מדע והנדסה של חומרים תואר ראשון

מדע והנדסה של חומרים תואר ראשון

הכשרה המקנה לבוגרים תעודת מהנדס חומרים
משוייך ל:
  • אודות
  • איך מתקבלים?
  • לוח זמנים
  • מבנה התכנית
  • בחינות סיווג במתמטיקה/פיזיקה
  • שנה מתקדמת ונוהל פטורים
כרטיס ביקור
שנות לימוד: 4
מתכונת לימודים: חד חוגי
סגור לרישום:
תואר ראשון במדע והנדסה של חומרים (0581)

 

התואר המוענק:

B.Sc  במדע והנדסה של חומרים

 

ממה עשוי...הכל?

חומרים מסוגים שונים נמצאים סביבנו בכל רגע. הם שונים, מורכבים ובעלי מאפיינים שונים. המשותף למנוע של רכב, גוף של מטוס, אפוד מגן, או שבב אלקטרוני, הוא שכל אלה עשויים מחומרים, אם כי מאוד שונים במהותם.  במה החומרים האלה נבדלים זה מזה ומדוע? 

 

אם התשובה לשאלה זו מרתקת אותך, וגם מרכיבי החומרים מעניינים אותך, אנו מזמינים אותך ללימודי הנדסת חומרים - מדע והנדסה של חומרים באוניברסיטת תל אביב. מהנדסי חומרים לומדים על קשרי הגומלין המורכבים בין שיטת יצור החומרים ומבניהם המתקבלים כתוצאה מכך לבין התכונות הנגזרות והשימושים האפשריים בהתאם.

 

לאחר ארבע שנים מוצלחות של הפעלת התכנית לתואר ראשון כפול במדע והנדסה של חומרים ובכימיה, שהפכה מיד עם השקתה לגדולה מסוגה בישראל, ולאור פניות רבות מצד מועמדים – אנו משיקים כעת תכנית תואר ראשון יחיד במדע והנדסה של חומרים. תכנית זו כוללת את כל התכנים ההנדסיים של תכנית התואר הכפול, אך מטבע הדברים פחות קורסי כימיה. התכנית מיועדת לסטודנטים שמבקשים להיות מהנדסי חומרים, ללא העמקה בכימיה. משך תקופת הלימודים לתואר יחיד הוא ארבע שנים (8 סמסטרים), כמקובל בתכניות תואר ראשון בהנדסה, וכך גם כמות שעות הלימוד ונקודות הזכות לתואר.

 

התכנית תקנה לסטודנטים בסיס ידע מדעי-הנדסי מוצק להבנה של הקשר בין שיטות ההכנה, המבנה, התכונות והיישומים של חומרים.

 

בדרך לפריצת הדרך הבאה

בעיות הקשורות לחומרים ואיכותם הן אלה שמעכבות ברוב המקרים פריצות דרך מדעיות וטכנולוגיות.  שיפור נצילות מנוע סילון, למשל, מצריך טמפרטורות עבודה גבוהות יותר, וזה דורש פיתוח חומרים עמידים בטמפרטורות גבוהות אלה. בנוסף לכך, על חלקי טורבינה המסתובבת במהירות גבוהה מופעלים מאמצים מכניים גבוהים מאוד, וזה מצריך גם עמידות משופרת בעומסים מסוגים שונים. מזעור השבבים האלקטרוניים מאפשר צפיפות גבוהה של מידע, מהירויות עבודה גבוהות יותר, חסכון בצריכת אנרגיה, ובסופו של דבר גם הוזלת המוצר לצרכן. רכיבי השבבים המודרניים כיום הינם בגודל ננומטרי (קטן מעובי השערה) וכולנו מודעים למהפכת הננוטכנולוגיה שהתרחשה עלינו לטובה בעשורים האחרונים כתוצאה מכך. אך התברר, שתכונות של חומרים בסקלה כה קטנה שונות מאוד מתכונות אותם החומרים כאשר הם בגודל מיקרוסקופי אליו הורגלנו עד לא מזמן.

 

חלק ניכר ממהנדסי חומרים עוסקים כיום במחקר ופיתוח ננו-חומרים וננוטכנולוגיות. כמובן, אלא רק שתי דוגמאות מתוך מגוון אינסופי של תפקידי מהנדסי חומרים מודרניים בתעשיות עתירות ידע (היי-טק) ותעשיות מסורתיות יותר, הכוללות תוכן, אפיון, וחקר כשל בחומרים מתכתיים, קרמיים, פולימרים, מרוכבים, ביו-חומרים ומוליכים למחצה. 

 

מעבדות הוראה ומחקר

תכנית הלימודים כוללת מגוון קורסי מעבדות בפקולטה להנדסה ובמרכז וולפסון לחקר חומרים. כמו כן, בשנת הלימודים האחרונה יבצעו הסטודנטים פרויקט גמר, באוניברסיטה או בתעשייה. מעבדות ההוראה והמחקר המתקדמות והמגוונות באוניברסיטת תל-אביב (ובמחלקה למדע והנדסה של חומרים בפרט) מאובזרות במכשור משוכלל וחדשני לביצוע מחקרים פורצי דרך.

 

מטרת התכנית

להכשיר מהנדסים וחוקרים לעתיד בעלי יסודות טובים במדע וטכנולוגיה, הנדרשים בסביבה ההנדסית המודרנית.

 

אפשרויות תעסוקה לבוגרים

בוגרי התכנית יוכלו להשתלב בטכנולוגיה עילית (hi-tech), חברות הזנק, תעשיות ביטחוניות, תעשייה כבדה, חברות תרופות, יצרניות שתלים, אנרגיה, חקלאות, וכו'. תפקידים רלבנטיים כוללים תכנון, מחקר, פיתוח, ייצור, בקרת איכות, תחזוקה, חקר כשל, ניהול טכנולוגי, והוראה.

 

מלגות

לבדיקת זכאות למענק הצטיינות »

לייעוץ ולפרטים נוספים

ייעוץ אקדמי לענייני לימודים: פרופ' עמית כהן
מזכירת סטודנטים: לימור גנץ בן משה
036407037
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>