תואר ראשון בלימודי הפרעות בתקשורת

תואר ראשון
3.50 שנות לימוד
חד-חוגי
0161 מסלול 0000

תואר ראשון בלימודי הפרעות בתקשורת

תמיד ידעת שחשוב לך לגעת בחיים של אנשים, לשפר אותם ולמצוא משמעות אמיתית בעבודה? גם את/ה מבין/נה שהתקשורת עם הזולת היא הבסיס והטעם לקיום שלנו?
אם כן, מקומך איתנו בחוג ללימודי הפרעות בתקשורת. זה המקום שלך ללמוד לאבחן, לטפל ולשקם לקויות בשמיעה וקשיים בתקשורת, בשפה ובדיבור – כדי לשפר את איכות החיים של הזולת בכל שלבי החיים. 


 
למה אצלנו?

החוג ללימודי הפרעות בתקשורת של אוניברסיטת תל אביב הוא החוג הוותיק והמנוסה בארץ ומצטיין במחקר, בהוראה ובקליניקה.
יש לנו מעל ל-55 שנה של ניסיון בהתאמת הלימודים לדרישות המקצוע. ואחרי 55 שנה, אנחנו מחוברים לשטח יותר מתמיד. החלק המעשי של התואר אצלנו ממוקם בבית החולים שיבא, ממש באותו מבנה של מכון השמיעה והדיבור של בית החולים, וחלק גדול מהסגל האקדמי שלנו הוא גם סגל מקצועי בקליניקה.
החוג שלנו הוא חוג קטן והיחס האישי חשוב לנו. אנחנו נלמד להכיר אותך, לראות אותך ולתמוך בך.


 
מה אפשר לעשות עם זה?

אפשר להמשיך לתארים מתקדמים באוניברסיטת תל אביב, אבל זו לא חובה. תואר ראשון בלימודי הפרעות בתקשורת מאפשר להתחיל לעבוד.
מיד לאחר התואר הראשון אפשר לגשת לבחינת הרישוי הממשלתית לקבלת רשיון. עם רישיון והתואר הראשון שלנו, בוגרי ובוגרות החוג משתלבים בבתי חולים, בקופות חולים, בהתפתחות הילד, במוסדות שיקומיים כמו בית לוינשטיין, במרכזים של שיקום שמיעה או במוסדות החינוך, כמו גנים ובתי הספר של החינוך המיוחד והרגיל. בהמשך, אחרי התמקצעות וצבירת נסיון, גם במגזר הפרטי – כמטפלים עצמאיים או כיועצים מומחים, למשל לחברות סטארטאפ שונות.


איך אפשר ללמוד את זה?

הלימודים בחוג להפרעות בתקשורת של אוניברסיטת תל אביב הם מסע בן שלוש וחצי שנים, במסלול מורחב שכולל קורסי מבוא כמו מבוא לפסיכולוגיה, אנטומיה, נוירואנטומיה וגם קורסים ייעודיים למקצוע כמו גמגום, הפרעות היגוי, אבחון לקויות שמיעה, אוטיזם ואודיולוגיה קלינית. אבל אלה רק הקורסים.
כבר מהשלבים הראשונים הלימודים כוללים התנסות קלינית עם מטופלים. חשוב לנו שהלימודים ישלבו ידע אקדמי, התנסות קלינית וחוויה אישית עמוקה. 


התואר המוענק:


B.A בהפרעות בתקשורת
 

מספריית המקצועות

המטרה המקצועית של קלינאי התקשורת היא לשפר את יכולתם של המטופלים לתקשר עם סביבתם ולהביא אותם לתפקוד נורמלי, ובכך לשפר את איכות חייהם.
 
אופי הלימודים - מסלול לימודי הפרעות בתקשורת

לימודי הפרעות בתקשורת הם תוכנית של שלוש וחצי שנים ומטרתם ללמוד על תהליכי ההתפתחות הנורמלית והחריגה של השפה, השמיעה, הדיבור והבליעה, ולהקנות למטפלים דרכים ושיטות להערכה, טיפול ושיקום של הליקויים השונים.
 
תוכנית הלימודים משלבת את ההיבטים הקליניים של התחום עם ההיבטים הקוגניטיביים, הלשוניים, הפסיכולוגיים והחברתיים. התוכנית כוללת לימודי יסוד במדעי החיים והרפואה (אנטומיה, פיזיולוגיה, נוירולוגיה, פתולוגיה, גנטיקה), פסיכולוגיה ובלשנות, וכן קורסים יחודיים העוסקים באודיולוגיה, אקוסטיקה, פונטיקה, סוגי הליקויים השונים של מערכות הדיבור, השמיעה והבליעה ודרכי הטיפול בהם.
 
במקביל ללימודים העיוניים מתקיימת גם התנסות קלינית בבתי חולים, במכונים אודיולוגיים, בבתי ספר ובגני ילדים ומרכזי שיקום, שבמסגרתה עובדים הסטודנטים באופן פעיל באבחון וטיפול בילדים ומבוגרים עם מגוון ליקויים. כך הם מיישמים את הידע התיאורטי שנרכש במסגרת הלימודים, רוכשים מיומנויות ונחשפים לאווירת המקצוע.
 
מהות המקצוע - למה ללמוד הפרעות בתקשורת?
מגוון האנשים הנזקקים לטיפול קלינאי תקשורת רחב מאוד. מדובר בכל מי שיכולתו התקשורתית נפגעה מסיבות שונות ומגוונות – הפרעות מולדות, איחור בהתפתחות, מחלות, תאונות, זיקנה, גורמים סביבתיים-חברתיים או בעיות נפשיות. הליקויים יכולים להיות מסוגים שונים: בעיות בהתפתחות שפה, אובדן שמיעה, ליקויי דיבור (גמגום, קשיי היגוי), צרידות ועוד. הטיפול מכוון לקבוצות הגיל השונות, החל בתינוקות וכלה בקשישים.
 
העבודה כוללת עריכת בדיקות, איסוף מידע מבני המשפחה של המטופל ובעלי מקצוע אחרים המטפלים בו, זיהוי הבעיה, תכנון והפעלת תכניות לשיקום וטיפול על פי צרכיו היחודיים של המטופל. במסגרת הטיפול מסייע קלינאי התקשורת למטופל ברכישת מיומנויות, מתאים לו עזרים ומתרגל עימו את השימוש בהם, מייעץ ומדריך את בני המשפחה. הטיפול יכול להיות פרטני או קבוצתי, קצר טווח או ממושך (לעיתים נמשך גם חודשים ושנים).
 
קלינאי התקשורת עוסקים במגוון תחומים נוספים:
•    טיפול מונע לבעלי מקצוע שהדיבור הוא כלי עבודתם העיקרי כמו מורים, אמנים, עורכי דין ואנשי ציבור והדרכתם בשימוש נכון במערכת הקול והדיבור
•    טיפול בהפרעות בליעה לרבות התאמת המזון, שיפור וחיזוק מנגנון הבליעה
•    מניעת נזקי רעש בצבא, בתעשיה, בתעופה וכד'
•    עריכת בדיקות מיוחדות לגילוי נזקים במערכת שיווי המשקל
•    מחקר ופיתוח של טכנולוגיות ושיטות למטרות אבחון ושיקום, כגון עזרי שמיעה, אמצעי תקשורת חלופיים, תוכנות ומכשור רפואי
 
קלינאי התקשורת מהווים, פעמים רבות, חלק מצוות רב-תחומי ומשתפים פעולה עם בעלי ובעלות מקצוע אחרים המעורבים בטיפול – פיזיותרפיסטים, מרפאים בעיסוק, דיאטנים, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, מורים, יועצים חינוכיים וכמובן גם עם בני המשפחה של המטופלים.
 
מקומות עבודה
קלינאי תקשורת מועסקים במגוון רחב של מקומות עבודה במסגרת מערכת הבריאות (בתי חולים, קופות חולים, מכונים טיפוליים ומרכזים שיקומיים), מערכת החינוך (חינוך רגיל ומיוחד), עמותות וארגונים כדוגמת אלי"ן ואקי"ם וכן מכוני מחקר וחברות היי-טק. התואר מאפשר עבודה גם באופן פרטי, כעצמאי או במסגרת מכון טיפולי.
 
הכישורים הנדרשים
•    יכולת אבחון ויכולת לעשות אינטגרציה בין סוגי מידע שונים שמתקבלים מהמטופל, משפחתו ואנשי המקצוע שמטפלים בו
•    גמישות, יצירתיות ויכולת להתאים את הטיפול למאפיינים הייחודיים של כל מטופל
•    אמפתיה, סבלנות ורגישות כלפי המטופל ובני משפחתו
•    התמדה ויכולת להשקיע זמן ומאמץ מבלי לצפות לתוצאות מידיות
•    יכולת התמודדות עם מצבים מאתגרים בטיפול
•    יכולת התמודדות עם עומס רגשי 
 
יתרונות וחסרונות של המקצוע
•    עבודה מגוונת ורב-ממדית, ניתן להתפתח לכיוונים שונים
•    תחושת סיפוק כתוצאה מהיכולת לעזור למטופלים 
•    חידושים בשיטות הטיפול והאבחון, דבר היוצר תחושת אתגר ועניין אך גם מצריך התעדכנות שוטפת
•    מפגש עם תופעות ומצבים קשים ולא נעימים בקרב המטופלים
•    למרות ההשקעה הרבה, לעיתים הצלחת הטיפול מוגבלת ו/או מצריכה זמן רב; דבר שעלול לגרום לתחושת תסכול וחוסר אונים
•    התמודדות ממושכת ואינטנסיבית עם מקרים קשים יכולה להביא לעומס נפשי ושחיקה
•    בתחילת המסלול המקצועי - שכר ממוצע (אשר עולה משמעותית עם התמקצעות והפניה לשוק הפרטי)
 

 

מתענינים בלימודים באוניברסיטת תל אביב

אולי יעניין אותך גם

לייעוץ ולפרטים נוספים
ייעוץ אקדמי: ד"ר יעל זלץ
מזכירות התוכנית: רעות זיסמן
03-6409217 שלוחה 101
שעות: בתיאום מראש
עוזרת מנהלית בכירה: גלית אבן-חן אמר
03-6409217 שלוחה 102