לימודי ביולוגיה ובלשנות עם הדגש במדעי המוח - תואר ראשון

לימודי ביולוגיה ובלשנות עם הדגש במדעי המוח - תואר ראשון

בית הספר סגול למדעי המוח - לחקור את הביולוגיה של היכולת הלשונית
משוייך ל:
  • אודות
  • איך מתקבלים?
  • לוח זמנים
  • מבנה התכנית
שנות לימוד: 3
סגור לרישום:
תואר ראשון בביולוגיה ובלשנות עם הדגש במדעי המוח (1564)

 

התואר המוענק:

B.Sc בביולוגיה ובבלשנות (דו -חוגי) עם הדגש במדעי המוח

ביולוגיה ובלשנות עם הדגש במדעי המוח תואר ראשון
ביולוגיה ובלשנות עם הדגש במדעי המוח תואר ראשון

לחקור את הביולוגיה של היכולת הלשונית

"השפה היא לא רק עוד כשרון או יכולת; היא מה שהופך את המחשבה לאפשרי, מה שמפריד בין מחשבה למה שאינו מחשבה, מה שמפריד את האנושי ממה שאינו אנושי". אוליבר סאקס, נוירולוג וסופר אמריקאי

 

האם יש אזור במוח בו נמצאת היכולת השפתית שלנו? כיצד המוח שלנו יודע לתרגם צלילים שהוא שומע, לכדי מילים, משפטים ורעיונות שלמים? איך ילדים קטנים לומדים לדבר – וכיצד אפשר לשלוט בשתי שפות או יותר במידה שווה? מהן ההתפתחויות האבולוציוניות שסייעו לבני האדם להיבדל מהקופים – ולפתח שפה? עד כמה היכולת השפתית טמונה בגנים שלנו – וכמה ממנה אנחנו רוכשים מהסביבה? ממה נובעות בעיות בדיבור ובהבנת השפה, ואיך אפשר לסייע לסובלים מהן?

 

התשובות לשאלות אלה טמונות בשילוב בין תחומי ידע שונים – בלשנות, מוח וקוגניציה. כל אלה נלמדים יחד במסגרת לימודי ביולוגיה ובלשנות, עם הדגש במדעי המוח, באוניברסיטת תל אביב. הלימודים בתכנית זו יאפשרו לכם להבין את הבסיס הקוגניטיבי והעצבי של היכולת הלשונית האנושית (פסיכו-בלשנות ונוירו-בלשנות), ולחקור את הגנטיקה של היכולת הלשונית; תחומי מחקר שנהנו מזינוק אדיר בשנים האחרונות, ודורשים השכלה בינתחומית ומעמיקה. בנוסף, הידע שתלמדו בחוג יאפשר לכם לעסוק בתחומי הביולוגיה והנוירוביולוגיה.

 

בקורסים בתחום הנוירו-בלשנות תעסקו בחקר התהליכים המוחיים, המעורבים בהפקת שפה טבעית ובהבנתה, על כל מרכיביהן: עיבוד צלילים לשוניים, קידוד משמעות המילים, יצירת משפטים בעלי מבנים מורכבים ועוד. כאן תלמדו את המתודולוגיות והמודלים התיאורטיים בבסיס הנוירו-בלשנות, הנוגעים לתחומי ידע רבים אחרים - בלשנות, מדעי המוח, פסיכולוגיה קוגניטיבית ועוד. במהלך הלימודים תכירו לעומק את שיטות המחקר הנוירו-בלשני, המתבצע הן באמצעות מדדים התנהגותיים (כגון זמני תגובה) והן באמצעות טכנולוגיות מתקדמות כמו הדמיה בתהודה מגנטית, המאפשרות להתחקות אחר פעילות מוחית בזמן אמת.

 

כשתתמקדו בתחום הביולוגיה ומדעי המוח, תלמדו להבין תהליכים תאיים, ביוכימיים ומולקולריים, המאפשרים את תפקוד תאי העצב ותהליכי למידה וזיכרון. הקורסים במדעי המוח יקנו לכם הבנה ברמת התא, של מנגנוני פעילות במערכת העצבים, לצד הבנה ברמה המערכתית, של תפקוד מערכת העצבים והמוח; וכוללים גם קורס מורחב במבנה המוח ותפקודו

 

בעקבות המחשבות - לימודי מדעי המוח

מוכנים לפרויקט המחקר הראשון שלכם?

התכנית ללימודי ביולוגיה ובלשנות, עם הדגש במדעי המוח, כוללת קורסים בסיסיים מתודולוגיים וקורסים מתקדמים בביולוגיה בפקולטה למדעי החיים ובבלשנות בפקולטה למדעי הרוח. בנוסף, תלמדו קורסים ייעודיים במדעי המוח, הכוללים פיזיולוגיה של התא, נוירוביולוגיה, מבנה המוח, נוירוביולוגיה מערכתית, מעבדה לפיזיולוגיה ונורוביולוגיה, נוירו-בלשנות, פסיכו-בלשנות וסמינר במדעי המוח. כבר בשנת הלימודים השנייה תהפכו לחוקרים בעצמכם – ותוזמנו לבצע פרויקט מחקר באחת מ-150 המעבדות למדעי המוח בפקולטות השונות באוניברסיטה (פסיכולוגיה, מדעי החיים, רפואה, הנדסה, מדעים מדויקים, מדעי הרוח, ניהול וחינוך), או בבתי החולים המסונפים.

כבוגרי התכנית לתואר ראשון בביולוגיה ובלשנות, עם הדגש במדעי המוח, תיפתח בפניכם האפשרות להמשיך ללמוד במסלולים לתארים מתקדמים במסגרת בית הספר סגול למדעי המוח, בלימודי תואר שני במסגרת החוג לבלשנות, בפקולטה למדעי החיים ובפקולטה לרפואה. סטודנטים מצטיינים יוכלו להגיש מועמדות לתואר שני ישיר במדעי המוח וולהתחיל בסמסטר ב' של שנת הלימודים השלישית, וכך לסיים תואר ראשון ושני בארבע עד ארבע וחצי שנים. אם תבחרו לצאת לשוק העבודה, ההכשרה האקדמית שתרכשו בביולוגיה, בלשנות ומדעי המוח תאפשר לכם להשתלב בחברות שונות בתעשייה ובהיי-טק, בהוראה ובמערך הטיפולי בלקויות לשוניות.

 

מלגות

לייעוץ ולפרטים נוספים

בלשנות: ד"ר עינת שטרית
ביולוגיה: ד"ר תום שוינברג
מזכירות ביה"ס למדעי המוח: אורית דן
בניין ווב, חדר 514א'
03-6409039
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive