לימודי אקולוגיה ואבולוציה - תואר ראשון

לימודי אקולוגיה ואבולוציה - תואר ראשון

מגשימים חלום ומצטרפים לחוקרי הטבע המובילים במסלול חד חוגי בביולוגיה עם הדגש באקולוגיה ואבולוציה
משוייך ל:
  • אודות
  • איך מתקבלים?
  • לוח זמנים
  • תעסוקה
שנות לימוד: 3
מתכונת לימודים: חד חוגי
סגור לרישום:
תואר ראשון בביולוגיה בהדגש אקולוגיה ואבולוציה (0455 מסלול 0476)

 

 

אקולוגיה ואבולוציה תואר ראשון
אקולוגיה ואבולוציה תואר ראשון

מי הקדים את דארווין – ומי ימשיך אותו?

"בבלוט אחד טמון הזרע שיצמיח אלפי יערות". ראלף וולדו אמרסון, סופר ומשורר אמריקאי

 

הידעתם? יותר מ-2,000 שנה לפי שצ'ארלס דארווין ביקר באיי גלפאגוס וקיבל השראה לתיאוריה שלו על מוצא המינים, מלומד יווני ושמו אמפדוקלס כבר ניסח את עקרונות האבולוציה – גם אם לא קרא לה כך. אמפדוקלס, שחי בסיציליה במאה החמישית לפני הספירה, טען כי אורגניזמים פשוטים הולכים ומתפתחים מדור לדור, וכך נוצרים אורגניזמים מורכבים יותר – כאשר רק המוצלחים מביניהם שורדים. הוא גם האמין שהתפתחות זאת היא אקראית לחלוטין, ללא סדר וארגון כלשהו. ואולם אמפדוקלס, כמובן, הקדים את זמנו: הוא לא נסע מסביב לעולם ופגש צורות חיים מעוררות השראה, לא הכיר את חקר המאובנים ולא יכול היה להשתמש בשיטות מדעיות של ניסוי וחקירה.

 

ועכשיו הגיע תורכם להמשיך במשימה הענקית של הכרת הטבע – והשמירה עליו. אם הטבע הוא האהבה הגדולה שלכם – משרכים באמזונס ושוניות אלמוגים באוסטרליה, ועד לחילזון המצוי בגינת ביתכם; אם אתם מלאי התלהבות מהתהליך המופלא שבו מכמה בקטריות שחיו באוקיינוסים לוהטים התפתחו פילים, לווייתנים גדולי סנפיר, חתולים שתלטניים וחיידקים עמידים לכל רעל ותרופה; ואם אתם רוצים לחקור לעומק את כדור הארץ, אותו בית משותף שמכיל את בני האדם ואת כל שאר היצורים המופלאים שבעולמנו, הצטרפו לתואר ראשון בביולוגיה בהדגש אקולוגיה ואבולוציה, שמתמקד בלימודי אקולוגיה ואבולוציה. 

בעקבות מנגנוני הטבע - לימודי ביולוגיה

ללמוד את כדור הארץ

כאשר תלמדו אקולוגיה, תחקרו את פעילותן של אוכלוסיות היצורים החיים על כדור הארץ, ותבדקו את יחסי הגומלין ביניהן ואת השינויים שחלים בהן; ואילו בלימודי ביולוגיה בהדגש אקולוגיה אבולוציה, תוכלו לשרטט את התהליך שבו נוצרו כל הצמחים ובעלי החיים, ולהבין את התפקוד והצורה שלהם. מפגש בין שני תחומים אלה יעניק לכם את המסגרת התיאורטית והמחקרית הרחבה ביותר להבנה של המין האנושי, ושל כל שאר האורגניזמים החיים בעולמנו.

 

המחקר המודרני באקולוגיה ואבולוציה הוא אחד מתחומי המדע המאתגרים ביותר כיום. בתור שכזה הוא משלב בתוכו גישות כמותיות מתקדמות וכלים ממדעי המחשב, המתמטיקה, הפיזיקה והביולוגיה המולקולארית, כמו גם חקר אורגניזמים וסביבתם בשדה. המחקר האקולוגי והאבולוציוני הוא מפתח להבנת שינויי האקלים העוברים על כדור הארץ, מאחר שהוא מאפשר לנו להבין איך משפיע האדם על סביבת המחיה שלו, ואילו שינויים היא עוברת באופן טבעי.

 

לראות את הטבע בעיניים

אם אתם מבקשים להכיר טוב יותר את העולם, בתכנית ללימודי ביולוגיה בהדגש אקולוגיה ואבולוציה תצאו למסע מחקר של שאלות מרתקות, כמו: מדוע אוכלוסיות הדבורים בעולם נמצאות על סף הכחדה, והאם זה קשור לפעילותם של בני האדם? כיצד איסור של ציד חיות בר מביא לעתים דווקא לפגיעה קשה יותר בטבע? כיצד בעלי חיים וצמחים מסוגים שונים משתפים פעולה זה עם זה, לתועלת כל הצדדים? איך התפתחו כל האורגניזמים החיים עד למצבם כיום – ומה צפוי לקרות להם בעתיד? התשובות לשאלות אלה יקנו לכם הבנה ייחודית של הטבע והסביבה, שבזכותה תוכלו לפתח קריירה בארגוני שמירת טבע, בחברות המספקות ייעוץ אקולוגי, במכוני מחקר, במוסדות רפואיים, בחברות תרופות, קוסמטיקה ומזון, בתעשיות ביוטכנולוגיות, בחברות אלקטרוניקה ובמוסדות להשכלה גבוהה.

 

בנוסף על קורסי החובה שניתנים לכלל תלמידי הביולוגיה, בלימודי אקולוגיה ואבולוציה, שנערכים במסגרת החוג לביולוגיה, תוכלו ללמוד קורסים ייחודיים כמו אקולוגיה התנהגותית, ביולוגיה של שמירת הטבע, ואקולוגיה של חברות ואוכלוסיות וכן גם קורסים חדשים אחרים כמו ביו-גיאוגרפיה ואקולוגיה אבולוציונית. במסגרת לימודי הבחירה, תוכלו ללמוד קורסים מדיסציפלינות שונות שקשורות לתחומי האקולוגיה, כמו החוג למדעי כדור הארץ, הפקולטה להנדסה והחוג לגיאוגרפיה. כמו כן, תוזמנו לצאת לסיורים וסדנאות מעשיות בשדה, ולהשתתף במחקרים מדעיים – כחלק מובנה מהמסלול.

 

תכנית הלימודים

היקף הלימודים לתואר הוא 144 ש"ס + 6 ש"ס כלים שלובים.

 

 מלגות

לייעוץ ולפרטים נוספים

ראש התכנית: פרופ' שי מאירי
6409811 -03
מזכירות הסטודנטים: רווית ויתקין
03-6405852
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive