תואר ראשון בהנדסה מכנית

תואר ראשון
4 שנות לימוד
חד-חוגי
0542 מסלול 0000

 

תוכנית הלימודים המחודשת בהנדסה מכנית הותאמה לצרכי העידן המודרני,  תוך מתן גמישות בחירה אישית בנושאים רב-תחומיים רבים. תכנית הלימודים היא בת ארבע שנים:

  • בחמשת הסמסטרים הראשונים לומדים בעיקר מקצועות חובה הכוללים: מקצועות יסוד במכניקה, מתמטיקה, מחשבים, פיזיקה, כימיה, חומרים, חשמל ואלקטרוניקה
  • החל מהסמסטר החמישי בוחר הסטודנט בשני מסלולי התמחות לפחות, מתוך מגוון של שמונה מסלולי התמחות, הכוללים קורסים עם דגש ליישומים של קורסי הבסיס בתחומי ההנדסה השונים. בשנה האחרונה נדרש הסטודנט לבצע פרוייקט הנדסי. חלק מהפרוייקטים מתבצעים בקבוצות, לדוגמה, פרוייקט הרכב, כלי שיט אוטונומי או כלי טיס ללא טייס.

 


מבנים ומכניקה חישובית

מסלול מבנים ומכניקה חישובית מיועד להקנות ידע בסיסי בהתנהגות הסטטית והדינמית של מבנים ומערכות אלסטיות. היישומים בהנדסה מבוצעים באמצעות שיטות חישוביות במחשבים ספרתיים. מרבית היישום של מכניקת המוצקים והמבנים בהנדסה, נעשה כיום באמצעות שיטות חישוביות בתיכון וייצור מכני, מכניקת השבר, אופטימיזציה של מבנים, ביו מכניקה, ניתוח חומרים מרוכבים ועוד. ענף המכניקה החישובית הוא לפיכך תחום מרכזי במחקר, בחינוך ובתעשייה בארץ ובעולם כולו.

מסלול זה מיועד לסטודנטים הרואים את ההנדסה המכנית במובנה הרחב ורוצים הכשרה לעסוק במבנים  בהנדסות השונות כגון: תעופה וחלל, הנדסה ימית והנדסה אזרחית.

 

הנדסת סביבה

התעשייה לגווניה השונים כמו גם האנרגיה המופקת מדלקים, מאפשרים את רמת החיים אליה אנו מורגלים, אך גם אחראים למפגעים סביבתיים המאיימים על איכות החיים ויותר מכך על בריאות האוכלוסייה. על מנת למנוע או לפחות לצמצם מפגעים אלה, נעשה כיום מאמץ עולמי למחזור והשבה של פסולת ושפכים, טיהור וניקוי אתרים מזוהמים, ומעבר לשימוש בחומרי גלם וייצור ומוצרים "ירוקים". כמו כן, קיימת מגמה למעבר לשימוש במקורות אנרגיה מתחדשים (שמש, רוח וכו') יחד עם תכנון אופטימלי וחכם של מערכות כוח ואנרגיה. בנוסף, השלטונות, דעת הקהל וכוחות השוק מחייבים את התעשייה בכללה לעמוד בדרישות ובתקנים הולכים ומחמירים. על כן הולך וגובר הביקוש מצד מעסיקים בתעשייה ובמשרדים ממשלתיים לאנשים עם רקע טכנולוגי-הנדסי בנושאי איכות הסביבה, שיוכלו לתת מענה לבעיות אלה. הקורסים במסלול נועדו להקנות לסטודנט ידע בנושאים רלוונטיים בתחום חשוב ומתפתח זה.

 

מערכות זרימה ותכנון תרמי

מסלול  מערכות זרימה ותיכון תרמי עוסק בהעמקת ידע בסיסי ויישומי במערכות של זרימה ומעבר חום בגזים ונוזלים  עם דגשים על כלי תיכון של מערכות תרמיות ממוזערות ויישומי זרימה. קורסי ההתמחות מעניקים ידע עמוק ונרחב בנושאי זרימה  בהקשר הסביבתי של מערכת הים התיכון, זרימה בתווך נקבובי בקרקעות, ובהקשר ההנדסי שח מערכות הספקת הגז והנפט. מזעור מערכות אלקטרוניות מחייב תהליכים משולבים של תיכון פונקציונאלי ותרמי בתעשיות ההדפסה הדיגיטלית והדפסה בתלת מימד, תהליכים בתעשייה של מוליכים למחצה, אנרגיה והתעשייה הרפואית.

 

מכאטרוניקה/מערכות אוטונומיות

הרובוטיקה, ובמובן רחב יותר המכטרוניקה, עוסקת בהפעלה אינטליגנטית, מבוססת מחשב, של התקנים ומערכות מכניות, תוך שימוש בחיישנים ומפעילים. מערכות מכטרוניות ורובוטים מיושמים בתעשייה, בהנדסה רפואית, ובהנדסה אווירונאוטית, באמצעי לחימה, בהנדסת רכב, בחקלאות, בבנייה, בחקר ובנייה במצולות ים ובחלל, ובשימושים בינתיים. הידע הנדרש בתחום מקיף נושאים מתחומים רבים כולל: מכניקה, בקרה, אינטליגנציה מלאכותית, מחשבים ואלקטרוניקה. קורסי המסלול מקנים את המבוא הנדרש ממהנדס השותף בצוות תכנון מערכות מכטרוניות ורובוטיות. בתחום הבקרה מקנה המסלול את הידע המתמטי וההבנה הפיזיקלית הדרושים לתכנון בקרה במערכות מכניות ותהליכיות, ואילו בתחום המערכות האוטונומיות מושם דגש על לימוד שיטות מתקדמות של אינטליגנציה מלאכותית שפותחו בהשראה ממערכות ביולוגיות.

 

מערכות ממוזערות וחומרים

הנדסה מודרנית היא בין-תחומית במהותה. לאור התפתחות מתמשכת בטכנולוגיות מתקדמות ובמורכבות של מערכות הנדסיות, הבטים בין-תחומיים הנדסיים נהיו בעלי חשיבות עליונה. הצורך לזהות מנגנוני הכשל, ולחזות ביצועים במערכות אלקטרו-אופטו-מכניות מורכבות, מערכות חלל, ציוד אלקטרו-אופטי מתוחכם, מיכשור רפואי או מערכות אלקטרו-מכניות זעירות (MEMS), מעמידה דרישות חדשות ליכולות של מהנדס מכונות. בוגרי הנדסה מכנית, בהמשך הדרך המקצועית שלהם בתעשייה ובמחקר, נחשפים לעבודה בתחומים שמשיקים להנדסה מכנית כגון, הנדסת חשמל או הנדסת מערכות. המסלול מערכות ממוזערות וחומרים מיועד לתת מענה לביקוש הולך וגובר ללימודים בין-תחומיים בכלל, שמקורו בעיקר בתחום טכנולוגיות מתקדמות, ולהרחיב את בסיס הידע בתחום של מערכות זעירות וחומרים בפרט. תלמידים במסלול זה חייבים ב-4 קורסי חובה כולל קורס "מבוא למערכות זעירות" ומעבדה בחומרים הנדסיים.

 

אווירונאוטיקה וחלל

מסלול אוורונאוטיקה וחלל מיועד להקנות ידע וכלים לחישוב הכוחות האווירודינמיים הפועלים על מטוסים, התגובה הדינמית של כלי טייס וההתנהגות של גופים בחלל. כמו כן, ילמד הסטודנט את עקרונות התכנון של מבנים אווירונאוטיים ומבני חלל. טכניקות מתקדמות אלה נהוגות גם בתחומים אחרים, כגון: ארכיטקטורה ימית, תעשיית המכונות ומבני תעשייה דקי דופן.

 

תכן מכני ותכנון בעזרת מחשב (תיב"מ)

התכן ההנדסי מהווה שלב חשוב ומכריע בתהליך פיתוח וייצור מערכות. השפעתו על מחזור החיים של המוצר בהקשרים הנוגעים לייצור, תחזוקה ומחיר, היא רבה וחשובה. חלק נכבד מתהליך התכן נתמך ע"י שיטות וכלי מחשוב מסוגים שונים. במסלול תכן מכני ותיב"מ לומד הסטודנט מגוון רחב ומעניין של נושאי לימוד בתחום החומרים, מערכות מכניות ושיטות תכן מתקדמות ומגוון נושאים בסיסיים המאפשרים לפתח כלי מחשוב לתמיכה בעבודה הנדסית.

 

מערכות אנרגיה

האנרגיה המופקת מדלקים, כמו גם התעשייה לגווניה השונים, מאפשרים את רמת החיים אליה אנו מורגלים, אך גם אחראים למפגעים סביבתיים המאיימים על איכות החיים ויותר מכך על בריאות האוכלוסייה. על מנת למנוע או לפחות לצמצם מפגעים אלה, נעשה כיום מאמץ עולמי לעבור לשימוש במקורות אנרגיה מתחדשים (שמש, רוח וכו'), יחד עם תכנון אופטימלי וחכם של מערכות כוח ואנרגיה. בנוסף, השלטונות, דעת הקהל וכוחות השוק מחייבים את התעשייה בכללה לעמוד בדרישות ובתקנים הולכים ומחמירים. על כן גובר הביקוש מצד מעסיקים בתעשייה ובמשרדים ממשלתיים לאנשים עם רקע טכנולוגי-הנדסי בנושאי איכות הסביבה, שיוכלו לתת מענה לבעיות אלה. הקורסים במסלול נועדו להקנות לסטודנט ידע בנושאים רלוונטיים בתחום חשוב ומתפתח זה.

 

בכל התחומים שלעיל ניתן לבקש ללמוד בהנדסה מכנית עם הקבץ במדעי הרוח. הבקשה תאושר למועמדים בעלי הנתונים הגבוהים ביותר מקרב המתקבלים להנדסה מכנית. המעוניינים מתבקשים למלא טופס 32

מתענינים בלימודים באוניברסיטת תל אביב

לייעוץ ולפרטים נוספים
ייעוץ אקדמי לענייני לימוד: פרופ' אלכס ליברזון
מזכירות סטודנטים: עליזה סוחוניצקי אלימלך
03-6409419