תואר ראשון בתוכנית מצטיינים חד-חוגית בכימיה

תואר ראשון
3 שנות לימוד
חד-חוגי
0351 מסלול 0120

תואר ראשון בתוכנית מצטיינים חד-חוגית בכימיה: החומר ממנו עשויים חלומות


תעשיית הכימיה היא התעשייה הגדולה בעולם. בישראל התעשיות הכימיות מהוות 30% מהמשק, בתחומים מגוונים כמו ננו-טכנולוגיה, ננו-אלקטרוניקה, פארמה, ביו-טכנולוגיה, דפוס דיגיטלי ותלת-ממדי, חקלאות, אנרגיה, מזון, צבעים, פלסטיקה, רפואה, ביטחון – וזאת רשימה חלקית בלבד. האופי הבין-תחומי של המחקר והפיתוח (מו"פ) במרבית מהחברות בתחומים אלו מייצר בשנים האחרונות דרישה גדולה לעובדות ועובדים עם הכשרה אקדמאית שמעניקה "ארגז כלים" רחב במיוחד, יכולות גבוהות של לימוד עצמי וחשיבה יצירתית. בתוכנית ההצטיינות המחקרית בכימיה אפשר להתחיל לפתח את יכולות המחקר והפיתוח – כבר מהתואר הראשון.

 

למה אצלנו?


בית הספר לכימיה באוניברסיטת תל אביב הוא אחד מבתי הספר לכימיה הטובים בעולם מחוץ לארה"ב, כך על פי הקריטריון החשוב ביותר לכל חוג בכל אוניברסיטה: מספר הציטוטים בעיתונות המדעית. הסגל שלנו חושב מחוץ לקופסה, ומיישם ביצירתיות ובמקוריות מחקרים פורצי דרך.

 

מה אפשר לעשות עם זה?


מטרת תוכנית ההצטיינות לתואר ראשון מחקרי חד-חוגי בכימיה היא להכשיר אותך לתפקידי מפתח במחלקות המחקר והפיתוח של התעשיות המובילות בארץ ובעולם. אפשרות אחרת היא להמשיך אתנו לתארים מתקדמים – גם במסלול ישיר לדוקטורט.

 

איך אפשר ללמוד את זה?


התוכנית המחקרית היוקרתית שלנו מצריכה ציונים גבוהים במיוחד, עבודה קשה, התמדה ויכולת לימוד עצמית גבוהה – אך כמובן שלכל אורך הדרך יש ליווי צמוד שלנו.
המסלול המחקרי הוא מסלול הכשרה מאתגר שמיועד לסטודנטים עם נתוני קבלה גבוהים, רצון אמתי ללמוד והרבה מוטיבציה ויכולת התמדה. שלא כמו בתואר ראשון "רגיל" בכימיה, בתוכנית המיוחדת צריך לבצע שני פרויקטים מחקריים, להשתתף בקורסי בחירה כבר מהשנה השנייה וללמוד קורסים לתארים מתקדמים כבר בשנה השלישית. כל הסטודנטים והסטודנטיות נדרשים במהלך כל לימודיהם לעמוד בנתוני הסף המאפשרים להם בסיום התואר הראשון קבלה לדוקטורט ישיר.

דרישות אלו מאפשרות (לעומדים בתנאי הסף) התחלה של תוכנית מחקר עצמאית במסלול ישיר לדוקטורט עוד במהלך התואר הראשון.

 

התואר המוענק:

B.Sc כימיה תכנית מחקרית לתלמידים מצטיינים 

 

תוכניות שיכולות לעניין אותך

שילובים מעניינים ותוכניות מיוחדות

מספריית המקצועות

לימודי הכימיה הם בני 3 שנים ומטרתם להקנות רקע נרחב בכל ענפי הכימיה ולהציג בפניהם את ההיבטים השונים של המחקר בתחום, כמו גם את הכלים הדרושים לעיסוק בו.

 

תוכנית הלימודים כוללת לימודי יסוד במתמטיקה, פיזיקה ומחשבים לצד מקצועות הכימיה הבסיסיים – כימיה אנליטית, אורגנית, אנאורגנית, פיזיקלית, ביופיזית, חישובית, כימיה של חומרים וביוכימיה.

 

בשלב מאוחר יותר מוצעים קורסים מתקדמים בתחומי הכימיה השונים, והתלמידים והתלמידות יכולים לבחור מתוכם בהתאם לתחומי העניין שלהם. מלבד הלימודים העיוניים כוללת תוכנית הלימודים גם עבודה במעבדות, במסגרתה ניתן להתנסות באופן מעשי בשיטות העבודה והמחקר בתחום.

 

אפשרויות תעסוקה
  • עיסוק במחקר מדעי, פיתוח יישומים ובקרת איכות במוסדות אקדמיים, מכוני מחקר ותעשיות שונות ומגוונות (תרופות, כימיקלים, מזון, פלסטיקה, קוסמטיקה, טקסטיל, אלקטרוניקה, ביוטכנולוגיה, איכות הסביבה ועוד)
  • עבודה במסגרת מערכת הבטחון והתעשיות הצבאיות
  • עבודה במעבדות הזיהוי הפלילי של המשטרה ושירותי הבטחון
  • הוראה

מתענינים בלימודים באוניברסיטת תל אביב

אולי יעניין אותך גם

לייעוץ ולפרטים נוספים
יועץ אקדמי: פרופ' יורם זלצר
יועץ אקדמי: ד"ר רומן דובורבצקי
רכזת ניהולית: צילה רוט בלוך
03-6409283
ימי קבלה: בתיאום מראש
מזכירות סטודנטים: שרית ברטוב
03-6408761
ימי קבלה: בתיאום מראש