הקבץ תרבות דיגיטלית - התכנית הרב תחומית במדעי הרוח

הקבץ תרבות דיגיטלית - התכנית הרב תחומית במדעי הרוח

חוקרים את השפעת העולם הדיגיטלי על עולמנו
משוייך ל:
 • אודות
 • איך מתקבלים?
 • לוח זמנים
כרטיס ביקור
שנות לימוד: 3
מתכונת לימודים: הקבץ
סגור לרישום:
תואר ראשון בתכנית הרב-תחומית במדעי הרוח הקבץ תרבות דיגיטלית (0662)
תואר ראשון בתכנית הרב-תחומית במדעי הרוח הקבץ תרבות דיגיטלית ומציאות וירטואלית - סמסטר ב' (0662)

 

התואר המוענק:

B.A בתכנית הרב תחומית במדעי הרוח

הקבץ תרבות דיגיטלית ומציאות וירטואלית - התכנית הרב תחומית במדעי הרוח
הקבץ תרבות דיגיטלית ומציאות וירטואלית - התכנית הרב תחומית במדעי הרוח

הפסדנו במלחמה הזאת – או אולי ניצחנו?

רוב ספרי המדע הבדיוני של המאה ה-20 חזו שהמין האנושי יכבוש את החלל ויחיה בין הכוכבים; איש, כמעט, לא חשב שהתרבות האנושית דווקא תתכנס פנימה, אל תוך מכשירים שככל שהם נעשים קטנים יותר, הם שולחים יותר ויותר זרועות לכל חלק בחיינו. פעם המחשבים חישבו מסלולים של חלליות, פתרו בעיות מתמטיות וייעלו את הייצור במפעלים. אבל מאז, מסרנו לידיהם את כל מה שיש לנו – את חיי האהבה שלנו, את הקשרים החברתיים שלנו, את הפרטיות שלנו, את החינוך של ילדינו, את הרפואה, את המסחר, ואת האמנות, המוסיקה והספרים שלנו. ואם לא די בכל אלה, מסרנו להם את הדבר היקר ביותר שיש לנו – את הזמן שלנו.

 

האנושות נכנעה לאינטרנט, לפייסבוק, לוויקיפדיה, לטוויטר ולאינסטגרם. הם מחליפים את העיתונים, את הטלוויזיה, את מפגש החברים אחר הצהרים, את השיעורים של בתי הספר, את האנציקלופדיות ואת הייעוץ הרפואי. הם מצמצמים את אופקינו לשניים-שלושה מסכים – אבל גם מרחיבים אותם בדרכים שלא ידענו: כעת החברים שלנו יכולים להיות במרחק של שני אוקיינוסים מאיתנו; אנחנו יכולים לנהל שיחה כמעט בכל שפה; להגיע לכל פריט מידע שצברו המלומדים במשך אלפי שנים; ליצור קהילות מגובשות סביב כל נושא – מחתולים ועד דתות חדשות; ולהתחיל מהפכה, או לפחות מחאה חברתית מהדהדת, בלי לקום מהכורסה.

 

איך משפיעה עלינו העובדה שבאופן פוטנציאלי, כל ילד יכול לדעת יותר משהמורה שלו למד במשך 20 שנה? מה עושה לנו ההיצע הענק של חדשות, תוכן בידורי, ספרים ומוזיקה? אילו נתיבים בתרבות שלנו משתנים כאשר אנחנו מרגישים שבכל רגע נתון קורה משהו, שאסור לפספס, שחייבים להיות עם האצבע על הדופק? ומערכות היחסים שלנו – מה קורה להן כשאנחנו מעבירים מחצית מחיינו כשעינינו נטועות במסך, והחיים חולפים מעלינו?

