תכנית בביולוגיה ומדעי המחשב עם התמחות בביואינפורמטיקה

תכנית בביולוגיה ומדעי המחשב עם התמחות בביואינפורמטיקה

פענוח המערכות הביולוגיות, עיבוד הנתונים המצטברים מהמחקר הביולוגי המתעדכן בקצב מסחרר ויישומו במדע, ברפואה ובתעשייה
משוייך ל:
  • אודות
  • איך מתקבלים?
  • לוח זמנים
  • מבנה התכנית
  • תעסוקה
  • וידאו
כרטיס ביקור
שנות לימוד: 3
סגור לרישום:
תואר ראשון במדעי החיים ומדעי המחשב עם התמחות בביואינפורמטיקה (0455 מסלול 0368)

 

התואר המוענק:

B.Sc בתכנית המשולבת במדעי המחשב ובמדעי החיים עם התמחות בביואינפורמטיקה

 

 

תכנית משולבת בביולוגיה ומדעי המחשב עם התמחות בביואינפורמטיקה
תכנית משולבת בביולוגיה ומדעי המחשב עם התמחות בביואינפורמטיקה

 

ספר ההוראות של הגוף האנושי

"המהפכה הבאה תתרחש כשהמחשבים והגנטיקה יחברו יחד". אלווין טופלר, עתידן אמריקאי

 

הידעתם? עד שנות ה-50 של המאה הקודמת, הבינו המדענים שהגנים קיימים, ושיערו את השפעתם על בני אדם, בעלי חיים וצמחים – אך לא ידעו כיצד נראה הדנ"א (DNA) המולקולה שהיא למעשה ספר ההוראות על פיו נבנים התאים שלנו. ב-1952 הצליחה המדענית רוזלינד פרנקלין ליצור הדמיה דו ממדית של סליל דנ"א – ופרצה את הדרך להבנת המבנה שלו. בתוך שנים ספורות פוענח הקוד הגנטי, והמדע החל לצבור עוד ועוד מידע על רצפי דנ"א של בני אדם, ואורגניזמים נוספים.

 

המידע הרב הזה הוא המפתח להתפתחויות העתיד ברפואה – לאיתור מוקדם של מחלות גנטיות ושינויים הרסניים בתאים; למציאת הגורמים שהופכים אנשים מקבוצות מסוימות לעמידים יותר בפני מחלות שונות; להבנה של תהליכים ביולוגיים; ולפיתוח תרופות חדשניות ויעילות יותר מאי פעם. עם זאת, מדובר בכמויות אדירות של מידע הממשיך להצטבר, וכדי להפיק ממנו את המיטב – עלינו למצוא דרכים חדשות לשמור אותו, לארגן אותו בתבניות, לחקור אותו ולהבדיל בין העיקר לטפל. זוהי משימתה של הביואינפורמטיקה - העוסקת בפענוח המערכות הביולוגיות, בעיבוד הנתונים המצטברים מהמחקר הביולוגי המתעדכן בקצב מסחרר וביישומו במדע, ברפואה ובתעשייה.

 

אם אתם אוהבים לעשות סדר בכאוס; אם אתם לא חוששים מכמויות אדירות של מידע, אלא מחפשים את הזהב הטמון בהן; ואם אתם רוצים לפתח שיטות חדשות של ארגון, מחקר וניתוח שיכולות בעתיד להציל חיים-  הצטרפו ללימודי ביולוגיה ומדעי המחשב, עם התמחות שכוללת לימודי ביואינפורמטיקה. כאן תלמדו תחום מדע חדש העוסק בפיתוח טכניקות במדעי המחשב ומימושן כדי לפתור בעיות במדעי החיים. תחום זה התגבש בעשור האחרון עקב הצטברות מואצת של מידע ביולוגי: התפתחות הביוטכנולוגיה ופרויקט הגנום האנושי יצרו מצב שבו נצברים במהירות מיליארדים רבים של פריטי מידע, וכיום ברור שהדרך היחידה לניצול מושכל של המידע היא פיתוח כלים וטכניקות חישוביות מתאימות.

 

האלגוריתמיקה של הגנטיקה

במסלול ללימודי ביואינפורמטיקה תוכלו להכיר ולהתמצא בטכניקות הממוחשבות השונות המשמשות היום לאיסוף, עיבוד וניתוח מידע ביולוגי תוך פיתוח אלגוריתמים ומודלים חישוביים; להשתמש בעושר המידע על מנת לנתח תהליכים תאיים ומולקולריים, העומדים בבסיס המחקר הרפואי; ולהשתלב במחקר המודרני, תעשיית ההיי-טק, הרפואה, החקלאות ופיתוח תרופות. כבוגרי התכנית, תוכלו להמשיך ללימודי ביואינפורמטיקה במסלול מוסמך (בכפוף לתנאי הקבלה של התכנית), וכן ללימודי תארים גבוהים במדעי החיים או במדעי המחשב או להשתלב בתעשייה ואפילו להקים חברת סטארט אפ משלכם.

 

במהלך התואר ראשון בביולוגיה ומדעי המחשב עם התמחות בבינאינפורמטיקה, תרכשו ידע רב בביולוגיה ובמדעי החיים, ובמקביל, תלמדו גם קורסים רבים במדעי המחשב, בשילוב מתמטיקה, סטטיסטיקה, מבני נתונים וכלים חישוביים נוספים. הלימודים לתואר בוגר נמשכים שלוש שנים (שישה סמסטרים). התכנית מתבססת על עמידה בכל הדרישות במסלולים הדו-חוגיים במדעי המחשב ובמדעי החיים, בתוספת שישה קורסים ייעודיים בביואינפורמטיקה. בתכנית זו נלמדים בין היתר הקורסים הבאים: ביולוגיה של התא וביולוגיה מולקולרית, גנטיקה, ביוכימיה, אלגוריתמים וגנומיקה חישובית.

 

מלגות

לבדיקת  זכאות למענק הצטיינות »

לייעוץ ולפרטים נוספים

הפקולטה למדעי החיים: פרופ' עירית גת ויקס
הפקולטה למדעי החיים: רווית ויתקין
03-6405852
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>