תואר ראשון בהנדסת תעשייה וניהול

תואר ראשון
4 שנות לימוד
חד-חוגי
0573 מסלול 0000

תואר ראשון בהנדסת תעשייה וניהול: לתקתק את הארגון
 

אי פעם עצרת לחשוב למה לקוחות קונים יותר באתרי אינטרנט אם מציגים להם מודעות לבירה אחרי שהם מוסיפים חיתולים לסל הקניות?
מסקרן אותך לדעת למה חבילה מראשון לציון לתל אביב עוברת קודם במחסן לוגיסטי בפתח תקווה?
נו, נראה שגם בך יש משהו מהנדסת תעשייה וניהול.
אנחנו צריכים אותך כדי לנתח ולתכנן בהצלחה את הטכנולוגיה בכל אורחות החיים שלנו – ממערכות ארגוניות כמו שירות הלקוחות, דרך מנועי החיפוש, ועד למרכזים הלוגיסטיים הגדולים ביותר של ענקיות מסחר אלקטרוני. אנחנו צריכים אותך כדי לדעת איך לייצג בעיות עסקיות מורכבות בעזרת מודלים מתמטיים ואיך לפתור אותן בעזרת בינה מלאכותית.
בקיצור, אנחנו צריכים אותך כדי להנדס מחדש את המאה ה-21.

 

למה אצלנו?


כי אנחנו הכי טובים שיש. המחלקה שלנו קטנה וחכמה, והיא שולחת זרועות תמנון לכל תחום ביקום – מהרובוטים הרגישים של מעבדת הסקרנות, למודלים לניבוי התפשטות הקורונה במעבדה לחקר הוויראליות, ועד לחלוקה הוגנת של סיוע באסונות טבע. וזה עוד לפני שדיברנו על תל אביב. ברשת המחקר והתעשייה הישראלית, טוב להיות במרכז העניינים. אצלנו נוצרים קשרים עם החברות המובילות במשק כבר במהלך הלימודים, ובדרך כלל הסטודנטים מתחברים לארגונים המובילים במשק בקצב מטורף. אה, וזאת גם האוניברסיטה הגדולה בארץ, מה שאומר המון שילובים מטורפים, כמו הנדסה ומדעי הרוח.

 

מה אפשר לעשות עם זה?


להנדס ולנהל את העולם, כמובן. בוגרי המגמה להנדסת תעשייה מאכלסים את ראש הפרמידה בחברות סטארטאפ (כמו חברת וולט) וקרנות הון סיכון (למשל, קרן פיטנגו).
יזמות זה מה שבראש שלך? נהדר, בוגרי המגמה הקימו מספר רב של חברות סטארטאפ, לפיתוח טכנולוגיה לניהול לוגיסטי של ברים ומסעדות.
רוצה לעשות סדר בנתוני עתק? נפלא, זה בדיוק מה שעושים הבוגרים שלנו העובדים כמדעני נתונים בחברות כגון גוגל ופייסבוק.

 

איך אפשר ללמוד את זה?


קודם כל צריך להתחיל בהתחלה: בשנה הראשונה יש לימודי מתמטיקה, תכנות וכלכלה ברמה הגבוהה ביותר. אחר כך התוכנית כוללת למידה של כלים עיקריים: סטטיסטיקה ולמידת מכונה, חקר ביצועים, גורמי אנוש ומערכות מידע. בסופו של דבר, הכול מתנקז לפרויקט הגמר שלנו. אז צריך לשלב את כל התחומים שלמדנו – בעולם האמיתי. דוגמה? בבקשה: קבוצות בפרויקט הגמר מנתחות נתונים מאסיביים, מתאימות מודלים של למידת מכונה כדי לחזות ולהבין בעיות, משתמשות בתהליכי אופטימיזציה כדי למצוא את הפתרונות הטובים ביותר, ומבצעות ניסויים כדי לדעת מה עבד. אלו בדיוק היכולות שיהיו לך עם סיום התואר. התוכנית מאפשרת לכל הסטודנטים להתעמק בקורסי בחירה בתחומי מערכות מידע ולמידת מכונה, תפעול ואופטימיזציה, וניהול ותהליכים ארגוניים. ויש גם מסלולים מיוחדים כמו הנדסה ורוח, קורסים עם מעורבות חברתית, תכנית יזמות, ומסלול ישיר לתואר שני.

