תואר שני בחוג להיסטוריה של המזה"ת ואפריקה בן זמננו - תוכנית מרוכזת בשנה אחת

תואר שני
1 שנות לימוד
ללא עבודת גמר
1622

תואר שני להיסטוריה של המזה״ת ואפריקה: להכיר את המרחב שסביבנו

 

לפעמים נדמה שישראל ממוקמת באירופה. פעם בשנה אנחנו באירוויזיון ואפילו בגביע אירופה בכדורסל. לפי מגמות הצריכה והתרבות אצלנו – נדמה שאנחנו בכלל בארה"ב. אלא שישראל ממוקמת במזרח התיכון, בצומת היבשתית בין הלבנט וצפון אפריקה. היא מרכז הסכסוך המתמשך המלווה מעת לעת בתהליכי פיוס, נקודת מפגש בין דתות מונותאיסטיות, בין תרבות מערבית ותרבות מזרח תיכונית, בין הייטק ונפט. היכרות מעמיקה עם המרחב שעוטף אותנו חיונית למי שרוצה להרחיב אופקים ולהעמיק בחקר האזור. התואר השני שלנו מבקש לעשות סדר בדברים, לצאת מאמירות כלליות ומציוצים שכה מאפיינים את הדיון על המזרח התיכון, לעבר העמקה במגוון תחומים המעניקים פרספקטיבה רחבה, היסטורית ועכשווית. מטרת התכנית היא להקנות  ידע על המזה"ת בן-זמננו ולרכוש כלים לניתוחו, דרך לימוד תהליכים היסטוריים ושימוש במגוון דיסצפלינות ודרכי ניתוח. בתכנית זו העבר וההווה נלמדים תוך התמקדות בסוגיות רוחביות וספציפיות; במערכים גיאו פוליטיים ובמדינות; במבנים שלטוניים, חברתיים וכלכליים;  בנשים, גברים ומיעוטים; בתנועות רדיקאליות ומתונות; בכלכלה הפוליטית של האזור; במתחים בין-דתיים; ביחסי ישראל עם מדינות האזור, ועוד.

 

למה אצלנו?

 

אין הנחתום מעיד על עיסתו. במקום מעידים כל שנה מחדש עשרות סטודנטים וסטודנטיות עם רקע מגוון שבוחרים, אחרי בדיקה מעמיקה, ללמוד אצלנו. אם תשאלו אותן ואותם, הם יספרו על  תוכנית עם קורסים מרתקים, על תכנית שפותחת אופקים חדשים מחוץ לאקדמיה ובתוך האקדמיה (התכנית פותחת דלת ללימודי תואר שלישי); על חיבור בין תיאוריה ומציאות; על תואר פרקטי שמעודד העמקה וספקנות, על לימוד המאפשר הסתכלות מאוזנת על מגוון תחומים ושילוב ביניהם – חברה, דת, פוליטקה, כלכלה, איכות סביבה, ועוד. 

 

מה אפשר לעשות עם זה?

 

התואר רלוונטי לחלק מהותי מהעשיה הקשורה בישראל. בוגרי ובוגרות התכנית עובדים במגוון עבודות במגזר הציבורי והפרטי וגם ממשיכים.ות לדוקטורט. 

 

איך אפשר ללמוד אצלנו?

 

אם יש לך עניין בלימודי המזרח התיכון בן זמננו בשנה אחת (ימי חמישי ושישי), בתואר שני מעמיק ומגוון, ויש לך ממוצע ציונים מתאים, נשמח לשמוע ממך. ניתן להתחיל לימודים בסמסטר א' (כל המועמדים) או בסמסטר ב' (לבעלי רקע בלימודי מזה"ת).

 

התואר המוענק:

M.A בלימודי המזרח התיכון ואפריקה

מתענינים בלימודים באוניברסיטת תל אביב

אולי יעניין אותך גם

לייעוץ ולפרטים נוספים
מנהל התוכנית: ד"ר אריק רודניצקי
מזכירת התוכנית: איה קנר
03-6409714, 050-8599858 (למעט ימי ג')
בניין גילמן, חדר 428