 

הפילוסופיה שמאחורי האינטרנט

הקבץ לימודי תרבות דיגיטלית מבקש להשתמש בכלי הניתוח והמחקר של מדעי הרוח כדי להתבונן מקרוב במהפכת האינטרנט ותרבות הסייבר, שהחלה בשנות ה-90 ועדיין מטלטלת מוסכמות ומסורת, ולהבין את השפעתה על הרוח האנושית. כאן נתמקד לא בטכנולוגיה, אלא בשינויים שהיא מחוללת בנו ובתרבות שלנו, מתוך פרספקטיבה היסטורית וביקורתית. יחד נרתום את הפילוסופיה, ההיסטוריה וחקר התרבות כדי להבין, לפרש ולבקר את העידן החדש של האנושות, הלא הוא העידן הדיגיטלי.

 

הקבץ לימודי תרבות דיגיטלית  נלמד במסגרת התכנית הרב-תחומית למדעי הרוח באוניברסיטת תל אביב - המקום היחיד בישראל שבו תחומים שונים של מדעי הרוח נפגשים ומייצרים מרחב של ידע חדש ואינטגרטיבי. הבחירה בלימודים רב תחומיים היא המגמה החדשנית הבולטת בעשורים האחרונים בעולם האקדמי: היא מעניקה לתלמידיה ותלמידותיה היכרות עם תחומי ידע נבדלים, וממחישה את הרלוונטיות ההדדית של כל אחד מהם ביחס לשאר תחומי הידע הקיימים. בסקר שנערך בקרב 200 מנכ"לים ומנהלי משאבי אנוש של חברות עסקיות נמצא שרוב המעסיקים מעריכים יצירתיות וחשיבה ביקורתית ועל כן מעדיפים עובדים בעלי יכולת ללמוד מהר נושאים חדשים על פני ידע ספציפי בתחום העיסוק; לימודים בתכנית זו יכינו אתכם היטב לשינויים שעתידים לחול בשוק העבודה בתחומים השונים.

 

לאחר סיום הלימודים בתכנית, תוכלו להשתלב בכל מקום ותפקיד הדורשים אדם בעל השכלה רחבה וחשיבה ביקורתית, בנוסף לידע מקצועי וניהולי. כך למשל, ייפתחו בפניכם תחומים כמו עיתונאות ותקשורת, דיפלומטיה, שירות ציבורי, ניהול ועוד. בנוסף, הידע הספציפי שתצברו בנושא העידן הדיגיטלי יסייע לכם לעסוק בתחומים כמו פרסום והייטק, שם תוכלו להעניק נקודת מבט ייחודית על הגורם האנושי שמאחורי הטכנולוגיה.

 

לבוגרי הקבץ תרבות דיגיטלית ניתנת האפשרות להמשיך בלימודי התואר השני ולהעמיק ידע בתחומי התרבות הדיגיטלית וחברת הרשת, במסגרת מכון כהן להיסטוריה ולפילוסופיה של המדעים, בלא להזדקק לשנת השלמות ארוכה.

 

קורסים נבחרים בהקבץ

 • שיח דיגיטלי: שפה, שיחה ואינטראקציה במדיה חדשים 
 •  סוגיות בהיסטוריה של האינטרנט: טכנוטופיה כתרבות אמריקאית
 • לאלוהים לחץ כאן: דת בעידן הדיגיטלי והטכנולוגיה כדת מודרנית 
 •  סוציולוגיה של הרשת: יחסים,רשתות חברתיות והון חברתי בעידן המידע 
 •  פוסט פורנוגרפיה ברשת: מין, אהבה וזהות דיגיטליים
 •  כלכלת השיתוף: סייבר וחברה בעידן גלובאלי
 • רשתות חברתיות? צרכנים? אזרחים? חלומות שבורים באינטרנט
 • האנשים שעשו את האינטרנט: חוזים, הוזים ומהנדסים
 • פילוסופיה של הטכנולוגיה
 • מחשבה כלכלית בעידן הרשת - מאופוריה לאפוריה
 • תרבות הסייבר כתרבות נוער
 • העתיד הוא העבר: היסטוריה, פילוסופיה, ועתידנות טכנולוגית 
 • תרבות הסייבר ומדע בדיוני
 • מארכדיה לסייבר: פרקים בהיסטוריה של הסנטימנט האקולוגי 
 • משחקי מחשב - היסטוריה ותיאוריה 

לייעוץ ולפרטים נוספים

מזכירות התכנית
03-6409072
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>