תואר ראשון בפיזיותרפיה

תואר ראשון
4 שנות לימוד
חד-חוגי
0164 0000

תואר ראשון בפיזיותרפיה: לעמוד על הרגליים


אי פעם הושטת יד לזולת? אם כן, יכול להיות שפיזיותרפיה היא הייעוד שלך בחיים. פיזיותרפיה היא מקצוע קליני של אהבת האדם ועזרה לאדם. אנחנו שמנו לעצמנו למטרה לעזור לכל שכבות האוכלוסייה ולכל הגילאים – מספורט מקצועי ועד ילדות וילדים. הכול במטרה לשקם, להעמיד על הרגליים ולחזור לחיים. אחרי ארבע שנות לימודים לתואר הראשון, גם לך יהיה רישיון של משרד הבריאות. ועם הרישיון הזה אפשר לעסוק בפיזיותרפיה בארץ ובעולם.

 

למה אצלנו?


כי אנחנו החוג הוותיק והמנוסה ביותר בארץ, עם סגל מחקרי ומקצועי שמוכר ברחבי העולם, וכי אצלנו יש לימודים בבתי החולים הטובים בישראל – כמו שיבא ואסף הרופא.

 

מה אפשר לעשות עם זה?


אפשר לעבוד בשוק הפרטי, בבתי החולים, בגריאטריה או עם הגיל הרך, בשיקום נשימתי, בשיקום נוירולוגי, בגיוון תעסוקתי ובספורט. בפיזיותרפיה תמיד יש עבודה, בכל מקום ובכל זמן.

 

איך אפשר ללמוד את זה?


בשנה הראשונה צריך ללמוד את הבסיס: אנטומיה, פיזיולוגיה וביו-מכניקה. כבר בשנה הראשונה יש תרגול מעשי, גם בכיתה וגם בבתי החולים. השנה השנייה היא הזמן להרחיב את התרגול המעשי. זה אומר שלושה ימים באוניברסיטה ויומיים בשבוע בבתי החולים. אחר כך, בשנה השלישית והרביעית, אפשר להתקדם לחלק הקליני – כלומר לטפל ממש.

 

התואר המוענק:

 

B.P.T בפיזיותרפיה

מספריית המקצועות

לימודי הפיזיותרפיה הם בני 4 שנים ומטרתם להכשיר לעבודה בתחום. הלימודים מקנים הבנה מעמיקה של מערכות הגוף ופעולתן, יכולת התנועה של האדם והשלכות יכולת זו על תפקודו, זאת תוך התחשבות בצרכיו הרגשיים, הקוגניטיביים והחברתיים.

 

בהתאם לכך משלבת תוכנית הלימודים קורסים בפיזיקה, כימיה, מדעי החיים והרפואה (אנטומיה, פיזיולוגיה, פתולוגיה, נוירולוגיה, אורתופדיה, ביומכניקה, ביוכימיה, גנטיקה ועוד), עם קורסים במדעי החברה וההתנהגות (פסיכולוגיה וסוציולוגיה). במקביל ללימודים העיוניים מתקיימים לימודים מעשיים שבמסגרתם נלמדות שיטות אבחון וטיפול בסוגים שונים של מגבלות ואוכלוסיות.

 

השנתיים האחרונות של הלימודים כוללות גם התנסויות קליניות בבתי חולים, מכונים טיפוליים ומרכזי שיקום. במסגרת התנסויות אלה מיישמים התלמידים את הידע התיאורטי שנרכש בקורסים העיוניים, רוכשים מיומנויות טיפול ונחשפים לאווירת המקצוע.

 

מהות המקצוע - למה ללמוד פיזיותרפיה

מגוון האנשים הנזקקים לטיפול פיזיותרפי רחב מאד. מדובר בקבוצות גיל מגוונות, מתינוקות ועד קשישים. גם הגורמים למגבלות שונים ומגוונים ויכולים לנבוע מהפרעות מולדות, איחור בהתפתחות, מחלות, תאונות, ניתוחים, זיקנה, לידה ועוד. סוג נוסף של מטופלים הם אנשים הסובלים מפציעות כתוצאה מפעילותם הפיזית, כמו ספורטאים ורקדנים.

 

עבודת הפיזיותרפיסט כוללת אבחון של הבעיה והערכת המצב התפקודי של המטופל, קביעת תוכנית לשיקום וטיפול על פי מאפייניו וצרכיו היחודיים, הפעלת התוכנית וביצוע מעקב והערכה של התקדמות המטופל.

