תואר ראשון בלימודי מוזיקה

תואר ראשון
4 שנות לימוד
חד חוגי/דו חוגי
0842

תואר ראשון בלימודי מוזיקה: מחיאות כפיים סוערות


האם אי פעם האזנת לאפאסיונטה של בטהובן ומצאת את עצמך עם הידיים על הפסנתר? האם אי פעם חשבת מהבעצם עושים בניצוח? אם כן, מקומך איתנו בבית הספר למוזיקה. תפקידנו להכשיר את דור העתיד של מוזיקאים בישראל, בכל התחומים: נגינה, שירה, ניצוח, קומפוזיציה ומחקר עיוני במוזיקולוגיה. זאת ההזדמנות שלך לשמוע, להבין, לנשום, ליצור ולחיות מוזיקה.

 

למה דווקא אצלנו?


בית הספר למוזיקה ע"ש בוכמן-מהטה הוא פרי שיתוף פעולה ייחודי בין אוניברסיטת תל אביב והתזמורת הפילהרמונית הישראלית. מאז שנת 2005 בית הספר הוא שילוב של האקדמיה הישראלית למוזיקה, בתוספת החוג למוזיקולוגיה של אוניברסיטת תל אביב ותוכנית ההכשרה התזמורתית של התזמורת הפילהרמונית הישראלית. בקיצור: אצלנו יש את הסגל המוביל בתחום המוזיקה, רובו נגנים ראשיים של הפילהרמונית ומוזיקאים בעלי מוניטין בינלאומי. כמו שהשם מרמז, את בית הספר מלווה מאסטרו זובין מהטה מהיום הראשון. אצלנו, יש לך הזדמנות להתנסות מקצועית ולקידום אמנותי, עבודה צמודה עם הנגנים הראשיים של הפילהרמונית, סיורי קונצרטים בחו"ל וקבלת מלגת לימודים . מה עוד? בביה"ס גופי ביצוע שונים, תזמורת סימפונית, מקהלה אורטורית, מקהלה קאמרית, אנסמבל אופרה, אנסמבל למוזיקה עכשווית וכ-50 הרכבים קאמריים. 

 

מה אפשר לעשות עם זה?


נו, זה קל: פה מכשירים את דור העתיד של נגנים בכלי תזמורת. ספציפית את העתודה של התזמורת הפילהרמונית ושל שאר התזמורות בישראל. אז בתשובה לשאלה שלך: אפשר להצטרף לתזמורת הפילהרמונית הישראלית!
אבל למה לעצור שם? הסטודנטים והסטודנטיות שלנו לוקחים חלק מרכזי כנגנים, כמנצחים וכמלחינים בכל הקונצרטים והפסטיבלים החשובים בארץ ובחו"ל. הבוגרים והבוגרות משתלבים במשרות תחרותיות במגוון רחב של בתי ספר למוזיקה, מוסדות תרבות ומובילים פרויקטים יצירתיים בארץ ובחו"ל.

 

איך אפשר ללמוד את זה?


אפשר ללמוד לתואר בוגר.ת אוניברסיטה במוזיקה (B.Mus), מסלול מורחב (חד-חוגי) באחת משלוש המגמות שלנו: ביצוע מוזיקלי, קומפוזיציה או ניצוח תזמורת וניצוח מקהלה. אפשרות אחרת היא ללמוד לתואר בוגר.ת אוניברסיטה (B.A) במסגרת המגמה למוזיקולוגיה, במסלול חד-חוגי או במסלול דו מגמתי עם מגמה מעשית בביה"ס ואפשר תמיד ללמוד לתואר בוגר.ת במוזיקה (B.Mus), במסלול חד-חוגי באחת מהמגמות שלנו, במקביל לחוג נוסף באוניברסיטה (אחרי או תוך כדי).

 

התואר המוענק:


B.Mus במוזיקה (במגמה לביצוע מוזיקלי)
B.A במוזיקה 

תוכניות שיכולות לעניין אותך

שילובים מעניינים ותוכניות מיוחדות

מספריית המקצועות

לימודי המוזיקולוגיה הם בני 3 שנים ומטרתם לערוך לתלמידים היכרות עם תקופות, תהליכים וסגנונות במוזיקה ולהקנות להם את הכלים הנחוצים להבנה וניתוח של יצירות מוסיקליות על מכלול משמעויותיהן.

 

תוכנית הלימודים עוסקת בשני נושאים עיקריים:
  • המבנים והמרכיבים המרכזיים של המוזיקה: כולל שיעורים מעשיים בפיתוח שמיעה, הרמוניה וקריאת תווים ופרטיטורות.
  • תולדות המוזיקה מימי הביניים ועד ימינו: הסגנונות המוסיקליים השונים והקשריהם ההיסטוריים, החברתיים, האתניים והתרבותיים, תולדות חייהם וניתוח יצירותיהם של מלחינים מרכזיים, תולדות הביצוע, התזמור והתפתחות הכלים המוסיקליים.

 

הלימודים מתמקדים במוזיקה מערבית אך כוללים התייחסות גם לסוגי מוזיקה נוספים – מזרחית, אתנית, פופולרית ואלקטרונית, ונקודות ההשקה ביניהם.

 

קורסים נוספים עוסקים באתנומוסיקולוגיה (חקר של מסורות מוזיקליות עממיות), עם דגש על מוזיקה של עדות ישראל, וביחס שבין תחום המוזיקה לתחומי ידע אחרים (ספרות, אמנות פלסטית, היסטוריה, סוציולוגיה, פסיכולוגיה, בלשנות ועוד). כמו כן, על מנת לעמוד על הקשר שבין החקר התיאורטי של המוזיקה לבין היבטיה המעשיים ניתן להשתתף לצד הלימודים העיוניים גם בסדנאות ביצוע קוליות וכליות.

 

לימודי המוזיקולוגיה מחייבים ידע מוקדם בקריאת תווים ובנגינה.

 

אפשרויות תעסוקה
  • עריכת תכניות מוזיקליות ברדיו
  • ביקורת מוזיקה
  • הוראה בבתי ספר
  • הדרכה במסגרות בלתי פורמליות

מתענינים בלימודים באוניברסיטת תל אביב

אולי יעניין אותך גם

לייעוץ ולפרטים נוספים
ייעוץ אקדמי: עדי רוזנקרנץ
03-6408415
ימי קבלה: בתיאום מראש
ביה"ס למוזיקה, חדר 37
מזכירת ביה"ס למוזיקה: מירב רבניאן
03-6408415
ימי קבלה: בתיאום מראש
ביה"ס למוזיקה, חדר 37