לימודי ביולוגיה - אקולוגיה ואבולוציה תואר ראשון

לימודי ביולוגיה - אקולוגיה ואבולוציה תואר ראשון

מגשימים חלום ומצטרפים לחוקרי הטבע המובילים במסלול חד חוגי בביולוגיה - אקולוגיה ואבולוציה
משוייך ל:
  • אודות
  • איך מתקבלים?
  • לוח זמנים
  • תעסוקה
כרטיס ביקור
שנות לימוד: 3
מתכונת לימודים: חד חוגי
סגור לרישום:
תואר ראשון בביולוגיה-אקולוגיה ואבולוציה (0455 מסלול 0476)

 

התואר המוענק:

B.Sc בביולוגיה - אקולוגיה ואבולוציה

 

 

אקולוגיה ואבולוציה תואר ראשון
אקולוגיה ואבולוציה תואר ראשון

מי הקדים את דארווין – ומי ימשיך אותו?

"בבלוט אחד טמון הזרע שיצמיח אלפי יערות". ראלף וולדו אמרסון, סופר ומשורר אמריקאי

 

הידעתם? יותר מ-2,000 שנה לפי שצ'ארלס דארווין ביקר באיי גלפאגוס וקיבל השראה לתיאוריה שלו על מוצא המינים, מלומד יווני ושמו אמפדוקלס כבר ניסח את עקרונות האבולוציה – גם אם לא קרא לה כך. אמפדוקלס, שחי בסיציליה במאה החמישית לפני הספירה, טען כי אורגניזמים פשוטים הולכים ומתפתחים מדור לדור, וכך נוצרים אורגניזמים מורכבים יותר – כאשר רק המוצלחים מביניהם שורדים.

 

האבולוציה הביולוגית היא אחד מתחומי המדע האינטואיטיביים ביותר. קל לנו להבחין בדמיון בין צורות חיים שונות ובשוני שלהן מאחרות. גם קל לנו לתפוס כיצד תהליכי ברירה טבעית יכולים להתאים אורגניזמים לסביבתם המשתנה. אלא שלעתים, קשה להבין כיצד תהליכים אקראיים לכאורה, איטיים ובזבזניים, יכולים ליצור התאמה כה יפה של האורגניזם לסביבתו. לכן, דווקא בזמנים שבהם בני אדם משנים את סביבתם בקצב חסר תקדים, הופכת הבנת האבולוציה והאקולוגיה לקריטית יותר מתמיד.

 

עכשיו הגיע תורכם להמשיך במשימה הענקית של הכרת הטבע – והשמירה עליו. אם הרצון להבין את המנגנונים העומדים בבסיס המערכות הטבעיות המורכבות ביותר, או אם הטבע הוא האהבה הגדולה שלכם – משרכים באמזונס, דרך לטאות ענק על גבי איים מבודדים, שוניות אלמוגים באוסטרליה, ועד לחילזון המצוי בגינת ביתכם; אם אתם מלאי התלהבות מהתהליך המופלא שבו מכמה בקטריות שחיו באוקיינוסים לוהטים התפתחו פילים, לווייתנים גדולי סנפיר, טיגריסים וחיידקים עמידים לרעלים ולתרופות; ואם אתם רוצים לחקור לעומק את כדור הארץ, אותו בית משותף שמכיל את בני האדם ואת כל שאר היצורים המופלאים שבעולמנו, הצטרפו לתואר ראשון בביולוגיה בהדגש אקולוגיה ואבולוציה, שמתמקד בלימודי אקולוגיה ואבולוציה. 

בעקבות מנגנוני הטבע - לימודי ביולוגיה

העולם שמחוץ לחלון

כאשר תלמדו במסגרת תואר ראשון באקולוגיה, תחקרו את פעילותן של אוכלוסיות וחברות היצורים החיים על כדור הארץ, תבדקו את יחסי הגומלין ביניהן ואת השינויים שחלים בהן – כיצד הן מתמודדות עם אקלים משתנה ופיתוח מואץ, ואיך ניתן להגן עליהן. בלימודי אבולוציה תוכלו להבין את הכוחות המניעים את התהליך שבו נוצרו כל הצמחים ובעלי החיים, ולהבין את התפקוד והצורה שלהם. מפגש בין שני תחומים אלה יעניק לכם את המסגרת התיאורטית והמחקרית הרחבה ביותר להבנה של המין האנושי, ושל כל שאר האורגניזמים החיים בעולמנו.

 

המחקר המודרני באקולוגיה ואבולוציה הוא אחד מתחומי המדע המאתגרים ביותר כיום. בתור שכזה הוא משלב בתוכו גישות כמותיות מתקדמות וכלים ממדעי המחשב, המתמטיקה, הפיזיקה והביולוגיה המולקולארית, כמו גם חקר אורגניזמים וסביבתם בשדה, במעבדה ובמוזיאון הטבע. המחקר האקולוגי והאבולוציוני הוא מפתח להבנת שינויי האקלים העוברים על כדור הארץ, מאחר שהוא מאפשר לנו להבין איך משפיע האדם על סביבת המחיה שלו, ואילו שינויים היא עוברת באופן טבעי.

 

לראות את הטבע בעיניים

במסגרת לימודי אקולוגיה ואבולוציה תצאו למסע מחקר של שאלות מרתקות, כמו: מדוע אוכלוסיות הדבורים בעולם נמצאות על סף הכחדה והאם זה קשור לפעילותם של בני האדם? כיצד בעלי חיים וצמחים מסוגים שונים משתפים פעולה זה עם זה? איך התפתחו כל האורגניזמים החיים עד למצבם כיום – ומה צפוי לקרות להם בעתיד? התשובות לשאלות אלה יקנו לכם הבנה ייחודית של הטבע והסביבה, שבזכותה תוכלו לפתח קריירה בארגוני שמירת טבע, בחברות המספקות ייעוץ אקולוגי, במכוני מחקר, במוסדות רפואיים, בחברות תרופות, קוסמטיקה ומזון, בתעשיות ביוטכנולוגיות, בחברות אלקטרוניקה, בגופים ירוקים ובמוסדות להשכלה גבוהה.

 

בנוסף על קורסי החובה שניתנים לכלל תלמידי הביולוגיה, בלימודי אקולוגיה ואבולוציה, שנערכים במסגרת החוג לביולוגיה, תוכלו ללמוד קורסים ייחודיים כמו אקולוגיה התנהגותית, ביולוגיה של שמירת הטבע, ואקולוגיה של חברות ואוכלוסיות וכן גם קורסים חדשים אחרים כמו ביוגיאוגרפיה ואקולוגיה אבולוציונית. במסגרת לימודי הבחירה, תוכלו ללמוד קורסים מדיסציפלינות שונות שקשורות לתחומי האקולוגיה, כמו החוג למדעי כדור הארץ, הפקולטה להנדסה והחוג לגיאוגרפיה. כמו כן, תוזמנו לצאת לסיורים וסדנאות מעשיות בשדה, ולהשתתף במחקרים מדעיים – כחלק מובנה מהמסלול.

 

תכנית הלימודים

היקף הלימודים לתואר הוא 150 ש"ס + 6 ש"ס כלים שלובים.

 

 מלגות

לייעוץ ולפרטים נוספים

ראש התכנית: ד"ר ינון שרף
6408006 -03
מזכירות הסטודנטים: רווית ויתקין
03-6405852
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>