תואר ראשון בלימודי ביולוגיה - אקולוגיה ואבולוציה

תואר ראשון
3 שנות לימוד
חד-חוגי
0455 מסלול 0476

תואר ראשון בלימודי ביולוגיה - אקולוגיה ואבולוציה: הברירה הטבעית שלך


אי פעם חשבת מה בא קודם, התרנגולת או הביצה? אי פעם תהית איך זה יכול להיות שכנף העטלף דומה כל כך לכנף הציפור, למרות שעטלף הוא בכלל יונק ושייך למשפחה אחרת לגמרי של בעלי חיים? ובכלל, אם כל המגוון המטורף של בעלי חיים הגיע מאב קדמון אחד – איפה הוא? אם השאלות הפתוחות האלה מרתקות גם אותך, מקומך אצלנו בלימודי ביולוגיה בדגש על אקולוגיה ואבולוציה. זאת ההזדמנות שלך להבין את העבר ואת העתיד של עולם החי, בעיצומו של אחד מאירועי ההכחדה ההמוניים, הקריטיים והדרמטיים שהתרחשו על כוכב הלכת שלנו. זאת ההזדמנות שלך להבין את מוצא המינים, את האבולוציה של המין שלנו וזאת גם ההזדמנות שלך להפוך את העולם למקום טוב יותר עבור כל המינים החיים. 

 

למה אצלנו?

כי הסגל שלנו גם מנוסה וגם צעיר ואנרגטי ונמצא בתפקידים המתקדמים ביותר בהוראה ובמחקר. וחוץ מזה יש לנו קורסים מרתקים וגישות כמותיות חדישות שלקוחות גם ממדעי המחשב, מפיזיקה, מביולוגיה מולקולרית, לצד חקר בעלי חיים בסביבתם הטבעית בשדה, במעבדה ובמוזיאון הטבע החדש ע"ש שטיינהרדט באוניברסיטת תל אביב.

 
מה אפשר לעשות עם זה?

בשנים האחרונות ביולוגיה הפכה לאחד מהמקצועות המבוקשים ביותר בתחום המדעים המדויקים. עם תואר בביולוגיה בדגש על אקולוגיה ואבולוציה אפשר לעבוד בהייטק, בתעשיות הביוטכנולוגיות, בחקלאות, באקולוגיה ואיכות הסביבה, בחברות תרופות, במעבדות גנטיות. אפשרות אחרת היא להמשיך במחקר, בין אם באוניברסיטת תל אביב ובין אם במכוני המחקר, כמו המכון הווטרינרי והמכון הביולוגי.

 
איך אפשר ללמוד את זה?

חוץ מקורסי החובה לכלל החוג בביולוגיה, בתואר ראשון בלימודי אקולוגיה ואבולוציה יש מגוון קורסים ייעודיים כמו אקולוגיה התנהגותית, ביולוגיה של שמירת הטבע, אקולוגיה של חברות ואוכלוסיות, בגיאוגרפיה ואקולוגיה אבולוציונית. ויש גם מגוון קורסים שונים לבחירה באקולוגיה, כמו בחוג למדעי כדור הארץ, בפקולטה להנדסה ובחוג לגיאוגרפיה.

 

התואר המוענק:

B.Sc בביולוגיה - אקולוגיה ואבולוציה

 

תוכניות שיכולות לעניין אותך

שילובים מעניינים ותוכניות מיוחדות

מספריית המקצועות

מדעי הסביבה עוסקים בהבנת תפקודה של הסביבה הטבעית, בבחינת הפעולות והגורמים המשפיעים עליה ובתכנון ופיתוח סביבה בת-קיימא. המטרה היא לאתר את הגורמים הפוגעים באיכות הסביבה בעקבות ההתפתחויות הטכנולוגיות והכלכליות, לטפל במזעור הנזקים שכבר נגרמו ולמנוע הופעתם בעתיד.

 

העיסוקים הקשורים ללימודי הסביבה כוללים:
 • פיקוח על מפגעים סביבתיים (כגון גורמי זיהום של מקורות מים, אויר וקרקע, רעש, שינויי טמפרטורה), איתורם ומניעתם
 • מתן ייעוץ והדרכה לגופים שעלולים לגרום לזיהום (מפעלי תעשיה, גופי תכנון ובניה, חקלאים) כיצד למנעו
 • תכנון, הקמה ותפעול של מתקנים הנדסיים שיעדם איתור ופתרון בעיות סביבתיות
 • טיפול ביערות ושטחים פתוחים ושימורם
 • ביצוע סקרים והערכות לגבי היבטים שונים של איכות הסביבה כיום ובעתיד
 • ניסוח תקנים והצעות חוק הקשורים לאיכות הסביבה ואכיפתם
 • הכנה והפעלה של תכניות ופעילויות חינוך והסברה בנושא

ההבנה והטיפול בנושאים אלה קשורים לדיסציפלינות רבות ושונות: מדעי החיים, גיאוגרפיה, גיאולוגיה, חקלאות, פיזיקה, כימיה והנדסה ויש להם נגיעה גם לתחומים כמו ניהול, כלכלה ומשפטים.

 
אופי הלימודים - מה לומדים במהלך תואר במדעי הסביבה?

לימודי מדעי הסביבה נמשכים 4-3 שנים ומטרתם לעודד חשיפה למגוון נושאים ובעיות במדעי הסביבה הבסיסיים והיישומיים ולהכשירם לעיסוקים מחקריים או מעשיים בתחום.

תוכנית הלימודים משלבת תחומים מדעיים-כמותיים לצד היבטים חברתיים וכלכליים. היא כוללת לימודי יסוד במתמטיקה, כימיהף פיזיקה, ביולוגיה ואקולוגיה לצד קורסים בסיסיים במדעי הסביבה העוסקים בהיבטים הסביבתיים של מדעי הקרקע, המים והאטמוספירה. בשלב מאוחר יותר מוצעים קורסים מתקדמים המקשרים בין מדעי היסוד שנלמדו לבין אתגרי הסביבה ובשילוב שבין הדיסציפלינות השונות הרלבנטיות לתחום זה.

מלבד הלימודים העיוניים כוללת תכנית הלימודים גם ניסויים במעבדות, סיורים לימודיים וכן התנסות בפרוייקט מחקרי.

 
אפשרויות תעסוקה
 • מחקר מדעי ופיתוח יישומים במוסדות אקדמיים, מכוני מחקר ומפעלי תעשיה
 • משרדי ממשלה, חברות ממשלתיות ורשויות מקומיות
 • חברות ליעוץ סביבתי
 • ארגונים סביבתיים הפועלים לשמירת הטבע והנוף

 

מתענינים בלימודים באוניברסיטת תל אביב

אולי יעניין אותך גם

לייעוץ ולפרטים נוספים
ראש התוכנית: פרופ' ינון שרף
03-6408006
ימי קבלה: בתיאום מראש
מזכירות הסטודנטים: רווית ויתקין
03-6405852
ימי קבלה: בתיאום מראש