תכנית מצטיינים חד-חוגית בכימיה לתואר ראשון

תכנית מצטיינים חד-חוגית בכימיה לתואר ראשון

מסלול מחקרי למצטיינים
משוייך ל:
  • אודות
  • איך מתקבלים?
  • לוח זמנים
  • מבנה התכנית
  • תעסוקה
כרטיס ביקור
שנות לימוד: 3
מתכונת לימודים: חד חוגי
פתוח לרישום:
תואר ראשון בכימיה למצטיינים (0351)

 

התואר המוענק:

B.Sc כימיה תכנית מחקרית לתלמידים מצטיינים 

תכנית מצטיינים חד-חוגית בכימיה
תכנית מצטיינים חד-חוגית בכימיה

כימיה – מהכנת תרופות חדשות ועד הכימיה שבתוך הטלוויזיה והסמארטפון שלכם

 

תעשיית הכימיה היא התעשייה הגדולה ביותר בעולם. בישראל לבדה מהווה תעשייה  זו כמעט 30% מהיקף התעשייה הכולל. במשק הישראלי פועלות מאות חברות המפתחות ומייצרות מוצרים כימיים שונים בתחומים כמו ננוטכנולוגיה, ננואלקטרוניקה, פארמה, ביוטכנולוגיה, דפוס דיגיטלי ותלת-ממדי, חקלאות,  איכות הסביבה, אנרגיה ירוקה, תעשיית המזון, תעשיית הצבעים והפלסטיקה, דיאגנוסטיקה רפואית, סוללות ותאי דלק.  כמו כן, חלק לא מבוטל מהפיתוח הכימי בישראל מבוצע במסגרת התעשיות הבטחוניות בחברות כדוגמת, תע"ש, התעשייה האוירית, רפאל, אלביט ואל-אופ. 

האופי הבין-תחומי של המחקר והפיתוח (מו"פ) במרבית מהחברות הללו מייצר בשנים האחרונות צורך הולך וגובר בתפקידי מו"פ ברמה של תואר שלישי (דוקטורט) עם אופי בין-תחומי מחקרי מובהק. איוש תפקידים אלו דורש בוגרי הכשרה אקדמאית עם "ארגז כלים" רחב  במיוחד ויכולות גבוהות של לימוד עצמי של תחומי מחקר חדשים ומגוונים תוך יכולת לחשוב בהם "אחרת" ליישם בהם מחקרים פורצי דרך.

הכשרת חוקרים כאלו יכולה להתרחש רק במוסד אקדמי עם מוניטין מחקרי בינלאומי כדוגמת בית הספר לכימיה באוניברסיטת תל אביב שדורג באחרונה כאחד מבתי הספר הטובים לכימיה מחוץ לארה"ב, על פי הקריטריון המחקרי החשוב של מספר ציטוטים לחוקר בעיתונות המדעית, מדד המצביע על חשיבות ומקוריות המחקר המתבצע בבית הספר לכימיה.

 

מסלול המצטיינים החד חוגי לתואר ראשון בכימיה מהווה את השלב הראשון בהכשרה של כח האדם הנדרש לאיוש תפקידי המו"פ שהוזכרו למעלה. מטרת המסלול היא להכשיר סטודנטים מצטיינים במיוחד עם רקע התחלתי מלימודי התיכון בפיסיקה וכימיה בתכנית הכשרה ייחודית ששמה דגש כבר במהלך התואר הראשון על פיתוח יכולות המחקר של הסטודנטים. 

פגשו את המרצים שלנו

 

תכנית הלימודים מתבססת על תכנית הלימודים החד-חוגית בכימיה, תוך הרחבה והעמקה של היבטים מחקריים בתחום. התלמידים בתכנית נדרשים לבצע במהלך לימודיהם  שני פרויקטי מחקר בקבוצות שונות בבית הספר לכימיה, ובשונה משאר תלמידי הכימיה הם נדרשים  להשתתף בקורסי בחירה כבר בשנת הלימודים השנייה, ובקורסים לתארים מתקדמים בשנת הלימודים השלישית. מתוך שני פרויקטי המחקר, הפרויקט המתבצע בשנה השלישית יכול להוות שלב התחלתי של לימודי דוקטורט במסלול ישיר.

 

המסלול המחקרי הוא מסלול הכשרה קשה שמיועד לסטודנטים עם נתוני קבלה גבוהים, רצון אמיתי ללמוד והרבה מוטיבציה ויכולת התמדה. כפי שיוסבר בהמשך התלמידים נדרשים במהלך כל לימודיהם לעמוד בנתוני הסף המאפשרים להם בסיום התואר הראשון קבלה לדוקטורט ישיר עם סיום המסלול.

המתקבלים למסלול זכאים למלגות הצטיינות. מיצוי מלא של מסלול הכשרה זה מתאפשר על ידי שילוב הסטודנטים במסלול, במהלך חדשי הקיץ בין שנות הלימוד, בפרויקטי מחקר המתבצעים במעבדות בית הספר לכימיה.  תלמידים שייבחרו לעשות זאת יקבלו מלגות על מנת שיוכלו להקדיש את כל זמנם לעבודת המחקר.

הסטודנטים במסלול מקבלים ליווי אישי מרכזי המסלול במהלך כל התואר.

 

enlightened ההשתתפות בתכנית תצוין בגיליון הציונים של התלמידים ובתעודת התואר בוגר.

 

מלגות

 לבדיקת זכאות למענק הצטיינות»

 

בנוסף למענק ההצטיינות של האוניברסיטה לתלמידים חדשים, בית הספר לכימיה יעניק מלגות שכר לימוד לתלמידי המסלול המחקרי:

  • לתלמידי המסלול בעלי ציון התאמה של 710 ומעלה (ללא תוספת בונוס של 10 נקודות), תינתן בשנה א' מלגת שכר לימוד בסך 6,000 ₪ מביה"ס לכימיה בנוסף ל-מלגת ההצטיינות האוניברסיטאית בסך 5,000 ₪.

  • לתלמידי המסלול בעלי ציון התאמה של 700 ומעלה (ללא תוספת בונוס של 10 נקודות), תינתן בשנה א' מלגת שכר לימוד בסך 11,000 ₪ מביה"ס לכימיה.

  • לתלמידי  המסלול בעלי ציון התאמה של 680 ומעלה (ללא תוספת בונוס של 10 נקודות), תינתן בשנה א' מלגת שכר לימוד בסך 10,000 ₪ מביה"ס לכימיה

  • לתלמידי המסלול בשנים ב' וג' תינתנה מלגות שכר לימוד בסך 4,000 ₪ בכל שנה.

 

לפרטים נוספים בנושא מלגות

עמוד הפייסבוק של ביה"ס לכימיה 

לייעוץ ולפרטים נוספים

פרופ' יורם זלצר
ד"ר רומן דוברובצקי
רכזת ניהולית: צילה רוט בלוך
03-6409283
מזכירות סטודנטים: שרית ברטוב
03-6408761
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>