לימודי הנדסה ורוח – בתמיכת קרן מנדל

מרגישים/ות שהנדסה בוערת בכם/ן? רוצים/ות להנדס את עולם המחר עם זווית ייחודית?
כיום אנחנו מבינים/ות שהפתרונות ההנדסיים הטובים ביותר הם גם הפתרונות היצירתיים ביותר.
התוכנית משלבת בין ידע הנדסי לידע הומניסטי מתחומי הפילוסופיה, ההיסטוריה והספרות. שילוב שכזה מאפשר לפרוץ את גבולות המחשבה, לפתח פרספקטיבות חדשות ולהוביל תהליכים טכנולוגיים באופן יזמי. 
פריצות דרך משמעותיות הן לעיתים שילוב של חדשנות טכנולוגית עם חזון שאינו טכנולוגי. לדוגמה: הרשתות החברתיות, חכמת ההמונים ומקומו של הענן בעולם החכם. 
ייחודה של התוכנית היא בוורסטיליות שלה, כך שניתן לשלבה עם: הנדסת חשמל, הנדסה מכנית, הנדסה ביו-רפואית והנדסת תעשייה. 
לסטודנטים/ות במסלול זה תיתכן הענקת מלגה עד לגובה חצי שכר לימוד.
אז אם אתם/ן רוצים/ות להיות חלק מהקדמה, מהמחר, זה המקום בשבילכם/ן.
 

 

 

התואר המוענק:


B.Sc בהנדסת תעשייה

מספריית המקצועות

לימודי הנדסת תעשיה וניהול הם בני 4 שנים ומטרתם להקנות את הידע והכלים הדרושים לעיסוק בתחום ולהכשירם לעבודה במגוון רחב של תפקידים.


הלימודים מהווה שילוב של לימודי הנדסה וטכנולוגיה עם מדעי החברה והניהול. היא כוללת קורסי יסוד במתמטיקה, פיזיקה, סטטיסטיקה ומחשבים וקורסים בנושאים המרכזיים הנדסת תעשיה וניהול - הנדסת שיטות, תהליכי ייצור וייצור ממוחשב, לוגיסטיקה, בקרה ואבטחת איכות, סימולציה, ניהול פרוייקטים, חקר ביצועים, מערכות מידע, מדעי נתונים לצד קורסים בכלכלה, חשבונאות, מימון ותמחיר, התנהגות ארגונית, תהליכי קבלת החלטות, ניהול משאבי אנוש, שיווק והנדסת גורמי אנוש.

בשנים ג' וד' ניתן לבחור קורסי בחירה מתקדמים על פי תחומי התעניינות. דגש רב מושם על יישומי מחשב, הן בהקשר של המחשב ככלי עזר בעבודה ההנדסית, כתיבת תוכניות לפתרון של בעיות בהקשרים שונים, לצורך עיבוד נתונים וקבלת החלטות, ולתכנון, ייצור, הפעלה ובקרה מבוססי מחשב.

מלבד הידע התיאורטי, מקנה תוכנית הלימודים גם ידע מעשי מקיף באמצעות מעבדות וקורסים מעשיים באמצעותם מודגמים היישומים של החומר הנלמד והתלמידים והתלמידות מתנסים בפתרון בעיות הנדסיות בפועל, כגון ייזום של מוצר דיגיטלי, למידה עמוקה, ניתוח התנהגויות, צרכנים לאורך זמן ועוד.
השלב האחרון של הלימודים מוקדש להכנת פרוייקט מסכם, במסגרתו מיישמים התלמידים באופן מעשי את הידע שרכשו.

 

מהות המקצוע - למה ללמוד הנדסת תעשייה וניהול?

המטרה של הנדסת תעשיה וניהול היא לשפר תהליכים וקבלת החלטות על מנת לאפשר לארגון להשיג את מטרותיו או לשפר את ביצועיו. מדובר ביצירה של מוצרים חדשים, תכנון תהליכים ארגוניים חדשים, שיפור פריון העבודה, קיצור זמני תגובה, הפחתת עלויות, איכות משופרת של מוצרים ושירותים והעלאת שביעות הרצון של הלקוחות.
תפקידם של המהנדסים והמהנדסות לאתר הזדמנויות לשיפור בתחומים אלה ולהציע מוצרים, פתרונות ושינויים, תוך התאמתם למאפיינים הספציפיים של הארגון והתחשבות גם בתהליכים ובשינויים הצפויים בעתיד.

העבודה כוללת איסוף מידע ונתוני עתק (Big Data), ניתוח של בסיסי נתונים, ביצוע מחקר, אופטימיזציה, והערכת התוצאות.
ניתוח התהליכים נעשה בעזרת יצירה של מדדי ביצוע (Key Performance Indices), היכרות עם מדדים מקובלים, אופטימיזציה של תהליכים, ביצוע סימולציות, ניסויים, יישום והטמעה בארגון או במוצרים דיגיטליים, ולאחר מכן השוואה בין התכנון לביצוע, מעקב ובקרה.
תהליך זה נכון עבור מערכות מידע גדולות, כמו גם בתפקידי ניהול מוצר או בתחום התפעול. מהנדסי/ות תעשיה וניהול ימצאו את עצמם לרב בתפקידים חוצי ארגון, כאלו הנדרשים להיות בקשר עם מחלקות שונות החל מהפיתוח ועל למחלקת שירות לקוחות וכספים, זאת כדי להטמיע תהליכי ייעול ושיפור.