 

מטרת הטיפול היא הפחתת כאבים, הגברת הכח והסיבולת ושיפור או שימור המצב הקיים מבחינת טווח התנועה והקואורדינציה, וזאת באמצעות שימוש במגוון של תרגילים, עזרים ואמצעים. כמו כן כולל הטיפול הדרכה בביצוע פעולות יומיומיות, התאמה של ציוד ועזרים ותרגול השימוש בהם ומתן הדרכה למטופל ומשפחתו להמשך פעילות ומניעה. הטיפול יכול להיות פרטני או קבוצתי, קצר טווח או ממושך, והוא יכול להתבצע במסגרת טיפולית ואף בבית המטופל.

 

היבט נוסף של עבודת הפיזיותרפיה קשור למניעה: הפיזיותרפיסטים.ות עוסקים באיתור ובאבחון מוקדם של קבוצות בסיכון, וכן בייעוץ והדרכה בנוגע לדרכים למניעת פגיעות ומוגבלויות בנושאים כמו יציבה נכונה, הכנה ללידה, מניעת כאבי גב, שמירה על שיווי משקל ומניעת נפילות אצל קשישים, בניית עצם וכו'. 

 

העוסקים והעוסקות בסיעוד מהווים בדרך כלל חלק מצוות רב-תחומי ומשתפים פעולה עם בעלי מקצוע אחרים המעורבים בטיפול – רופאים, מרפאים בעיסוק, קלינאי תקשורת, פיזיותרפיסטים, תזונאים, טכנאי רנטגן, עובדי מעבדה, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים וכן בני המשפחה של המטופלים.

 

מלבד התחום הטיפולי ניתן לפנות גם לתחומי המינהל, המחקר הרפואי או פיתוח מכשירים ומוצרים רפואיים.

 

עבודת הפיזיותרפיה מתאפיינת במידה רבה של עצמאות בקביעת הטיפולים הנדרשים וביצועם. עם זאת, היא מהווה בדרך כלל חלק מצוות רב-תחומי ושיתוף פעולה עם בעלי מקצוע אחרים המעורבים בטיפול – צוות רפואי, מרפאים בעיסוק, קלינאי תקשורת, עובדים סוציאליים, ספקים, יצרנים וטכנאים של ציוד ועזרים רפואיים, מאמנים באגודות ספורט וכן בני המשפחה של המטופלים.

 

מקומות עבודה

המסגרות הן שונות ורבות – בתי חולים, קופות חולים, מכונים טיפוליים ומרכזים שיקומיים, מוסדות סיעודיים, בתי אבות, מוסדות למפגרים, עמותות וארגונים כדוגמת אלי"ן ואקי"ם וכן אגודות ספורט ומועדוני בריאות וכושר. ניתן לעבוד גם באופן פרטי, כעצמאי או במסגרת מכון טיפולי.

 

הכישורים הנדרשים
 • "ידיים טובות"
 • נכונות למגע פיזי עם המטופלים
 • יוזמה, יצירתיות ויכולת להתאים את שיטות הטיפול למאפיינים הייחודיים של כל מטופל
 • יכולת התייחסות לא רק למצבו הגופני של המטופל אלא גם למצבו הרגשי, יצירת קשר בין-אישי טוב, רגיעה ועידוד
 • אמפתיה, סבלנות ורגישות כלפי המטופל, אך גם אסרטיביות ויכולת להניע אותו להיות אקטיבי ולבצע את הנדרש ממנו גם אם הדבר כרוך בקשיים
 • התמדה ויכולת להשקיע זמן ומאמץ מבלי לצפות לתוצאות מיידיות ו/או משמעותיות
 • יכולת להתמודד עם עומס רגשי
 • כושר פיזי לצורך הרמה או תמיכה של המטופלים

 

יתרונות וחסרונות של המקצוע
 • עבודה מגוונת ורב-ממדית, ניתן להתפתח לכיוונים שונים
 • תחושת סיפוק כתוצאה מהיכולת לעזור למטופלים 
 • טיפול במקרים שונים ומגוונים וחידושים מתמידים בשיטות הטיפול, דבר היוצר תחושת אתגר ועניין אך גם מצריך התעדכנות שוטפת
 • העבודה מצריכה מאמץ פיזי
 • מפגש עם מצבים ותופעות קשים ולא נעימים בקרב המטופלים
 • למרות ההשקעה הרבה, לעיתים רבות הצלחת הטיפול מוגבלת ו/או מצריכה זמן רב, דבר העלול לגרום לתחושת תסכול
 • התמודדות ממושכת ואינטנסיבית עם מקרים קשים יכולה להביא לעומס נפשי ושחיקה
 • שכר ממוצע (ניתן להרוויח יותר בעבודה פרטית או בשילוב משרות)

 

 

מתענינים בלימודים באוניברסיטת תל אביב

אולי יעניין אותך גם

לייעוץ ולפרטים נוספים
ייעוץ אקדמי: מר צ' רייכרד
03-6405459
ימי קבלה: בתאום מראש
בניין ריימונד, חדר 315