ביולוגיה ופסיכולוגיה במסגרת ביה"ס למדעי המוח עם חטיבה בבינה מלאכותית ומדעי הנתונים

תואר ראשון
3 שנות לימוד
דו-חוגי
1514 מסלול 0447

מהפכת מדעי הנתונים מאפשרת לנו לחקור המוח כפי שמעולם לא יכולנו. נתונים ביולוגיים ופסיכולוגיים שמתארים רמות שונות של מדעי המוח החל בפעילות החשמלית במוח, דרך הנעשה בתאי המוח ועד התנהגות האדם. הסקה מנתונים רחבי היקף (Big Data) יכולה לספק לנו תובנות שלא יכולנו לקבל בעבר. ידע בתכנות וכלים חישוביים מאפשרים לחקור ולהבין את המנגנונים הביולוגיים והפיזיולוגיים של תופעות שונות החל מהתנהגות ועד למחלות נוירולוגיות. המחקר שנעשה בשנים האחרונות בתחומים אלה מייצר כמויות מאוד גדולות של נתונים שדורשות שימוש בכלים חישוביים מתקדמים שיאפשרו לנו לענות על שאלות מרתקות באופן שעד כה לא ניתן היה לענות עליהם. בפרט, האפשרות לנתח כמויות מידע עצומות משני התחומים: התנהגות אנושית מצד אחד ומדדים ביולוגיים מהצד השני, פותחת פתח להבנת הקשרים הסבוכים בין הרקע הגנטי, תהליכי ההתפתחות וההתנהגות. תחומי הבינה המלאכותית ומדעי הנתונים עוברים מהפכה דרמטית בשנים האחרונות. כמות הנתונים ההולכת ונאספת בכל תחומי החיים והידע היא עצומה, וגררה פיתוח של כלים מתוחכמים לניתוח, עיבוד וויזואליזציה של נתוני עתק (Big Data). בזכות כמות הנתונים הרבה ויכולת חישובית הולכת וגדלה, אלגוריתמים חישוביים מצליחים כיום לפתור בעיות מורכבות ברמה דומה, ולעיתים אף טובה יותר, מבני אדם ונעשה בהם שימוש הולך וגובר במגוון תחומים. רוצה להבין טוב את התנהגות האנושית וגם את העושר והמגוון האינסופי כמעט שאנו מוצאים סביבנו אצל כל היצורים החיים? זה הזמן להצטרף למהפכת המידע.


 
למה אצלנו?

אוניברסיטת תל אביב היא האוניברסיטה היחידה שמציעה מסלול ייחודי שמשלב בין  כלים חישוביים מתקדמים לבין מדעי החברה ומדעי החיים. כיום יש דרישה רבה מאוד גם באקדמיה וגם בתעשייה לא.נשים שיש להם ידע והכלים שנלמדים במסגרת החטיבה.


 
מה אפשר לעשות עם זה?

להשתלב במחלקות מחקר של חברות מד-טק וביו-טק בכל חברה או ארגון שמחפש מדעני מידע.


 
איך אפשר ללמוד את זה?

התוכנית מקנה גם יסודות תיאורטיים וגם ידע מעשי. השנה הראשונה – שנת יסודות - כוללת קורסי מבוא בסטטיסטיקה מתמטיקה ומבוא לתכנות (בשפת python). השנה השנייה והשלישית – שנות הליבה – כוללות קורסים בתחום למידת מכונה (Machine Learning) ולמידה עמוקה (Deep Learning), העוסקים באלגוריתמים והשיטות המקובלים בתחום וכן קורס ייחודי באתיקה של שימוש בנתונים, נושא שניתן לו דגש רב בשנים. בשנה השלישית – שנת היישום – יש להגיש פרויקט מחקר בהנחיית אחד מחברי וחברות הסגל של בית הספר שעוסק בתחום מדעי הנתונים ובינה מלאכותית
 

מתענינים בלימודים באוניברסיטת תל אביב

אולי יעניין אותך גם

לייעוץ ולפרטים נוספים
לקבלת מידע נוסף יש לפתוח פניה במערכת הפניות בנושא: רישום/קבלה