הקבץ קוגניציה ויצירה תרבותית - התכנית הרב תחומית במדעי הרוח

הקבץ קוגניציה ויצירה תרבותית - התכנית הרב תחומית במדעי הרוח

המחקר הקוגניטיבי של התרבות והאמנות
משוייך ל:
  • אודות
  • איך מתקבלים?
  • לוח זמנים
  • מבנה הלימודים
כרטיס ביקור
שנות לימוד: 3
מתכונת לימודים: הקבץ
סגור לרישום:
תואר ראשון בתכנית הרב-תחומית במדעי הרוח הקבץ קוגניציה ויצירה תרבותית (0662)
תואר ראשון בתכנית הרב-תחומית במדעי הרוח הקבץ קוגניציה ויצירה תרבותית - סמסטר ב' (0662)
הקבץ קוגניציה ויצירה תרבותית - התכנית הרב תחומית במדעי הרוח
הקבץ קוגניציה ויצירה תרבותית - התכנית הרב תחומית במדעי הרוח

להיכנס לראש של טרנטינו

עד כמה אתם מרוכזים עכשיו, ברגע זה ממש? העולם סביבכם גועש ורועש: החברים שלכם מצייצים בטוויטר ומעלים תמונות לאינסטגרם; גשם חזק יורד בחוץ, ניתך על הגגות; ברקע אתם שומעים מוזיקה, רדיו, או אולי המוני אנשים משוחחים; קר לכם, או אולי חם, והנעליים החדשות לוחצות. איך בכלל אפשר להתרכז במשהו, ואיך אנחנו מצליחים להתעלם מהסחות הדעת? ובעצם, איך אנחנו מחליטים מהי הסחת דעת, ומהו מידע חשוב שעלינו להפנות אליו את תשומת ליבנו?

 

מה לגבי שפה? האם יש חוקים אוניברסליים התקפים לכל השפות של בני האדם? כיצד ילדים לומדים לדבר – האם הם נולדים עם תבניות מוכנות מראש של השפה, או רוכשים את כל הידע באמצעות הקשבה וחיקוי? והזיכרון – היכן, אם בכלל, מאוחסנים כל פרטי המידע שאספנו אי פעם, ואיך נראים השבילים המובילים אליהם? האם הזיכרון שלנו הוא מנוע חיפוש מאורגן, כמו זה של גוגל, או מחסן מבולגן, עמוס בערימות חסרות סדר? ומה לגבי הלמידה שלנו? כיצד תינוקות שנולדו לפני חודשים ספורים יודעים כבר לזהות אינטראקציה אנושית ואפילו להשתלב בה?

 

כל השאלות האלה, ועוד רבות אחרות, לקוחות ממדעי הקוגניציה. אם אתם מבקשים לחקור כיצד אנחנו רוכשים שפה ומשתמשים בה, מהו מבנה התפיסה האנושית, איך בני האדם מקבלים החלטות, מאין נובעות תכונות כמו יצירתיות וכיצד מגדירים את המודעות; ואם אתם מבקשים להבין לעומק כיצד התודעה והתפיסה שלנו מתבטאות ביצירות אמנות – הצטרפו להקבץ קוגניציה ויצירה תרבותית בתכנית הרב-תחומית במדעי הרוח, של אוניברסיטת תל אביב. כאן תוכלו להתמקד בהבנת תחומים אמנותיים כספרות, מוזיקה וקולנוע, באמצעות לימוד היכולות הקוגניטיביות של בני האדם.

 

רגע, הנה בא האיש הרע

המבנים הקוגניטיביים השונים של בני האדם מתבטאים ביצירות שהם בוראים, כמו גם בדרך שבה אחרים מפרשים יצירות אלה ומשוחחים עליהן. בהקבץ הקוגניציה בתכנית הרב-תחומית תרכשו ידע במדעים הקוגניטיביים השונים – הכוללים פסיכולוגיה, פילוסופיה, בלשנות ועוד – ותשלבו אותו עם חקר התרבות והאמנות, כדי לבחון שאלות רבות: מה נחשב יפה בעינינו? האם הוא יפה גם בעיני האדם הקדמון, או בעיניהם של בני שבטים באפריקה? האם מוזיקה מסוג מסוים משרה עלינו רוגע, או דווקא מכניסה אותנו לתזזית? מהן המוסכמות הברורות לכל קורא ספרותי וצופה קולנועי, וכיצד הן התפתחו?

 

ההקבץ בקוגניציה ויצירה יחשוף אתכם לתהליכים פנימיים המתרחשים בתודעתנו וייפתח את היצירתיות שבכם. הוא נלמד במסגרת התכנית הרב-תחומית למדעי הרוח באוניברסיטת תל אביב - המקום היחיד בישראל שבו תחומים שונים של מדעי הרוח נפגשים ומייצרים מרחב של ידע חדש ואינטגרטיבי. הבחירה בלימודים רב תחומיים היא המגמה החדשנית הבולטת בעשורים האחרונים בעולם האקדמי: היא מעניקה לתלמידיה ותלמידותיה היכרות עם תחומי ידע נבדלים, וממחישה את הרלוונטיות ההדדית של כל אחד מהם ביחס לשאר תחומי הידע הקיימים. בסקר שנערך בקרב 200 מנכ"לים ומנהלי משאבי אנוש של חברות עסקיות נמצא שרוב המעסיקים מעריכים יצירתיות וחשיבה ביקורתית ועל כן מעדיפים עובדים בעלי יכולת ללמוד מהר נושאים חדשים על פני ידע ספציפי בתחום העיסוק; לימודים בתכנית זו יכינו אתכם היטב לשינויים שעתידים לחול בשוק העבודה בתחומים השונים.

 

תכנית הלימודים הרב-תחומית מחולקת להקבצים. הקבצים חוגיים המושתתים על הלימודים המוצעים לתלמידי התכנית בכל אחד מהחוגים בפקולטה למדעי הרוח יעניקו לכם מבט מרוכז אל תחומי הידע החוגיים; בנוסף, נלמדים בה הקבצים רב-תחומיים, ובהם ההקבץ לקוגניציה ויצירה תרבותית. הקבץ זה מומלץ לשלב עם לימודים בחוג לקולנוע ולטלוויזיה.

לייעוץ ולפרטים נוספים

מזכירות התכנית
03-6409072
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>