חינוך מיוחד - ספריית המקצועות

חינוך מיוחד - ספריית המקצועות

העוסקים בחינוך מיוחד עובדים עם ילדים ובני נוער הסובלים מלקויות שונות שכתוצאה מהן אינם מסוגלים להשתלב במסגרות החינוך הרגילות
משוייך ל:
חינוך מיוחד - ספריית המקצועות
חינוך מיוחד - ספריית המקצועות
לימודים באוניברסיטה

המטרה בלימודי החינוך המיוחד היא לקדם ולפתח את החניכים ולהקנות להם כלים ומיומנויות שיאפשרו להם להשיג איכות חיים טובה ככל האפשר, למצות את מירב הפוטנציאל שלהם ולהשתלב במידת האפשר בחברה שמסביבם. מורים לחינוך מיוחד קיימים גם במסגרות של החינוך הרגיל, שם הם עוסקים באבחון ובטיפול בתלמידים בעלי לקויות וצרכים מיוחדים, הלומדים במסגרות אלה.

 

אופי הלימודים - מה לומדים במסגרת לימודי חינוך מיוחד?

לימודי החינוך המיוחד נמשכים 3 שנים ומטרתם להקנות ידע המאפשר את הבנת הצרכים המיוחדים של אוכלוסיות שונות ודרכי הטיפול והחינוך המתאימות למילוי צרכים אלה. בהתאם לכך כוללים הלימודים מגוון קורסים העוסקים בתהליכים התפתחותיים בתחום הקוגניטיבי, הרגשי והחברתי, בעיות מיוחדות של ילדים בעלי מגבלות, שיטות אבחון, חינוך וטיפול באוכלוסיות מיוחדות ודרכים לשילובן בקהילה הרגילה.

 

בנוסף לקורסים העיוניים משולבת בתכנית הלימודים גם התנסות מעשית במסגרות חינוכיות שונות.

 

על מנת לעבוד במערכת החינוך יש צורך בתעודת הוראה לימודי התואר הראשון הינם רק בסיס לרכישת הכשרה בתחום.

 

מהות המקצוע - למה ללמוד חינוך מיוחד?

החינוך המיוחד מתייחס לאוכלוסיות רבות ומגוונות, הן מבחינת סוגי הלקויות - פיזיות (שיתוק, ליקויי שמיעה וראיה), שכליות (פיגור, אוטיזם), נפשיות (הפרעות רגשיות), חברתיות (הפרעות התנהגות) או לימודיות (ליקויי למידה), והן מבחינת טווח הגילאים, מגיל הגן ועד בגרות. לימודי חינוך מיוחד מכשירים את התלמידים לעבוד עם אוכל

 

במסגרת העבודה ניתן להתמחות במגוון תחומים -  אבחון והוראה מתקנת של מיומנויות יסוד (קריאה, כתיבה וחשבון), הוראה של תחום ספציפי כמו אמנות, דרמה או חינוך גופני, לימוד באמצעות שיטות אלטרנטיביות (בסיוע מחשבים, אמנות, בעלי חיים), ייעוץ וסיוע למורים בכיתות רגילות בכל הנוגע לשילוב הילדים המוגבלים בכיתותיהם. העבודה יכולה להתבצע באופן יחידני, מול תלמיד בודד, או עם קבוצת תלמידים. 

 

המורה בחינוך המיוחד עובד בשיתוף פעולה עם בעלי מקצוע אחרים המעורבים בטיפול בחניכיו. כמו כן, הוא נמצא בקשר שוטף עם משפחותיהם.

 

מקומות עבודה

המורה לחינוך מיוחד יכול לעבוד במסגרות חינוכיות שונות גנים ובתי ספר מיוחדים, כיתות מיוחדות ומרכזים טיפוליים בבתי ספר רגילים ואף כיתות רגילות בהן משולבים ילדים בעלי צרכים מיוחדים. בתחום של אבחון וטיפול בלקויי למידה ניתן לעבוד גם במסגרות פרטיות.

 

הכישורים הנדרשים

  • הבנה, סבלנות ויכולת להתמודד עם התנהגויות חריגות
  • כושר הדרכה והפעלה
  • יכולת עמידה בעומס רגשי
  • גמישות מחשבה ויכולת להתאים את הפעילות לצרכים היחודיים של כל תלמיד

 

יתרונות וחסרונות של המקצוע

  • תחושת אתגר
  • קיים ביקוש לעוסקים בתחום
  • שכר ממוצע (ניתן להרוויח יותר בעבודה פרטית)
  • מפגש עם תופעות פיזיות ורגשיות לא נעימות אצל החניכים
  • עלולה להיווצר תחושת תסכול כתוצאה מכך שקצב ההתקדמות ותגובות החניכים לא תמיד עונים על הציפיות 

 

מקצועות לימוד קשורים באוניברסיטה

לימודי חינוך מיוחד מתכתבים עם חינוך ללקויי שמיעה, קלינאות תקשורת, ריפוי בעיסוק, פסיכולוגיה חינוכית, עבודה סוציאלית, טיפול באמנויות, טיפול באמצעות בעלי חיים

 

האם כדאי ללמוד חינוך מיוחד?

תחום זה, ככל המקצועות ותחומי הלימודים, דורש בחינה עצמית מעמיקה והכרת מכלול התכונות והנטיות האישיות. לפרטים נוספים בנושא בחירת תחום לימודים מומלץ לפנות למרכז לייעוץ בבחירת מקצוע ומסלול לימודים.

בואו לבקר בספריית המקצועות

ימי קבלה:
יום א' בין השעות: 16:00-12:00. ימים ב' ו- ד' בין השעות: 9.30 – 18.00. יום ה' בין השעות: 9.30 – 13.30
בניין מרכז הסטודנטים ע"ש א. מיטשל, חדר 235
X

לפרטים נוספים >>

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>