תואר שני בלימודי חינוך רב לשוני

תואר שני
2 שנות לימוד
עיוני/מחקרי
0741

תואר שני בחינוך רב לשוני: רב לשוניות כאתגר בעולם משתנה

 

לשפות שאנחנו דוברים יש השפעה עצומה על האופן בו אנחנו חושבים.ות ומתקשרים.ות - השפות השונות הן שנותנות את הביטוי האולטימטיבי לגיוון האנושי שקיים סביבנו. התוכנית לתואר שני בחינוך רב לשוני עוסקת בתאוריות, מודלים, ומחקר עדכני במגוון סוגיות הנוגעות לרב לשוניות בישראל ובעולם הכוללות, בין השאר: רכישת שפות והוראתן, הערכת ידע לשוני, שפות מורשת, שפה ומגדר, שפה במרחב, פדגוגיה ביקורתית, שפה וחשיבה, ניתוח שיח כיתתי, ועוד. כל אלו נדונים במבט ביקורתי ובזיקה לרלוונטיות שלהן לחברה בה אנו חיים, ובפרט למערכת החינוך. תואר שני בחינוך רב לשוני יאפשר לך להבין טוב יותר את עולמם של מהגרים, עולים וקבוצות מיעוט אחרות בחברה כגון ערבים בישראל או מבקשי מקלט, ולפעול להפחתת אפליה וגזענות, ולקידום צדק לשוני. 

 

למה אצלנו?

 

כי התוכנית שלנו היא  התוכנית האוניברסיטאית היחידה בישראל שעוסקת במגוון סוגיות הנוגעות לרב לשוניות; בתוכנית מתקיימים יחסי גומלין דינמיים ומפרים בין תאוריה ומחקר לבין היבטים חברתיים וחינוכיים. במסגרת פורום המחקר של התוכנית, יכולים הסטודנטים והסטודנטיות שלנו לפגוש את גדולי החוקרים והחוקרות בתחום. אפשר גם להשתלב בפרוייקטים מחקריים מובילים בתחום, כגון קידום מדיניות רב לשונית במערכת החינוך בישראל, שימור שפת האם בקרב משפחות מהגרים בישראל, הבנת משתני רקע המשפיעים על שיח כיתתי, מבט ביקורתי על מבחנים ארציים ובינלאומיים להערכת אוריינות לשונית במערכת החינוכית (כדוגמת פיזה ומיצ"ב), השפעת חוק הלאום על תחושת שייכות לחברה הישראלית, ועוד. 

 

מה אפשר לעשות עם זה?

 

בוגרי ובוגרות התוכנית יכולים לעסוק במחקר הנוגע לחינוך רב לשוני במסגרות אקדמיות ומחקריות שונות, לפתח תוכניות המקדמות רב לשוניות בבתי ספר, לעבוד בהנחייה ובפיקוח במשרד החינוך, להרצות ולהדריך במוסדות להשכלה גבוהה, ולהתוות מדיניות רב לשונית חינוכית המתאימה לעידן הנוכחי.

 

איך אפשר ללמוד את זה?

 

אם יש לך תואר ראשון או שני  הנוגע לשפות אנחנו מזמינים אותך להרשם לתוכנית (תעודת הוראה בשפה היא יתרון). הקבלה לתואר שני תהיה למסלול ללא עבודת גמר. המעבר למסלול עם עבודת גמר ייקבע לקראת סוף שנת הלימודים הראשונה. 
 

 

התואר המוענק: 


M.A בחינוך רב לשוני

תוכניות שיכולות לעניין אותך

שילובים מעניינים ותוכניות מיוחדות

מתענינים בלימודים באוניברסיטת תל אביב

אולי יעניין אותך גם

לייעוץ ולפרטים נוספים
ראשת התוכנית: פרופ' מיכל טננבאום
03-6408846
ימי קבלה: ימי קבלה: בתיאום מראש
בניין שרת, חדר 304 א'
מזכירת סטודנטים לתואר שני: איריס גורביץ
03-6409480
ימי קבלה: שעות קבלה: בתיאום טלפוני
עוזרת מנהלית: גילה לוי-נוה
03-6406045