 

מהנדסי ומהנדסות תעשיה וניהול יכולים להתמחות במגוון תחומים ועיסוקים:

•    ניתוח נתונים (אנליסטים או מדעני נתונים) – שימוש בכלי למידת מכונה ובינה מלאכותית לצורך למידת דפוסים וחיזויי של התנהגות השוק, ביצועי מוצר
•    ייעול תהליכים ארגוניים – ניתוח נקודות הכשל בתהליכים ארגוניים ושימוש בכלי אופטימיזציה לתכנון תהליכים, צמצום עומסים, שיבוץ עובדים
•    ניהול מוצר – ניתוח, תכנון ויישום מוצרים דיגיטליים: ניתוח ואפיון הדרישות מהמערכת, עיצוב ממשקי אדם-מחשב, ביצוע ניסויים, וקביעת אסטרטגיית הקשר עם הלקוחות
•    לוגיסטיקה – תכנון תהליכים לוגיסטיים, במלאי, רכש, אספקה, תחבורה עירונית, תוך שימושים בתשתיות רובוטיות ואוטונומיות
•    תכנון, תפעול וניהול של מערכי ייצור - פיתוח שיטות ותהליכי עבודה, הקצאה של ציוד, חומרים וכח אדם תוך תיאום עם מחלקות אחרות בארגון כגון שיווק, כספים וכו'
•    פיתוח שיטות לבקרה ואוטומציה של מערכות, תהליכי תפעול, ואיכות
•    הנדסת אנוש –  שילוב נכון של הגורם האנושי במערכת תוך התחשבות במאפייניו הפיזיים והמנטליים באמצעות ניתוח הקשר שבין אדם למכונה, ניתוח עיסוקים ועיצוב הגדרות תפקיד
•    ניתוחים כלכליים - ביצוע חישובי כדאיות, תמחור, קביעת תמריצים לעובדים
•    שיווק - עריכת מחקרי שוק, ניתוח ועיצוב אסטרטגיות שיווקיות, בניה וליווי של תכניות שיווק ופרסום

במסגרת עבודתם, מהנדסי ומהנדסות תעשיה וניהול ישתפו פעולה עם גורמים אחרים באירגון, כולל ההנהלה הבכירה, מהנדסים/ות מתחומים שונים, אנשי מחקר ופיתוח, טכנאים, עובדי מנהלה וייצור, וכן עם מגוון של לקוחות. 

 

מקומות עבודה

מהנדסי ומהנדסות תעשייה וניהול מועסקים/ות במגוון רחב של מקומות. אלו כוללים ארגונים גדולים, כולל מגוון רחב של חברות וארגונים עסקיים בסקטור הציבורי והפרטי כגון בנקים, חברות ביטוח, רשתות שיווק, רשויות מקומיות, משרדי ממשלה, מערכת הבטחון ועוד.
בחברות הייטק הבוגרים מועסקים בתפקידי ניהול מוצר, מדעני נתונים, ופיתוח אלגוריתמים. ניתן לעבוד גם כיועצים חיצונים במסגרת חברות פרטיות לייעוץ.

 

הכישורים הנדרשים

•    חשיבה לוגית-אנליטית 
•    רב-תחומיות וחשיבה יצירתית
•    יסודיות ותשומת לב לפרטים מצד אחד, אבל מצד שני, ראיה כוללת ויכולת לעשות אינטגרציה בין מרכיבים שונים של המערכת
•    סדר, ארגון ותכנון
•    גמישות ודינמיות, יכולת להסתגל לשינויים ולהגיב בהתאם לצרכים משתנים
•    תקשורת בין-אישית טובה, טקט, יכולת ליצור אמון ושיתוף פעולה עם עובדים ולקוחות בכל הדרגים
•    סמכותיות, אסרטיביות ויכולת שכנוע 
•    יכולת עמידה בפני לחצים ועימותים במקרה שההמלצות הניתנות נוגדות את האינטרסים של העובדים/ואו הנהלת הארגון

 

יתרונות וחסרונות של המקצוע

•    תחומי עיסוק רבים ומגוונים, ניתן להתקדם ולהתפתח לכיוונים שונים 
•    ניתן להשתבץ בתעשיה בתפקידים חוצי-ארגון המשלבים טכנולוגיה וניהול
•    תחושת עניין וסיפוק כתוצאה מהצורך לפתור בעיות מאתגרות בתחומים שונים
•    יכולת להתקדם לעמדות ניהול
•    מקצוע רב תחומי ורחב היקף, שלעתים קשה למצות אותו לפעילות אחת ברורה וחד משמעית
•    היישום של תהליכי ייעול ושינוי דורש התמודדות עם התנגדות ושמרנות, והדבר דורש יכולת שכנוע ויחסי אנוש טובים

מתענינים בלימודים באוניברסיטת תל אביב

אולי יעניין אותך גם

לייעוץ ולפרטים נוספים
יועצת לענייני לימודים: ד"ר נטע רבין
ימי קבלה: בתיאום מראש
מזכירות סטודנטים: ורד דבורי
03-6408489