על התודעה

בקורסי התוכנית תלמדו את יסודותיה הבלשניים של משפחת השפות השמיות, בנוסף לקריאת טקסטים בשפות קדומות וחיות, האזנה להקלטות וצפייה בסרטונים ובסרטים (למשל בארמית מודרנית). בנוסף לכך, תיחשפו גם ללימודים תיאורטיים כחלק מרכזי במחקר השפות השמיות. בין הקורסים התיאורטיים המוצעים: מבט פנורמי משווה על השפות השמיות השונות, דיאלקטולוגיה של השפות השמיות החיות, הקשר שבין שפה לחברה באתיופיה, דיאלקטולוגיה ערבית, לשון וכתב, לשון ותרבות.

כאן תוכלו ללמוד בעזרת מרצים וחברי סגל שהם מומחים בעלי שם לשפות השמיות: חברי הסגל של התוכנית לבלשנות שמית זכו להכרה בינלאומית בזכות מחקריהם בבלשנות שמית תיאורטית ובבלשנות שמית משווה, בחקר השפות השמיות המדוברות, לרבות במגוון להגים ארמיים עתיקים וחדשים, בשפות שמיות אתיופיות, בדיאלקטולוגיה ערבית ובשפות דרום ערב העתיקות והחדשות. גם בהוראה רכשה התוכנית לבלשנות שמית מוניטין בינלאומיים ומגיעים אליה תלמידים מארצות שונות המבקשים להתמחות במקצועות המגוונים של הבלשנות השמית ובלימודי שפות שמיות קדומות וחדשות במסגרת המחקר הבלשני. עיקרם באים ללימודים מתקדמים, אולם בין הבאים גם כאלה המשתלבים בלימודים לקראת תואר ראשון בבלשנות שמית.

לאחר סיום לימודי בלשנות שמית, תוכלו ליישם את הידע הרחב שרכשתם בהוראה במערכת החינוך, בהדרכה ובתפקידים אחרים במוזיאונים ובגופי תרבות אחרים, בעמותות ומלכ"רים, בחברות טיולים וכן בשירות הציבורי. עוד תוכלו לעסוק בתחקירנות, בכתיבת תוכן באמצעי מדיה שונים, בתרגום, עריכה וביקורת ספרות והוצאה לאור.

מלגות

לבדיקת זכאות למענק הצטיינות

תלמידים המשלבים לימודי משפטים עם לימודים בחוג ללשון עברית ולבלשנות שמית זכאים למלגה. לפרטים נוספים

 

קבלה ללימודי בלשנות שמית ללא פסיכומטרי

לייעוץ ולפרטים נוספים

ראש התכנית: ד"ר לטיציה צ'רקווליני
עוזרת מנהלית בחוג: גב' טלי קציר
מזכירת תלמידים: גב' ענת אבירם
ימי קבלה:
א, ב, ד,ה, 12:30-9:00; ג' 9:30 - 15:00
בניין רוזנברג, קומה 3, חדר 309
03-6409790, 03-6409787
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>