מסלול מחשוב קוונטי במסגרת התוכנית הדו-חוגית לתואר ראשון בפיזיקה ובמדעי המחשב

מסלול מחשוב קוונטי במסגרת התוכנית הדו-חוגית לתואר ראשון בפיזיקה ובמדעי המחשב

חזית הפיתוח של ענקיות הטכנולוגיה
משוייך ל:
  • אודות
  • איך מתקבלים?
  • לוח זמנים
כרטיס ביקור
שנות לימוד: 3
מתכונת לימודים: דו חוגי
סגור לרישום:
מסלול מחשוב קוונטי במסגרת התוכנית הדו-חוגית בפיזיקה ובמדעי המחשב (2168)

 

התואר המוענק:

B.sc במדעי המחשב ובפיזיקה

מסלול מחשוב קוואנטי במסגרת התכנית הדו-חוגית בפיזיקה ובמדעי המחשב
מסלול מחשוב קוואנטי במסגרת התוכנית הדו-חוגית בפיזיקה ובמדעי המחשב

 

 

כמאה שנים מגרה פיזיקת הקוונטים את דמיונם של סופרי וקוראי ספרות המדע הבדיוני.

החתול החי ומת של שרדינגר, תאוריות ריבוי עולמות ומעבר בטלפורטציה ממקום למקום במהירות העולה על מהירות האור הם הצדדים העממים של התורה הלא אינטואיטיבית ששפכה אור על תופעות  מיסטיות לכאורה בעולם של חלקיקי היסוד.

 

אנחנו על סף מהפכה שבה שימוש בעקרונות של פיזיקת קוונטים יקפיץ קפיצה שלא הייתה כמותה  את עולם המחשבים. נראה כי בזמן הקרוב יגיע מחשב קוונטי  ל-״עליונות קוונטית״ - משם ואילך יבצע מחשב קוונטי חישובים שמחשב קלאסי כלל לא יהיה מסוגל לבצע בפרק זמן סביר.

 

מיחשוב קוונטי נמצא בחזית הפיתוח של ענקיות הטכנולוגיה כמייקרוסופט, IBM, גוגל ועוד. האחרונה הודיעה השנה כי אלפי שנים יידרשו למחשב קלאסי לבצע חישוב שביצע המחשב הקוונטי בפיתוחה בשלש דקות. וזאת לגמרי רק ההתחלה. 

 

בעוד שיחידת האיחסון או החישוב הבסיסית במחשב קלאסי היא הביט שיכול להימצא באחד משני מצבים (״0״ או ״1״), יחידת הבסיס במחשב קוונטי היא הקיוביט שיכול להימצא במצבי סופרפוזיציה קוונטית. קשרים בין הקיוביטים מאפשרים פעולות במורכבות ההולכת וגדלה בצורה אקספוננציאלית ומכאן היתרון והפוטנציאל הגלום בטכנולוגיה זאת. אנחנו רק בתחילת הדרך, הן בכיוון התאורטי והן בכיוון הישומי.

 

 

בעקבות מהפכת הקוואנטים אל הלא נודע

כדי לרכוב על חזית הגל של המהפכה הנוכחית נדרשים הבנה וידע הן בפיזיקה והן במדעי המחשב. המסלול החדש של התוכנית בפיזיקה ומדעי המחשב בהדגש מחשוב קוונטי הינו כרטיס כניסה לעולם חדשני ומבטיח זה. זה המקום היחיד שיקנה לבוגריו ידע מקיף בפיזיקת קוונטים  ובמדעי המחשב וידע בסיסי בחישוב קוונטי בתחומים הרלוונטים של אינפורמציה קוונטית, אלגוריתמים והחומרה הרלוונטית.

חישוב קוונטי נמצא בחזית המחקר, הן בפיזיקה והן במדעי המחשב, הוא פרץ מנחלתם של חוקרים באקדמיה והפך נושא לתחרות כלל-עולמית בין ממשלות  וגם חברות ענק. תוכנית זו מיועדת להכשיר תלמידים המעוניינים להשתלב בתחום חדש זה. היא מקנה לתלמידים ידע מקיף בפיזיקה ובמדעי המחשב ומתוכם את יסודות החישוב הקוונטי, לרבות אלגוריתמים, תורת המידע וחומרה. התוכנית היא תוכנית יוקרתית הדורשת מהתלמידים מאמץ ניכר. ציוני הקורסים ישוקללו בכל חוג בנפרד, ויינתנו שני ציוני גמר - תואר בוגר בתוכנית - זו בממוצע הציונים המתאים יקנה לתלמידים זכות להמשיך לתואר מוסמך בכל אחד משני החוגים.
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>