תואר ראשון בהנדסה מכנית

תואר ראשון
4 שנות לימוד
חד-חוגי
0542 מסלול 0000

תואר ראשון בהנדסה מכנית: דאוס אקס מכינה


לא ברור לך למה אנחנו מחפשים חומרים חדשים בטבע במקום ליצור אותם בעצמנו? אי פעם חשבת למה לא לבנות מכונה שתדע להנדס מכונות אחרות לפי פקודה? אם התהיות האלה עוברות לך בראש – מקומך איתנו בבית הספר להנדסה מכנית. 
בהנדסה מכנית משלבים מדע ויצירתיות יחד עם כלים אנליטיים וחישוביים, כדי להפוך רעיונות למציאות. אנחנו עוסקים.ות בכל דבר שזז! החל מחלקי מבנים וכלים נעים עד למבנה ואיברי גוף האדם. התואר שלנו יעניק לך הבנה של הפעולה המכנית -  על הרכבת חלקים, התנהגות המבנה והחומר, אינטראקציות ומעבר אנרגיה עם ובתוך תווך אויר ונוזל.
החל מזרועות רובוטים, כלי טייס ולוויינים, ועד פרוטזות מכניות רפואיות – אנחנו נעזור להבין, ללמוד ולתכנן כל דבר בתנועה. 
זה הרגע שלך להזניק את האנושות קדימה, לשכלל את המכשור שיש לנו ולבנות את המכונה האולטימטיבית – שנשמעת היום כמו מדע בדיוני. זה הזמן שלך להעביר את העולם לאנרגיה ירוקה, להציל חיים ולהצעיד את המכונות שלנו למאה ה-21. העולם בונה עליך.

 

למה אצלנו?


כי בבית הספר להנדסה מכנית יש את המעבדות המשוכללות ביותר בארץ למחשוב, לרובוטיקה, למכטרוניקה, למכניקת מוצקים, לחומרים, לזרימה ומעבר חום, להדמיית זרימה ממוחשבת, לתכנון תרמי של ציוד אלקטרוני, לגרפיקה ממוחשבת ולתכנון בעזרת מחשב (יב"מ). כי אוניברסיטת תל אביב בין האוניברסיטאות החדשניות בעולם. כן, אוניברסיטת תל אביב נמצאת בעשירייה הראשונה של האוניברסיטאות במספר הסטודנטים שפנו ליזמות: 250 בוגרים ובוגרות באוניברסיטת תל אביב לתואר ראשון הקימו 204 חברות, שגייסו כמעט 2 מיליארד דולר (יותר מייל וקולומביה). וסתם ככה כי תל אביב זכתה בתואר העיר החדשנית בעולם ופה נמצא עמק הסיליקון של ישראל.

 

מה אפשר לעשות עם זה?


לעבוד במחקר ופיתוח, בתכנון, בייצור ובניהול הנדסי ואחזקה של מכונות כמובן. אנחנו נכשיר אותך לתכנן, לתפעל ולבקר כל מכונה מכל תחום: אווירונאוטיקה, אוקיינוגרפיה, הנדסה אזרחית, הנדסת חומרים, הנדסת סביבה, הנדסת תעשייה, הנדסת מערכות, מכטרוניקה ורובוטיקה, זיווד אלקטרוני ואופטומכניקה, הנדסת מחשבים והנדסה רפואית. 

 

איך אפשר ללמוד את זה?


בחמשת הסמסטרים הראשונים יש בעיקר קורסים חובה כמו מקצועות יסוד במכניקה, מתמטיקה, מחשבים, פיזיקה, כימיה, חומרים, חשמל ואלקטרוניקה. החל מהסמסטר החמישי אפשר לבחור בשני מסלולי התמחות שהכי מעניינים אותך מתוך שמונה מסלולים: מבנים ומכניקה חישובית, הנדסת סביבה, מערכות זרימה ותיכון תרמי, מכאטרוניקה ומערכות אוטונומיות, מערכות ממוזערות וחומרים, אווירונאוטיקה וחלל, תכנון מכני ותכנון בעזרת מחשב (תיב"מ) ומערכות אנרגיה. ובשנה הרביעית והאחרונה לתואר נבקש ממך לתכנן ולבצע פרויקט הנדסי משלך. זה החלק המגניב שבו צריך לבנות מסוק ללא טייס.

 

התואר המוענק:

B.Sc בהנדסה מכנית

 

תוכניות שיכולות לעניין אותך

שילובים מעניינים ותוכניות מיוחדות

מספריית המקצועות

לימודי הנדסת מכונות הם בני 4 שנים ומטרתם להקנות ידע והבנה הדרושים לעיסוק בתחום ולהכשירם לעבודה במגוון רחב של תפקידים.

תוכנית הלימודים כוללת קורסי יסוד במתמטיקה, פיזיקה, כימיה ומחשבים, וכן במדעי ההנדסה הבסיסיים (מכניקה, חשמל ואלקטרוניקה, תרמודינמיקה, בקרה, הנעה, חומרים). בשלב מאוחר יותר בוחרים התלמידים והתלמידות במסלולי התמחות על פי נטיותיהם ותחומי התעניינותם ולומדים קורסים מתקדמים בתחומים אלה. דגש רב מושם על יישומי מחשב, הן בהקשר של המחשב ככלי עזר בעבודה ההנדסית (לצורך פתרון בעיות, תכנון וייצור), והן בהקשר של הפעלה, בקרה ותחזוקה מבוססת מחשב של התקנים ומערכות מכניים ואלקטרוניים.

 

מלבד הלימודים העיוניים כוללת תוכנית הלימודים גם מעבדות וקורסים מעשיים באמצעותם מודגמים היישומים של החומר הנלמד והתלמידים מתנסים בפתרון בעיות הנדסיות בפועל. השלב האחרון של הלימודים מוקדש להכנת פרוייקט גמר שמטרתו לתכנן ולפתח מערכת או מתקן או לחקור ולפתור בעיה הנדסית. באמצעות פרוייקט זה מיישמים התלמידים באופן מעשי את הידע שרכשו.

 

מהות המקצוע - למה ללמוד הנדסת מכונות?

מהנדס ומהנדסת מכונות יכולים לעסוק במגוון תחומים:

 • תכנון מערכות מכניות לשימושים שונים – מנועים, רובוטים, כלי רכב, שייט וטייס,  מכונות ייצור בתעשיה, מערכות להפקת ולניצול אנרגיה, מערכות מיזוג אויר ומוצרי צריכה
 • פיתוח שיטות לבקרה ואוטומציה של מתקנים, מערכות ותהליכי ייצור
 • עיסוק בתחומים של איכות הסביבה –  פיתוח שיטות להפקת אנרגיה חליפית ממקורות שונים ומתן פתרונות למניעת מפגעים סביבתיים או צמצומם
 • עיסוק בתחום הביומכניקה – חקר של תהליכים ביולוגיים באמצעים הנדסיים ופיתוח מכשירים רפואיים לצרכי אבחון וטיפול
 • פיתוח תוכנות הנדסיות
 • פיקוח על ההפעלה, התחזוקה והתיקון של מכונות וציוד (מערכות מיזוג אויר, חשמל, אזעקה, מעליות וכו') במפעלים ומוסדות גדולים
 • שיווק ומכירות של ציוד ומכונות מסוגים שונים

 

עם צבירת וותק ונסיון ניתן להתקדם לתפקיד של ניהול פרוייקטים, במסגרתו מוביל מהנדס המכונות צוות האחראי על תכנון מוצר חדש או שיפור מוצר קיים, ועוסק בפיקוח ותיאום בין הפעילויות השונות. במסגרת עבודתו מהנדס המכונות עשוי לשתף פעולה עם מהנדסים מתחומים שונים, טכנאים, עובדי ייצור, שרטטים ומעצבים, וכן עם לקוחות – במידה והוא עוסק בייעוץ או בשיווק.

 

מקומות עבודה

ניתן להשתלב בעבודה במפעלים תעשייתיים, חברות היי-טק ותעשיות בטחוניות העוסקים במגוון תחומים – חשמל, אלקטרוניקה, אלקטרואופטיקה, כימיה, תעופה, רכב, מיזוג אויר, ביו-רפואה, איכות הסביבה ומוצרי צריכה. כמו כן, מועסקים מהנדסי מכונות במתקנים המפיקים אנרגיה כמו תחנות כח וכורים גרעיניים, במוסדות ממשלתיים ומכוני מחקר, וכן בכל מוסד גדול שבו מערכות מכניות מורכבות המצריכות טיפול ותחזוקה שוטפים. ניתן לעבוד גם במשרדים פרטיים לייעוץ הנדסי.

 

הכישורים הנדרשים
 • חשיבה לוגית-אנליטית
 • חשיבה יצירתית
 • ראיה מערכתית
 • תשומת לב לפרטים

 

יתרונות וחסרונות של המקצוע

 • תחומי עיסוק רבים ומגוונים, ניתן להתקדם ולהתפתח לכיוונים שונים
 • תחושת אתגר ועניין כתוצאה משימוש בטכנולוגיות חדשניות ומתוחכמות

 

מקצועות לימוד קשורים באוניברסיטה

הנדסת חשמל ואלקטרוניקה, הנדסת חומרים, הנדסת הסביבה, הנדסת אוירונאוטיקה, הנדסה ביו-רפואית, הנדסה גרעינית, הנדסה אזרחית, הנדסה חקלאית, הנדסה כימית.

 

מתענינים בלימודים באוניברסיטת תל אביב

אולי יעניין אותך גם

לייעוץ ולפרטים נוספים
ייעוץ אקדמי לענייני לימוד: פרופ' אלכס ליברזון
מזכירות סטודנטים: עליזה סוחוניצקי אלימלך
03-6409419